Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Emerytura górnicza w wieku 50 lat
Witam. Mam 7 lat i 4 miesiące pracy pod ziemią w pełnym wymiarze czasu pracy jako pracownik fizyczny i w dozorze średnim. Zmieniłem stanowisko na Dyspozytora Metanometrii, liczba zjazdów na tym stanowisku wynosi więcej niż połowa dni roboczych w miesiącu (np. 12 zjazdów w miesiącu gdzie jest 21 dni zwykłych roboczych ). Czy pracując dalej na tym stanowisku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przepracowując 25 lat łącznie będę mógł przejść na emeryturę górniczą w wieku 50 lat ? Nie rozumiem pojęcia 15 lat czystej pracy górniczej, czy będę musiał w pełnym wymiarze zjazdów tzn. zjeżdżając codziennie uzyskać 15 lat czystej pracy górniczej ? Czy to oznacza wtedy, że żeby skorzystać z prawa przejścia w wieku 50 lat i mając 25 lat pracy górniczej, muszę jeszcze w pełnym wymiarze zjazdów ( wszystkie dni robocze) zjeżdżać na dół 7 lat i 8 miesięcy aby uzyskać te 15 lat ? Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:
Przypomnę, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej dla mężczyzn ze względu na ukończony wiek 50 lat, uwzględnia się okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą, w łącznym wymiarze co najmniej 25 lat, a w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej. Prace, które uznaje się za prace górnicze zostały wymienione w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej, natomiast prace równorzędne z pracą górniczą zostały wymienione w art. 50c ust. 2 ustawy. Praca górnicza to między innymi praca, która w połowie wymiaru czasu jest wykonywana pod ziemią, czyli przez połowę dniówek roboczych w miesiącu. Przy ustalaniu ogólnego stażu pracy 25 lat, niektóre okresy pracy górniczej jak dniówki przodkowe lub praca w drużynie ratowniczej, zalicza się w wymiarze półtorakrotnym, czyli jeden rok jako półtora roku, co powoduje powiększenie ogólnego stażu pracy górniczej. Potoczne określenie "czysta praca górnicza" odnosi się do pracy górniczej, która do uprawnień do emerytury górniczej podlega zaliczeniu w wymiarze pojedynczym, czyli do wymaganych 10 lub 15 lat, w zależności od tego, czy emerytura przysługuje ze względu na wiek 55 lub 50 lat. W pozostałym zakresie praca górnicza może być uwzględniona łącznie z pracą zaliczoną w wymiarze półtorakrotnym i dodatkowo z pracą równorzędną z pracą górniczą, o ile taką pracę ubezpieczony wykonywał. W opisanym przypadku nie jest konieczne by do wymaganych co najmniej 15 lat pod ziemią, dopracować brakujący okres pracy stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, gdyż praca na obecnie zajmowanym stanowisku jest pracą górniczą. Przy założeniu, że obecne przepisy nie ulegną zmianie, po wypracowaniu 25 lat pracy górniczej i ukończeniu 50 lat życia, spełni Pan warunki do emerytury górniczej.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu