Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Praca na kopalni
Witam. Mam pytanie czy jeżeli w wieku 38 lat rozpocznę pracę w kopalni to będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę na wiek tj.55 lat? Czy musiałbym pracować do 65 roku życia?
Ekspert ZUS odpowiada:
Trudno stwierdzić na tak odległą przyszłość. Jak wiadomo, niezależnie od warunku ukończenia wieku emerytalnego, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego stażu pracy górniczej. Mężczyzna, który ukończył 55 lat życia, powinien posiadać 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej, a w tym przynajmniej 10 lat tylko pracy górniczej. W ustawie emerytalnej w art. 50c ust. 1 są wymienione wszystkie okresy pracy górniczej, natomiast w art. 50c ust. 2 okresy pracy równorzędnej z pracą górniczą. Dodatkowe informacje może Pan uzyskać w każdej placówce ZUS.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu