Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
33 lata i praca na kopalni
Dzień Dobry. Mam 33 lata i w marcu zacznę prace na kopalni jako pracownik dołowy. Rozumie pojecie współczynnika 1.8 i 1.5 oraz naliczania półtorakrotności na konkretnych miejscach pracy ale nie jestem w stanie się upewnić co do wyliczeń. Jeśli jako 33 latek zacznę pracę na dole to mam możliwość pójścia na emeryturę w wieku 50 lat bądź 55. Stąd moje pytanie, żeby nabyć prawa emerytalne w wieku 50 lat będę musiał przepracować pełne 17 lat bez L4 tylko czy muszę przepracować pełne 17 lat na przodkach, czy wystarczy mniejsza liczba lat przerobionych na przodkach ? jeśli 1 rok w przodku liczyć jako półtora to 10 lat liczymy jako 15 ? jeśli tak to czy do 17 lat pracy dołowej w tym 10 lat w przodkach dodaje 5 lat dodatkowych i daje mi to tylko 22 lata pracy górniczej gdzie w tym wypadku nie nabywam uprawnień emerytalnych ? Z góry dziękuję z odpowiedź. Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:
Jak wiadomo, emerytura górnicza ze względu na wiek 5o lat przysługuje po wypracowaniu co najmniej 25 lat pracy górniczej, łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą i pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym, jeżeli okresy takiej pracy występują, a w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej zaliczanej w wymiarze pojedynczym. Okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą, zostały ściśle określone w ustawie emerytalnej art. 50c ust. 1 i 2 co oznacza, że do wymaganego stażu pracy, nie można zaliczyć innych okresów pracy, poza wymienionymi w ustawie. Skoro w wieku 33 lat zaczyna Pan pracę pod ziemią, to wymagany do przyznania emerytury staż pracy pod ziemią, z pewnością osiągnie Pan po 50-tym roku życia. Każda placówka ZUS udzieli Panu dodatkowych wyjaśnień.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu