Jeśli Polska jest w jakiejś grupie i my pójdziemy w dół, to ktoś inny z tej grupy pójdzie w górę, bo w Unii to są naczynia połączone. Jeśli my płacimy za emisję CO2, to znaczy, że ktoś inny na tym zarabia - mówi w rozmowie z Trybuną Górniczą prof. Mariusz-Orion Jędrysek, poseł i były Główny Geolog Kraju...
Zestaw uchwał zwany pakietem energetyczno-klimatycznym jest inicjatywą biznesową, czy też prawną?
Nazwałbym ją inicjatywą biznesową ze skutkami prawnymi.
Gdyby nie było inicjatywy w sprawie wniosku o zawieszenie pakietu, jeśliby się nie udało go przeforsować, choćby w stosunku do Polski, to od 2013 roku mamy prąd droższy o kilkadziesiąt procent?
Tak, A potem co roku byłoby coraz drożej, o dziesięć, piętnaście procent. Nie zdziwiłbym się, gdyby cena energii elektrycznej w 2020 r. była o 100 procent wyższa od obecnej, jeśli nie byłoby w tej mierze jakichś interwencji.
Pakiet ma chronić klimat. CO2 produkowany wskutek działalności człowieka, jak mówią jego orędownicy, powoduje globalne ocieplenie.
Hipoteza o globalnym ociepleniu oparta jest na wątpliwych przesłankach naukowych, za którymi stoją silne, ideologiczne wpływy. Chcemy rozliczenia się starej piętnastki unijnej ze zobowiązań do redukcji CO2. Polska zmniejszyła emisję o 30 procent i jest w tej mierze liderem w Europie, ale więcej zredukować się już nie da w takim czasie, jakim zakłada pakiet. I dlatego trzeba wnosić o jego zawieszenie lub renegocjować jego treść.
Jak to jest, że UE zakłada, iż może obniżyć się konkurencyjność gospodarek państw członkowskich, produkujących energię głównie z węgla?
Dlatego, że liczą się interesy pojedynczych wielkich korporacji, albo krajów, a nie interesy całej Unii. To pokazuje, że nie ma czegoś takiego, jak solidarność europejska. Proszę zwrócić uwagę na taki fakt: Nam się wręcz wmusza wiatraki do produkcji energii elektrycznej wytwarzane w Niemczech albo w Hiszpanii. Kupując je, finansujemy rozwój naukowy i innowacyjność w tych krajach, sami podupadając. Nie możemy się na to zgodzić!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.