PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
18 lipca 2011 12:43 : : autor: Kajetan Berezowski - Trybuna Górnicza 4,664 odsłon

Górniczy świat w Katowicach

Na zakończenie części oficjalnej Henryk Stabla, prezes PTG zaprosił wszystkich do zwiedzania ekspozycji
fot: Jarosław Galusek

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego uważam za otwarte - brzmiały słowa wypowiedziane przez Piotra Uszoka, prezydenta Katowic we wtorkowe przedpołudnie. Na terenie wystawowym przed Spodkiem zgromadziło się kilkaset delegacji krajowych i zagranicznych. Mimo fatalnych prognoz pogody spadło zaledwie kilka kropel deszczu. Nastroje więc dopisywały.

Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali: Eugeniusz Wróbel - podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu oraz Jacek Kościelniak - minister w Kancelarii Premiera.

- W imieniu premiera Jarosława Kaczyńskiego chciałbym pogratulować zorganizowania tak wspaniałej ekspozycji maszyn i urządzeń, które ponad wszelką wątpliwość mogą konkurować nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym. Rząd polski dokłada wszelkich starań, by wzmacniać przedsiębiorczość w Polsce, wzmacniać duże podmioty gospodarcze i stwarzać warunki do konkurencyjności - mówił Jacek Kościelniak.

W swym wystąpieniu nawiązał również do uchwalonej przed kilkoma dniami ustawy górniczej na lata 2008-2015. Określone w niej warunki funkcjonowania branży określił jako bardzo korzystne dla przedsiębiorców.

Z kolei Eugeniusz Wróbel odczytał list skierowany przez ministra Jerzego Poloczka na ręce Henryka Stabli, prezesa Polskiej Techniki Górniczej, głównego organizatora targów. Minister podkreślił w nim istotną rolę targów nie tylko dla rozwoju przemysłu ciężkiego w kraju, ale także dla światowego górnictwa. Wskazał też na znaczenie rozbudowy i modernizacji infrastruktury transportowej w procesie podnoszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw branży wydobywczej.
Wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski przypomniał, że przemysł ciężki - zwłaszcza górnictwo i hutnictwo - jest nadal wiodącym biznesem na Śląsku.

- O tym jak silną branżą jest górnictwo, świadczą dziś targi, które otwieramy - mówił wojewoda.

Ceremonię otwarcia zaszczycił swą obecności Reiner Haseloff, minister gospodarki niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Do Katowic przybył wraz z grupą 25 przedsiębiorców mających - jak podkreślił - nadzieję na zrobienie dobrych interesów.

- Mamy wspólne doświadczenia w branży górniczej związane między innymi z restrukturyzowaniem terenów pogórniczych. Dlatego chcemy rozwijać współpracę. Polska jest dla nas najważniejszym partnerem handlowym - zapewniał w wystąpieniu.
Niemcy mają na targach największą reprezentację wśród firm zagranicznych. Niewiele ustępują im Czesi. Przypomniał o tym fakcie Jan Bracha, konsul Republiki Czeskiej w Katowicach.

- Jestem zaszczycony, że mogę wziąć udział w otwarciu tak znaczącej imprezy dla całego górniczego świata. Cieszę się, że firmy reprezentujące mój kraj licznie się tu prezentują - przyznał Jan Bracha.
Warto dodać, że konsul czeski był wczoraj gospodarzem przyjęcia zorganizowanego specjalnie dla swoich przedsiębiorców.

Na zakończenie części oficjalnej Henryk Stabla, prezes PTG zaprosił wszystkich do zwiedzania ekspozycji. Tymczasem poszczególne stoiska oblegano już przed godziną 9 rano.

Na przyległych do Spodka terenach swoją ofertę przygotowali najwięksi polscy producenci sprzętu górniczego, grupy FAMUR i ZZM-KOPEX. Ekspozycję stanowią tu m.in. olbrzymie kombajny chodnikowe i ścianowe, przenośniki, obudowy górnicze i kolejki podwieszane.
- Staraliśmy się tak zorganizować stoisko, by było maksymalnie otwarte, dostępne dla szerokiej publiczności. Każdy może wejść, dotknąć maszyny, obejrzeć ją w ruchu. Prezentujemy systemy mechanizacyjne od przodka ścianowego do szybu - powiedział nam Ryszard Bednarz, wiceprezes zarządu Grupy FAMUR.
Na zaproszenie FAMUR-u przybyły do Katowic liczne delegacje zagraniczne, m.in. z Rosji, Hiszpanii, Wietnamu, Chin i Indonezji. Swoją bogatą produkcję wystawiła tuż przy głównym wejściu na teren targów Grupa ZZM-KOPEX. - Prezentujemy kombajn klasy 880 o napięciu 3,3 kV posadowiony na przenośniku zgrzebłowym. To jest jedyny polski producent maszyn pracujących na takim napięciu. Kombajn znajduje zastosowanie w wysoko wydajnych ścianach kopalń chińskich i amerykańskich. U nas nie jest stosowany. Słowem towar eksportowy. Mamy też w ofercie różne trzy sekcje obudów. Jedna pracuje już w Chinach, a dwie kolejne przeznaczone są na rynek polski - wyjaśniał Tadeusz Soroka, prezes Kopexu, który zaraz po otwarciu stoiska osobiście oprowadzał po nim gości.

Z firm zagranicznych - zgodnie z przewidywaniami - doskonale prezentują się producenci niemieccy i czescy, m.in. "Sharf", "Ostroj Opava" i "Koexpro Ostrava". Większość ulokowała swe prezentacje na specjalnie przygotowanych podestach ponad halą Spodka.
Podczas konferencji zorganizowanej dla mediów - Henryk Stabla - prezes PTG wręczył Piotrowi Uszokowi - prezydentowi Katowic oraz przedstawicielom Caritas Polska dokumenty potwierdzające przekazanie kwoty 500 tys. zł na rzecz rodzin ofiar katastrofy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, a także w wypadkach w kopalniach.

Następnie na pytania dziennikarzy odpowiadał Krzysztof Tchórzewski - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

- Mamy gwarancję stabilności w zakresie sposobu finansowania i funkcjonowania polskiego górnictwa węglowego w postaci ustawy górniczej na lata 2007-2015. Jestem przekonany, że tę gałąź przemysłu czeka całkiem przyzwoita przyszłość, tym bardziej, że do 2030 r. zapotrzebowanie na energię będzie rosło. Bez węgla nikt nie widzi przyszłości. To dobra informacja także dla firm zaplecza górniczego. Nasz sprzęt, maszyny i urządzenia górnicze są cenione w świecie - mówił Tchórzewski.
Podczas uroczystego bankietu w Hotelu Qubus wieńczącego pierwszy dzień trwania targów - z inicjatywy miesięcznika "Napędy i Sterowanie" i we współpracy z Polską Techniką Górniczą SA, Głównym Instytutem Górnictwa, Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską i Politechniką Wrocławską - przyznane zostały statuetki Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2007.

W kategorii "Lider Polskiego Rynku" - w grupie "Małe i Średnie Przedsiębiorstwa" nagroda przypadła w udziale Centralnemu Laboratorium Pomiarowo-Badawczemu z Jastrzębia Zdroju. W grupie: "Duże Przedsiębiorstwa" zwyciężyły zakłady Maszyn Górniczych Glinik z Gorlic, a za najlepszą grupę komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Marka Jaszczuka uznała Grupę Kapitałową "PONAR" Wadowice.
W kategorii "Maszyny i Urządzenia dla Górnictwa Podziemnego" triumfowały Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne - Grupa KOPEX. Nagroda przypadła za kombajn KSW-880/3,3kV. Ponadto statuetki odebrali przedstawiciele REMAG-u, za kombajn chodnikowy R-200 oraz firmy Sandvik Mining Construction - za kombajn chodnikowy MR340X.

W kategorii "Maszyny i Urządzenia dla Górnictwa Odkrywkowego zwyciężył KOMAG za klasyfikator pulsacyjny do przeróbki kruszyw mineralnych i Główny Instytut Górnictwa za górniczy laser typu EW-3. W ostatniej z nagrodzonych kategorii "Napędy, Zasilanie i Systemy Monitorowania" przyznano statuetkę dla centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa "EMAG" za system monitorowania parametrów środowiska w kopalni typu SMP-NT/A. Komisja przyznała także wyróżnienia dla firm: WWT za system łączności radiowej Mulicom oraz PIOMY za kolej zębatą z napędem spalinowym.
W konkursie Polskiej Techniki Górniczej i Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej przyznano kolejnych dziesięć nagród.

W kategorii "Nowość" pierwsze miejsce przypadło FAMUR-owi za serwer dołowy zorganizowanego systemu podziemnej eksploatacji węgla. Drugą nagrodę - za system identyfikacji elementów obudowy ścianowej przyznano firmie "ELSTA", a trzecie spółce SAUDER-DANFOSS za system Plus+1.
W kategorii "Najlepszy Produkt" zwyciężył przenośnik ścianowy 1750/E350/1250 RYFAMY. Drugą nagrodą wyróżniono metanomierz indywidualny wyprodukowany przez tyską CARBOAUTOMATYKĘ, a trzecia lokata przypadła spółce "Bosch Rexroth" za rozdzielacz M4. Ponadto za najlepsze stoiska na targach uznano te należące do firm: FAMUR, Grupy ZZM-KOPEX, EICKHOFF POLONIA oraz MINOVA EKOCHEM.

Henryk Stabla, prezes Polskiej Techniki Górniczej, zaprasza do zwiedzania ekspozycji.
Potężne maszyny górnicze robiły wrażenie nie tylko na ludziach z branży.
Pierwsi zainteresowani podziwiali wystawione urządzenia jeszcze przed oficjalnym otwarciem targów.
Firmy z Czech pojawiły się licznie na katowickich targach.
Przedstawiciele firm uhonorowanych statuetkami Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2007.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • NSGMJ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górniczy związkowcy zwrócili się do minister przemysłu
16 kwietnia 2024
13,461 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]