Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Odrabianie l4 do emerytury
Witam serdecznie, chciałabym uzyskać informację na temat konieczności odrabiania zwolnienia lekarskiego przed przejściem na emeryturę. Czy istnieje jakieś rozróżnienie między L4 wypadkowym a chorobowym? Czy w obu wypadkach należy odrabiać dni, czy zwolnienie wypadkowe nie podlega odrabianiu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Agnieszka N
Ekspert ZUS odpowiada:
Co do zasady, przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej zarówno bez względu na wiek jak i emerytury ze względu na wiek 50 lub 55 lat, każdy okres niezdolności do pracy na skutek choroby jest odliczany od okresu pracy górniczej. Wyjątek stanowią okresy niezdolności do pracy na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które jedynie przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej bez względu na wiek, mogą być uwzględnione do okresów pracy górniczej, jednakże po spełnieniu warunków określonych w ustawie emerytalnej. Zgodnie z art. 50e wspomnianej ustawy, powyższe okresy niezdolności do pracy podlegają zaliczeniu do pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, jeżeli są bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy oraz przypadają w czasie trwania stosunku pracy.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu