Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Emerytura górnicza a kapitał początkowy.
Dzień dobry. Podobno osoby które przeszły na emeryturę uprzywilejowaną tzn np.na emeryturę górniczą mogą pisać o naliczenie emerytury z kapitału początkowego(emerytura kapitałowa).Czy ten przepis już wszedł w życie?Gdzie go można znaleść(nr.przepisu-ustawy)i czy jest jakiś dolny limit wiekowy,np.55 lat. Pozdrawiam.
Ekspert ZUS odpowiada:
Ubezpieczeni - mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego tj. 65 lat, zgodnie z zapisem art. 24 ustawy emerytalnej, mogą skorzystać z emerytury ustalonej według nowych zreformowanych zasad. Nowa emerytura jest ustalana na podstawie kapitału początkowego, składek na ubezpieczenie emerytalne zgromadzonych w ZUS na indywidualnym koncie oraz średniego dalszego trwania życia. Jeżeli jednak ubezpieczony pobierał wcześniejszą emeryturę np. emeryturę górniczą, z podstawy naliczenia nowej emerytury potrąca się kwotę stanowiącą sumę pobranych emerytur. Nowo ustaloną emeryturę ZUS porównuje z kwotą dotychczas pobieranej emerytury i wypłaca świadczenie, które dla ubezpieczonego jest korzystniejsze. Szczegółowe informacje może Pan uzyskać w każdej placówce ZUS.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu