Rozmowa z Arturem Kosińskim, wiceprezesem zarządu Kompanii Węglowej
Koordynuje Pan pracę wszystkich podmiotów uczestniczących w procesie przekazania kopalni Bolesław Śmiały do Południowego Koncernu Węglowego.
Bierze pan także udział w rozmowach ze stroną społeczną. Dlaczego porozumienie w sprawie wniesienia majątku kopalni do PKW podpisano kilka dni przed zaproszeniem związków na rozmowy?
– Zarząd Kompanii Węglowej miał od początku rozpoczęcia tego projektu świadomość, że rozmowy ze związkami zawodowymi są niezbędne. Porozumienie zawarte pomiędzy KW, PKE, PKW, Węglokoksem i Energetyką Południe reguluje jedynie rodzaj i wartość transakcji pomiędzy jego stronami. Było ono wynikiem trudnych negocjacji. Wiele kwestii dotyczących wyłącznie KW i PKW, a nie mających charakteru strategicznego, pozostało jednak do ustalenia. Zarówno wspomniane porozumienie, jak i dalsze ustalenia między KW i PKW, nie dotyczą jednak spraw społecznych. Pracę zakończyło na przykład dziewięć zespołów tematycznych, zajmujących się takimi zagadnieniami, jak zobowiązania, należności i środki pieniężne, sprawy pracownicze, szkody górnicze, koncesje i ochrona środowiska, sprzedaż węgla, inwestycje, sprawy sądowe i umowy, zapasy materiałowe, sprawy informatyczne i zakup mediów. Jak widać z tego zestawienia, tematyka dotycząca aportu jest bardzo obszerna. Po uzgodnieniu pomiędzy PKE i KW podstawowych kwestii biznesowych, na podstawie wyników prac tych zespołów, związkom zawodowym zostanie przedstawiony wspólny projekt umowy społecznej. W oparciu o ten projekt, regulujący wszelkie kwestie pracownicze, będą prowadzone rozmowy ze strona społeczną.
Przekazanie kopalni Bolesław Śmiały do Południowego Koncernu Węglowego jest koniecznym przedsięwzięciem?
– Końcowym efektem tego projektu będzie – z punktu widzenia Kompanii – możliwość sprzedaży firmie Węglokoks wszystkich będących w naszym posiadaniu akcji PKW, a więc zarówno tych, których właścicielem staliśmy się wcześniej, jak i tych, które nabędziemy w wyniku wniesieniu aportu. Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia ekonomiczne, spodziewamy się z tego tytułu przychodów w wysokości ponad 450 mln zł. Niebagatelny zastrzyk finansowy, ponad 125 mln zł, otrzyma też Południowy Koncern Węglowy, którego wartość tym samym wzrośnie. Te kwoty będzie można przeznaczyć na inwestycje, bez których trudno sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie kopalń. Oczywiście, można założyć, że