Trzy "koła ratunkowe" przygotował dla Bytomia zarząd woj. śląskiego, żeby miasto wykorzystało przeznaczone dla niego środki w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Poinformowała o tym podczas czwartkowej, 27 czerwca, konferencji prasowej w Katowicach członkini zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała. Zaznaczyła, że zarząd województwa z dużym zaniepokojeniem obserwuje fakt, że Bytom, który otrzymał środki finansowe na projekty rewitalizacyjne, infrastrukturalne i społeczne odstępuje bądź rozwiązuje umowy, co budzi obawy w kontekście przyszłości tego boleśnie dotkniętego skutkami pogórniczej transformacji miasta.
Władze Bytomia wyjaśniają, że powodem problemów było niedoszacowanie części projektów. Zapewniają jednak, że robią wszystko, by wykorzystać środki.
Podczas czwartkowej konferencji Izabela Domogała podkreśliła, że zarządowi województwa zależy na tym, aby Bytom ponownie miał szansę sięgnąć po pieniądze, które były dla niego przeznaczone w perspektywie 2014-2020. Dlatego przygotował trzy rozwiązania wspomagające. Pierwsze "koło ratunkowe" to specjalnie powołany 29 maja br. Zespół ds. koordynacji wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na Obszarze Strategicznej Interwencji dla miast Bytom i Radzionków z udziałem m.in. marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Izabeli Domogały. Zespół ma na celu zintensyfikowanie prac i skrócenie dystansu czasowego do wypracowania odpowiednich dla miasta rozwiązań.
Drugie koło ratunkowe to specjalne punktowanie dla Bytomia, czyli punkty dodatkowe dla projektów, które pojawią się w najbliższych konkursach, a trzecie to zaproszenie miasta Bytomia do uczestnictwa w inicjatywie Coal Regions in Transition - programie skierowanym do regionów górniczych będących w okresie transformacji w Unii Europejskiej, który zakłada m.in. wdrażanie innowacyjnych, prośrodowiskowych technologii oraz społeczno-gospodarczego wpływu działań restrukturyzacyjnych w górnictwie.
W 2013 r. Bytom otrzymał 100 mln euro na przygotowanie rewitalizacji miasta, z czego około 55 mln euro na działanie infrastrukturalne i około 45 mln euro na działania społeczne. Przeprowadzony w marcu 2019 r. monitoring Gminnego Programu Rewitalizacji ujawnił wiele problemów, które wyniknęły na etapie realizacji zadań lub ich pojawienie się nie zostało przewidziane przed przystąpieniem do procesu rewitalizacji.
- Już w maju podczas konferencji prasowej podkreślaliśmy, że część