Most energetyczny. Nadal bez porozumienia
Nie ma na razie porozumienia w sprawie budowy mostu energetycznego między Polską a Litwą. Jednak we wtorek w Tallinie (Estonia) przedstawiciele czterech narodowych firm z Polski i krajów bałtyckich zasiądą do kolejnej tury rozmów dotyczących odbudowy mocy w elektrowni atomowej w Ignalinie.
- Rozmowy trwają - powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Dominika Tuzinek, pytana o to, czy zgodnie z deklaracją prezydentów Polski i Litwy sprzed tygodnia, porozumienie będzie podpisane w ciągu najbliższych dni.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie doszło do porozumienia podczas wileńskiej tury negocjacji, które odbywały się w minioną sobotę. W uroczystości mieli uczestniczyć prezydenci Polski i Litwy, jednak w ostatniej chwili Lech Kaczyński odwołał swoją wizytę w Wilnie.
Do spotkania w Wilnie doszło z polskiej inicjatywy. Negocjacje dotyczyły umowy określającej warunki polsko – litewskich inwestycji - mostu energetycznego (połączenia systemów energetycznych Polski i Litwy) oraz elektrowni jądrowej w Ignalinie.
- W trakcie dwudniowych rozmów nastąpiło zbliżenie stanowisk - podają lakonicznie PSE.
Jak informują PSE, inwestycja w most energetyczny ma sens tylko w powiązaniu z projektem rozbudowy elektrowni atomowej w Ignalinie, a Polska musi mieć zagwarantowaną moc z tej siłowni w wysokości 1000-1200 MW.
Jak twierdzi prezes PSE Paweł Urbański, spółka nie może podpisać umowy, która nie będzie dla niej opłacalna, co w praktyce oznacza, że nie poprawi warunków zasilania w północno-wschodniej Polsce.
Dominika Tuzinek powiedziała, że w czasie wileńskich rozmów Litwini zaproponowali wykorzystanie mostu energetycznego do eksportu energii na Litwę w godzinach nocnych do momentu realizacji projektu w odbudowę mocy w Ignalinie.
Most energetyczny ma połączyć litewskie miasto Alitus (Olita) i polski Ełk. Zakończenie wartej ok. 250 mln euro inwestycji przewidziane jest do 2012 roku. Ma ona stanowić brakujące ogniwo w \"pierścieniu bałtyckim\", łączącym systemy elektroenergetyczne Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Szwecji. Projekt jest jednym z priorytetów UE. Do 2013 r. w UE zainwestuje się 6 mld euro w infrastrukturę elektroenergetyczną.
W połowie grudnia br. cztery kraje: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o powołaniu konsorcjum firm, które pracują nad projektem odbudowania mocy ignalińskiej elektrowni. W projekcie uczestniczą