Polityka energetyczna kraju 2030-2050 to jeden z najbardziej oczekiwanych dokumentów. Prace nad nim trwają w Ministerstwie Energii od dłuższego czasu. Do zakończenia tych prac zbliża nas ostatnia wizyta Krzysztofa Tchórzewskiego w Brukseli, gdzie spotkał się z komisarzami UE ds. pomocy publicznej Margrethe Vestager oraz ds. energii i zmian klimatycznych Miguelem Arias Cañete.
Omówiono stan prac przygotowawczych nad krajowym planem na rzecz energii i klimatu. Poruszono kwestię możliwości zapewnienia środków finansowych w negocjowanej obecnie na forum Unii Nowej Perspektywie Finansowej po 2021 r., na potrzeby sektora energetyki, a także transformacji strukturalnej regionów węglowych w kontekście Śląska.
- Ministerstwo Energii przywiązuje dużą wagę do aktywnej i konsekwentnej współpracy oraz dialogu z Komisją Europejską. Jesteśmy w stałym kontakcie i staramy się na bieżąco uzgadniać wyzwania związane z polskim sektorem energetycznym – powiedział minister Tchórzewski, podsumowując konsultacje z KE.
Jak informuje Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, przyjęto założenia dotyczące polskiej polityki energetycznej 2030-50, teraz są one precyzowane.
- Przyjęto założenia miksu energetycznego, który miałem okazję prezentować tu na Śląsku. Obecnie polityka energetyczna jest konsultowana w gronie ekspertów, menedżerów sektora energetycznego i źródeł energii. Żeby rozpocząć szerokie konsultacje, musimy mieć potwierdzenie z KE, że w Brukseli zostaną zaakceptowane pewne nasze propozycje. Wizyta ministra Tchórzewskiego zbliża nas do tego – podkreśla wiceminister Tobiszowski.
Założenia projektu polityki energetycznej są korzystne dla branży tak węgla kamiennego, jak i brunatnego. Oba surowce będą jeszcze przez długie lata podstawą bilansu energetycznego państwa. Resort energii, przygotowując politykę państwa w tej sferze stawia na znacznie większą niż obecnie niezależność i co za tym idzie - dywersyfikację źródeł dostawy. Zapewnia, że kieruje się bezpieczeństwem i ekonomią.
Na szerokie konsultacje jeszcze trochę poczekamy
Kiedy w lipcu 2017 r. prezentowano w Katowicach założenia polityki energetycznej kraju 2030-2050, podkreślano, że węgiel tak kamienny, jak i brunatny będzie jeszcze przez długi czas podstawą bilansu energetycznego kraju. To pozostaje bez zmian. Resort energii przygotowując politykę państwa stawia na znacznie większą niż obecnie niezależność i co za tym idzie - dywersyfikację źródeł dostawy. Zapewnia, że kieruje się bezpieczeństwem i