Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Praca na urlopie górniczym
Witam Mam pytanie odnośnie pracy w czasie trwania urlopu górniczego - czy mogę podjąć pracę np w OUG, kopalniach w Czechosłowacji, lub kopalniach typu Guido lub kopalniach soli bez utraty świadczeń ?
Ekspert ZUS odpowiada:
Ustawa z dnia 07.09.2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (tekst jednolity, Dz.U.2016.704 ze zm.) w art. 11 precyzuje, że osoba korzystająca z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego podjęła zatrudnienie na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej na powierzchni w przedsiębiorstwie górniczym albo pod ziemią, względnie nabyła uprawnienia emerytalne. Wypłatę świadczeń określonych w powyższej ustawie realizuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zatem w sprawie szczegółowych informacji dotyczących dalszego korzystania z urlopu górniczego w przypadku podjęcia pracy, należy zwrócić się bezpośrednio do SRK.
Partnerzy portalu
Patronaty portalu