PARTNERZY:
PATRONATY:

Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
W jaki sposób można uzupełnić wymagany staż pracy?
Mam 52 lata, od 1979 r do 1996 pracowałem w kopalni węgla kamiennego na dole. W 1996 r. uległem wypadkowi przy pracy, ZUS uznał 40% uszczerbku na zdrowiu. Od tego czasu jestem na rencie wypadkowej. Według wówczas obowiązujących przepisów w 2005 r. przeszedłbym na emeryturę górniczą. Z tego co słyszałem, według ustawy z 27 lipca 2005 (Dz.U. z 2005r nr 167 poz. 1397) wprowadzono rozdział 3a pt. emerytury górnicze), w których określono warunki przechodzenia na emeryturę górniczą. Interesuje mnie zapis w którym określono, że wyjątek stanowi emerytura górnicza bez względu na wiek, gdzie do wymaganego 25-letniego okresu pracy górniczej - stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią - można zaliczyć okres niezdolności do pracy związany z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Wydaje mi się że spełniłem te warunki o których mowa w tej ustawie.
Ekspert ZUS odpowiada:

Przepisy ustawy emerytalnej, dotyczące uprawnień do górniczej emerytury bez względu na wiek (rozdział 3a, art. 50e), na które powołuje się Pan w treści pytania stanowią, że górnicza emerytura bez względu na wiek przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, przez okres wynoszący co najmniej 25 lat.
Do okresów pracy górniczej, o której mowa, zalicza się także okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej – jednak tylko takie, za które zostało wypłacone wynagrodzenie (za czas choroby) lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne.
Okresy te muszą być bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią i przypadać w czasie trwania stosunku pracy. Okres pobierania renty wypadkowej nie jest okresem uwzględnianym do stażu pracy górniczej. Innymi słowy, nie ma możliwości uzupełnienia brakującego stażu pracy górniczej okresami pobierania renty z tytułu wypadku przy pracy.