Czwarta Industriada, czyli największe doroczne święto Szlaku Zabytków Techniki w Województwie śląskim rusza dziś (w sobotę 8 czerwca). Od godz. 14 do późnej nocy w 42 miejscach rozmieszczonych w 24 miejscowościach regionu czeka nas 350 godzin atrakcji, eksperymenty, pokazy, przedstawienia i koncerty. Głównym motywem tegorocznej Industriady będzie energia.
Chcesz dotknąć, poczuć i zobaczyć przemysłowe dziedzictwo województwa śląskiego? Tylko w czasie Industriady możesz jednego dnia wsiąść w kolejkę wąskotorową, zobaczyć jak wydobywano węgiel, pieczono chleb, drukowano prasę, warzono piwo, przesyłano wodę do kranów... Mało? Przygotuj się na specjalne konkursy, koncerty, happeningi, wystawy, warsztaty, wydarzenia adresowane dla dorosłych i dla dzieci. W sobotę poznawaj, eksperymentuj, zwiedzaj, słuchaj, oglądaj, i... baw się dobrze! - z takim rozmachem organizatorzy z samorządu województwa śląskiego zachęcają do udziału w tegorocznych imprezach.
Industriada w tym roku obejmie 336 godzin wydarzeń i atrakcji i 271 imprez, m.in. 40 koncertów, 24 specjalnie przygotowanych wystaw, 19 warsztatów artystycznych, 9 projekcji filmowych, 13 różnych pokazów, 10 wydarzeń teatralnych, 8 instalacji artystycznych, 7 mappingów (wielkoformatowe projekcje na budynkach lub innych obiektach) i 3 pikniki naukowe.
Szczególnie ciekawe będą dwa wydarzenia z pogranicza teatru, widowiska i happeningu przygotowane po południu na rynku w Nikiszowcu "Fajrant" ma wykorzystać m.in. motyw prania robionego przez żony górników i zaangażować widzów do koncertu perkusyjnego na dawnych przyborach do prania. "Szychta", będąca formą wizualnego widowiska opowiadającego o ludzkiej pracy, odbędzie się wieczorem pod szybem Prezydent w Chorzowie.
Innymi przebojami tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki mają być: performance dla pasażerów bytomskiej wąskotorówki, która ruszy z Karbia, powietrzny taniec pod gliwicką radiostacją, instalacja multimedialnej Pamięć Pracy w walcowni cynku w Szopienicach, wielkie rzeźby poruszane przez publiczność, wytwarzające światło i dźwięk w kopalni Guido w Zabrzu.
Zadebiutuje w Industriadze m.in. rudzki Szyb Mikołaj, gdzie ruszy elektryczna maszyna wyciągowa (o godzinach: 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00). Studenci Koła Naukowego Politechniki Śląskiej zaproponują niecodzienne eksperymenty - podpalanie wodą, kolorowe wybuchy, płonąca piana, świecąca blaszka, błędne ognie itp.(co godzinę od 14:30 - 18:30). Pod szybem na stoisku śląskich artystów będzie można obejrzeć i kupić unikatową biżuterię, ceramikę, bibeloty, ozdoby oraz pamiątki górnicze. W szybie Mikołaj będzie można kupić kontraktowe piwo Nikolaus, zysk z jego sprzedaży posłuży do rewitalizacji szybu.
Fetę taneczno-teatralną zobaczymy m.in. na zabytkowym dworcu PKP w Chebziu. Na scenie zabrzmią hity Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, takie jak "Trzynastego", "Ktoś mnie pokochał", "Nie bądź taki szybki Bill", "Tyle słońca w całym mieście" czy "Jesteśmy na wczasach". Po sielskich klimatach usłyszymy tam m.in. covery legendarnych rockowych melodii.
Niezliczone pokazy, koncerty i zabawy oferuje też kolejny debiutant - siemianowicki górniczo-hutniczy Park Tradycji, gdzie przed północą z szybu o imieniu Krystyn wybuchać będą "energetyczne pokazy ognia".
W Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej pod szybem Krystyna zagra m.in. górnicza orkiestra dęta. Wśród atrakcji - zwiedzanie sąsiedniego szybu Ewa i wieczorne kino letnie.
Między 19 obiektami szlaku położonymi w aglomeracji katowickiej kursować ma - po dwóch pętlach spotykających się na katowickim Placu Sejmu Śląskiego - 12 bezpłatnych autobusów i 2 busy dla niepełnosprawnych wynajęte przez Górnośląski Związek Metropolitalny. Autobusy będą jeździły od godz. 13 do późna wieczorem.
W tym roku po raz pierwszy wydano schematyczny program wszystkich wydarzeń Industriady na jednej składanej ulotce formatu A2. Program zawiera też informacje o konkursach i bezpłatnym transporcie. 45 tys. egzemplarzy ulotki będzie rozdawanych w 80 lokalizacjach w regionie.
Szczegóły bogatej w wydarzenia imprezy najlepiej przejrzeć na stronie internetowej www.industriada.pl. Zgodnie z własnymi upodobaniami można tam zaplanować indywidualną trasę udziału w święcie (którego nie sposób obejrzeć w całości w ciągu jednej edycji).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.