Należące do francuskiej grupy Dalkia Zakłady Energetyki Cieplnej (ZEC) w Katowicach zamierzają w najbliższych latach znacząco zwiększyć produkcję energii z metanu. Planują też wzmocnienie współpracy z samorządami w projektach dotyczących ciepłownictwa i zarządzania energią.
Zakłady Energetyki Cieplnej powstały ponad 20 lat temu poprzez wydzielenie infrastruktury energetycznej kilku kopalń ówczesnego Katowickiego Holdingu Węglowego. Od trzech lat spółka należy do grupy Dalkia, będącej częścią francuskiego koncernu EDF. W najbliższym czasie ZEC - podobnie jak inne polskie spółki grupy - zmieni nazwę, dodając do niej markę całej grupy - Dalkia.
Podczas zorganizowanych w piątek w stolicy Górnego Śląska IV Dni Energii Miasta Katowice, prezes ZEC Jacek Chodkowski przedstawił plany rozwoju spółki na najbliższe lata. Zadeklarował, że Polska jest kluczowym rynkiem dla dalszego rozwoju Dalkii w Europie i na świecie. W tym kontekście ZEC, wykorzystując swoją pozycję i zrealizowane już w konurbacji śląsko-dąbrowskiej projekty, chce dalej rozwijać się w regionie, oferując samorządom i przemysłowi rozwiązania dla poprawy efektywności energetycznej i zarządzania energią.
Wzorcowym - według spółki - przedsięwzięciem w tym zakresie jest zakończony niedawno w Sosnowcu projekt "Juliusz", zrealizowany na przykopalnianym osiedlu w tym mieście. Dzięki współpracy z samorządem w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przeprowadzono (za ok. 8,5 mln zł) termomodernizację 22 wielorodzinnych budynków mieszkalnych i budynku żłobka, do mieszkań doprowadzono instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, odnowiono pomieszczenia służące wcześniej za składy węgla oraz doprowadzono do wszystkich ponad 500 mieszkań sieć ciepłowniczą. W efekcie zlikwidowano prawie tysiąc przestarzałych węglowych pieców, ograniczając emisję pyłów o ponad 81 ton rocznie, a emisję dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton.
0 Ważną częścią tego projektu jest wprowadzony przez nas innowacyjny system zarządzania ciepłem na tym obszarze, w ramach którego przez osiem lat gwarantujemy określoną ilość ciepła, zużywanego w tym okresie przez mieszkańców, przy zachowaniu pełnego komfortu cieplnego - wyjaśnił Chodkowski, wskazując, iż dzięki zaawansowanemu systemowi monitoringu i zarządzania, zadeklarowane parametry zużycia ciepła nie zostaną przekroczone, a mieszkańcy nie będą musieli więcej płacić za ciepło. System efektywności energetycznej zaprojektowała spółka zależna Matex Controls, która świadczy usługi IT w