Do jesieni przyszłego roku samorządowcy z Rudy Śląskiej, we współpracy z ekspertami, mają opracować Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. Pakiet rozwiązań ma pomóc zabezpieczyć miasto np. przed nawałnicami, ekstremalnymi temperaturami czy zaburzeniami cyrkulacji powietrza.
- W przypadku Rudy Śląskiej - patrząc z perspektywy zmian klimatu - największe problemy są związane z zaburzoną gospodarką wodną, na którą wpływają szkody górnicze, oraz z zanieczyszczeniami powietrza, spowodowanymi niską emisją. Właśnie tym problemom chcemy przeciwdziałać, a Miejski Plan Adaptacji (MPA) do zmian klimatu ma nam w tym pomóc - wyjaśnił w piątek (17 lutego) wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.
Gotowy plan ma też pomóc miastu w staraniach się o zewnętrzne środki na projekty z zakresu ochrony środowiska. - Plan będzie swego rodzaju paszportem, umożliwiającym aplikowanie o środki unijne, ale również krajowe. Co ważne, będzie to także dotyczyło przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych - zapewnił Mejer.
Dokument powstanie w ramach projektu, w którym uczestniczą 44 polskie samorządy. Ma zawierać propozycje konkretnych działań chroniących przed skutkami zmian klimatu; w zależności od specyfiki miast uczestniczących w projekcie, mogą to być różne rozwiązania.
- Na etapie tworzenia dokumentu wyznaczone zostaną cztery obszary lub sektory wrażliwe, dla których zostanie przygotowany zbiór pakietów rozwiązań, możliwych do zastosowania w formie opcji adaptacyjnych dla określonych zagrożeń związanych z ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak deszcze nawalne, powodzie, fale upałów i mrozów itp. - wyjaśniła dr inż. Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, który jest jednym z wykonawców projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.