Z udziałem naukowców i parlamentarzystów zebrał się w środę, 17 lipca, Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii. Tematem posiedzenia były „fundamenty transformacji polskiej energetyki i siły sprawcze kształtujące jej trajektorię w horyzoncie 2050”. Wziął w nim udział, po raz pierwszy w nowej roli, wiceminister energii Adam Gawęda.
- Jestem tu dziś roli reprezentanta Ministerstwa Energii. Bardzo dziękuję za taką aktywną dyskusję, która pozwala nam na lepsze wypracowanie modelu transformacji energetycznej. Nie ukrywamy, że jest to najtrudniejszy proces, bo musi on uwzględniać wszystkie aspekty - od technologicznych, uwarunkowań surowcowych, po wszystkie te przemiany, które są transponowane do naszego prawa. W związku z tym ta transformacja energetyczna musi zachodzić w sposób ewolucyjny, zrównoważony i gospodarczo odpowiedzialny – powiedział wiceminister.
Przewodniczący Zespołu, Ireneusz Zyska zaznaczył, że „w tej chwili toczy się bardzo ożywiona dyskusja na temat transformacji polskiej energetyki”.
- Różne gremia zgłaszają propozycje rozwiązań, które ukształtowałyby wektory przemian w polskiej energetyce i polskim górnictwie. Jest ogromna presja na likwidowanie węgla. Wiemy, jaki wysiłek całe państwo włożyło w to, abyśmy byli w tym miejscu, gdzie jesteśmy w zakresie technologii wykorzystania węgla. Niestety, ciągle jesteśmy postrzegani jako kraj, który szkodzi środowisku - mówił.
Minister Adam Gawęda przypomniał, że już na początku roku do Komisji Europejskiej został przekazany projekt krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030.
- Razem z zakomunikowaną i poddaną analizie polityką energetyczną Polski do roku 2040 dokumenty te są filarami, które będą obowiązywać. Wiemy, że otoczenie się zmienia. Po wyborach do europarlamentu nastąpiły zmiany w kierownictwie Komisji Europejskiej i te aspekty również musimy brać pod uwagę - dodał.
Minister wyjaśnił, że „oczywiście redukcja emisji jest naszym celem, ale nie może on być celem, który zburzy ten nasz porządek, który zbudowaliśmy przez wiele lat i który pozwala na utrzymanie potencjału surowcowego i energetycznego”.
Jako jeden z kierunków, w którym już podąża transformacja polskiej energetyki, wiceminister wskazał OZE, głównie w kontekście energetyki prosumenckiej. W swojej wypowiedzi wyraźnie zakomunikował jednak, że węgiel pozostanie ważnym elementem naszego miksu energetycznego, ale wymaga to zmian technologicznych.
- Transformacja uwzględniająca rozwój energetyki
Życzę powodzenia panie Ministrze
Wybitny człowiek super specjalista zna górnictwo od drugiej strony !
No to teraz pod światłym kierownictwem nowego v-ministra górnictwo węgla kamiennego w tym kraju dynamicznie ruszy do przodu?!