Stan bezpieczeństwa w górnictwie oraz w budownictwie był jeden z tematów, któremu poświęcono czwartkowe, 24 stycznia, seminarium w Głównym Instytucie Górnictwa. W czasie spotkania swoją działalność zainaugurował także katowicki oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP skupiający branże górniczą i budowlaną.
W seminarium udział wzięli m.in. wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Krzysztof Król, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa Stanisław Prusek prezes zarządu głównego OSPSBHP Elżbieta Bożejewicz, prezes katowickiego Oddziału OSPSHP Beata Kaczmarek, Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Elżbieta Oczkowicz oraz p.o. okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru w Katowicach Janusz Grygierczyk. Obecni byli także przedstawiciele służb bhp z kopalń węgla kamiennego, węgla brunatnego i zakładów wydobywających miedź. Całość spotkania poprowadził Andrzej Pakura, wieloletni szef biura BHP Kompanii Węglowej oraz pełnomocnik zarządu głównego OSPSBHP ds. współpracy z WUG.
Prezes Bożejewicz przypomniała, że OSBSBHP powstała w 1993 r. i obecnie liczy 37 oddziałów, w których zarejestrowanych jest w sumie 2900 członków. Tym samym jest to jedna z największych organizacji w Polsce skupiających pracowników służb BHP. Prezes podsumowała także działania Stowarzyszenia w 2018 r. Przypomniała, że 12 kwietnia 2018 r. OSPSBHP podpisało porozumienie o współpracy z WUG. Wówczas obie strony zadeklarowały, że będą wspólnie realizowały przedsięwzięcia informacyjne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zapewniające eliminowanie zagrożeń życia i zdrowia pracowników przemysłu wydobywczego oraz kształtowanie bezpiecznych, higienicznych i ergonomicznych warunków pracy.
- W tym nowym roku do tej chwili mieliśmy już pięć wypadków śmiertelnych. Dwa z nich były związane z siłami natury, a pozostałe były spowodowane czynnikiem ludzkim. Jednak nawet te dwa wypadki miały także związek ze sprawami organizacyjnymi. Dlatego prowadzenie wszelkiej działalności, która będzie prowadziła do tego, że pracownicy posiądą większą świadomość odpowiedzialności za to, co robią, jest bardzo ważne – mówił wiceprezes WUG Krzysztof Król. Wiceszef nadzoru górniczego przyznał, że istnieje wiele przepisów, ale istotą podnoszenia poziomu bezpieczeństwa, jest to, aby pracownicy stosowali się do nich w praktyce. Poinformował, że w zeszłym roku wypadki związane z czynnikiem ludzkim stanowiły 85 proc. wszystkich wypadków w górnictwie.
W czasie spotkania przedstawiono