Do pierwszych dni września br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała 39 nowych inwestycji, wartych 1 mld 735 mln zł. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie blisko 1,3 tys. osób, a prawie 13,8 tys. istniejących miejsc pracy zostanie utrzymanych - podał prezes KSSE Janusz Michałek.
W kuluarach 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju prezes poinformował, że w miniony poniedziałek, 4 września, KSSE wydała ostatnie pozwolenie na działalność w strefie, udzielone na starych zasadach. Przypomniał, że od 4 września obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące zasad udzielania wsparcia dla inwestycji, będące aktem wykonawczym do przyjętej wiosną tego roku Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji.
Od września zachęty podatkowe dla inwestorów - przede wszystkim w postaci ulg w podatku dochodowym - są dostępne na całym obszarze Polski, a nie tylko na terenach SSE. Preferencje podatkowe zależą m.in. od miejsca inwestycji, jej charakteru, jakości tworzonych miejsc pracy, innowacyjności czy współpracy firm z nauką; premiowane mają być np. inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne.
- Od 4 września obowiązuje nowe rozporządzenie i nowa procedura udzielania zezwoleń - będą to decyzje administracyjne o wsparciu danych inwestycji. Mamy już parę projektów, które z niecierpliwością czekały na wejście w życie nowych przepisów - powiedział PAP prezes Michałek, wskazując, iż także ci inwestorzy, z którymi rozmowy trwają już od jakiegoś czasu, będą musieli złożyć wnioski już na nowych zasadach.
Szef KSSE ocenił, że spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi są dobrze przygotowane do wdrożenia nowych przepisów, a ich rolą będzie przede pomoc przedsiębiorcom w przygotowaniu wniosków oraz dotarcie z informacją o nowych zasadach do inwestorów, także tych mikro, małych i średnich.
- Obecnie jeszcze nie wszyscy inwestorzy wiedzą np. jak uzyskać punkty za współpracę z uczelniami wyższymi, prace badawczo-rozwojowe, czy specjalistyczne miejsca pracy. Musimy pomóc im w tym, wypracowując czytelną praktykę postępowania - wyjaśnił Michałek, przypominając, że obecnie dla uzyskania wsparcia kryteria jakościowe będą równie istotne jak ilościowe, związane z wielkością nakładów, ilością tworzonych miejsc pracy oraz stopą bezrobocia na danym terenie.
W ocenie prezesa KSSE nowe przepisy nie tylko pozwalają przedsiębiorcom na inwestowanie w wybranej przez siebie lokalizacji, a nie tylko - jak dotąd - na obszarze SSE, ale też otwierają szanse inwestowania dla