Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Przelicznik 1.8 w polsce i w ue
Dzien Dobry. Czy to prawda ze przelicznik 1.8 za prace w przodku bezposrednio przy wydobyciu wegla nalezy sie takze za identyczna prace i w identycznych warunkach w krajach UE, czyli z krajami z ktorymi ma Polska podpisana umowe o koordynacji systemow emerytalnych.? Pozdrawiam.
Ekspert ZUS odpowiada:
Obowiązująca ustawa emerytalna w art. 50d wprost określa, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym okresy pracy na obszarze Państwa Polskiego, w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych, jak również w drużynach ratowniczych. Przy ustalaniu wysokości emerytur górniczych, do powyższych okresów pracy przysługuje przelicznik 1,8.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu