Największy w Polsce producent stali, koncern hutniczy ArcelorMittal Poland, w minionych 10 latach zredukował emisję dwutlenku węgla we wszystkich swoich zakładach o prawie 37 proc. - podała we wtorek, 13 sierpnia, spółka, która - na szczeblu globalnym - opublikowała raport o działaniach na rzecz klimatu.
Według danych koncernu, liderem w zmniejszaniu emisji CO2 wśród polskich zakładów jest huta w Krakowie, która ograniczyła emisję o ok. 70 proc. Modernizacja elektrociepłowni w tym zakładzie ma pozwolić na dalszą redukcję, dzięki zastąpieniu ok. 160 tys. t węgla kamiennego rocznie gazami hutniczymi.
Innym projektem skutkującym zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla była budowa turbin TRT w elektrociepłowni służącej hucie w Dąbrowie Górniczej. To pierwsza taka instalacja w Polsce. Obecnie turbiny o łącznej mocy 25 megawatów produkują - w procesie rozprężania gazu wielkopiecowego - taką samą ilość energii, jaką można byłoby wytworzyć, spalając 45 tys. t węgla kamiennego rocznie. Nie emitują przy tym do atmosfery gazów ani pyłów.
Przedstawiciele ArcelorMittal prognozują, że światowy popyt na stal w najbliższych dziesięcioleciach wzrośnie - z 1,7 mld t w 2018 r. do 2,6 mld t w 2050 r. "Oznacza to, że musimy znacznie zmniejszyć nasz ślad węglowy, a to wymaga znalezienia nowych sposobów wytwarzania stali w mniej emisyjnym procesie. Do 2050 r. mamy zamiar znacznie ograniczyć nasze oddziaływanie na środowisko, a w Europie osiągnąć neutralność w zakresie emisji dwutlenku węgla" - zapowiada cytowany w globalnym raporcie dyrektor generalny i prezes ArcelorMittal Lakshmi Mittal.
Obecnie - jak podano - firma koncentruje się na przygotowaniu planu, który wyznaczy nowe cele do roku 2030. Aktualny cel spółki zakłada zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla o 8 proc. do 2020 r. w stosunku do poziomu z roku 2007. Do końca 2018 r. firma osiągnęła redukcję na poziomie 6 proc.
Stal może być produkowana z wykorzystaniem surowców pierwotnych lub wtórnych, czyli w wielkich piecach - z użyciem rudy żelaza lub, w piecach elektrycznych - z użyciem złomu. Obecnie większość stali wytwarzana jest w procesie wielkopiecowym. Produkcja wyłącznie przy wykorzystaniu pieca elektrycznego nie jest na dziś alternatywą, ponieważ na świecie nie ma wystarczającej ilości złomu - oceniają przedstawiciele firmy.
W kilku europejskich zakładach ArcelorMittal prowadzi obecnie pilotażowe projekty, wykorzystujące różne technologie związane z przetwarzaniem dwutlenku węgla i zastosowaniem czystej energii. W 2018 r.