Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Znikająca kopalnia
19 maja 2019
Wicepremier i wiceminister w Rudzie Śląskiej
18 maja 2019
Premier złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich
18 maja 2019
Leśnicy zapraszają na „Cietrzewisko” do Koszęcina
17 maja 2019
Flaga od Prezydenta RP powiewa nad Katowicami
17 maja 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
1 sierpnia 2018 Polska Agencja Prasowa
Górnictwo: konsultacje w sprawie rekompensaty dla wdów i sierot
Przygotowany w Ministerstwie Energii projekt, po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych, został w środę opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie prezentującym rządowy proces legislacyjny. Uwagi można zgłaszać do 30 sierpnia
fot: seo.org.pl

Ok. 10 tys. osób - m.in. wdowy i sieroty po górnikach - ma otrzymać po 10 tys. zł na podstawie Ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego. W środę rozpoczęły się konsultacje projektu tej ustawy.

Przygotowany w Ministerstwie Energii projekt, po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych, został w środę opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie prezentującym rządowy proces legislacyjny. Uwagi można zgłaszać do 30 sierpnia. Wcześniej przedstawiciele resortu energii wyrażali nadzieję, że we wrześniu projekt będzie procedowany w Sejmie. Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a na złożenie wniosków o rekompensaty uprawnieni będą mieli 30 dni. Na świadczenia dla nich budżet państw przeznaczy maksymalnie 100 mln zł.

Chodzi o ustawę, dzięki której m.in. grupa wdów i sierot (jej liczebność szacowano wcześniej na ok. 7 tys. osób) po górnikach ma otrzymać 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Dotyczy to tych wdów i sierot, które w przeszłości otrzymywały deputat węglowy po zmarłych mężach lub rodzicach, ale nie zostały objęte przyjętą w październiku ub. roku ustawą o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty tego świadczenia. Na postawie tamtej ustawy rekompensaty otrzymało ponad 200 tys. górniczych emerytów i rencistów oraz wdowy i sieroty po osobach uprawnionych. Nie wyczerpało to jednak katalogu osób, które otrzymywały deputaty węglowe i zostały ich pozbawione - stąd projekt kolejnej ustawy.

"Projekt (...) ma za zadanie częściowo wyrównać straty finansowe poniesione przez osoby, które otrzymywały bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy i utraciły je trwale wskutek wypowiedzenia układów zbiorowych pracy i porozumień z nimi związanych w tym zakresie. Wprowadzenie ustawy przyczyni się do zmniejszenia napięć w środowisku górniczym oraz przywróci u zainteresowanych poczucie równego traktowania w zakresie uprawnień do otrzymywania deputatu węglowego" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu wskazali, że w trakcie realizacji ubiegłorocznej ustawy "coraz liczniej z postulatami przyznania prawa do rekompensaty zaczęły występować grupy pominięte (...) w niej, które, tak jak emeryci i renciści, utracili prawo do bezpłatnego węgla poprzez jednostronne wypowiedzenie przez pracodawcę układów zbiorowych pracy lub

Strona
1
2
3
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (20)
 • Krzysiek_Emeryt 8 sierpnia 2018 17:51:22
  Profile Avatar

  Pisałem na twitterze, w różnych komentarzach pod artykułami o deputacie i nic.....Trzeba by sie zebrać i jechać do Warszawy.Nie dość,że odrabiałem oddawanie krwi (PRAWO PONOĆ NIE DZIAŁA WSTECZ!!!!) to jeszcze zostaliśmy ograbieni z deputatu węglowego na emeryturze.Rezygnację musiałem podpisać pod rygorem zwolnienia z pracy,a teraz ani deputatu ani rekompensaty.

 • Emeryt2017 6 sierpnia 2018 10:41:21
  Profile Avatar

  Tak tu sobie piszemy, Dobra Zmiana ma nas....w 4literach, związki Nas wydymały, no cóż...przyjdzie czas ich rozliczenia niebawem i to nie są pogruszki. Jak Wy Nas tak My Was potraktujemy.

 • Emeryt Benek z Piasta 5 sierpnia 2018 12:42:21
  Profile Avatar

  Emeryci z Kompani Węglowej co nabyli uprawnienia w 2015 roku co zostali zmuszeni do podpisu o deputacie mimo ze byli w okresie ochronnym 4 letnim go nie dostana na emeryturze . Jak tu być zdrowym ze inni dostana i dostali a my co pracowaliśmy i jak się do pracy kiedyś przyjmowaliśmy było jasno powiedzenie przerobisz to na emeryturze masz deputat !!!. Teraz go nie dostaniemy a inne grupy zawodowe go maja to nie fer . Grupy społeczne co nie maja nic wspólnego z wydobyciem i górnictwem dostana po 10 tys a ten co robił na ten węgiel dostanie figa z makiem . Po za tym minister obiecał załatwienie tej sprawy w Warszawie na spotkaniu w z nami jakie było i jeszcze było powiedziane poco my to podpisywali bo to nie jest wiążące ,kto nie podpisał do wypowiedzenie dostawał z pracy . Natomiast nasze Zawiaski Zawodowe najpierw mówiły nie podpisywać !!! A po kilku dniach zmienili zdanie o 100% zęby Podpisać ze nic z tego nie będzie ze oni to jakoś załatwią , Załatwili maja nas w głębokim poszanowaniu gdzieś w d..... Jest nas sporo bo ok 12 tys ludzi nie zapomnimy tego ministrowi ze nas tak załatwił jak to jednemu dać a innemu nie albo wszystkim albo nikomu . Nierówno nas traktujecie co my gorszego sortu jesteśmy czujemy się jako Wykleci Emeryci Górniczy !!! . Dlaczego tak nas upokorzono i nierówno potraktowano ???? .

 • Emeryt 15 3 sierpnia 2018 22:31:12
  Profile Avatar

  Do wdowy ,malo kasy dostalas po starym co? Cza bylona iscna dodac roboty bo rente masz na dziecko i nie uzalaj sie nad soba ino wez sie do roboty.nic wam sie juz nienie nalezy i koniec amen

 • Wdowa 3 sierpnia 2018 18:04:07
  Profile Avatar

  Cieszcie się że dożyliście emerytur mój mąż nie miał takiego szczęścia. Więc przestańcie srać na wdowy. Jak czytam te komentarze to mi się krew przelewa.Tak macie rację przesramy te pieniądze na paznokcie i sztuczne rzesy.Jestem pewna że każda z tych wdów za te pieniążki pomoże swojemu dziecku.Dziecku któremu przez całe życie brakowało ojca.

 • Mariusz. 3 sierpnia 2018 12:58:53
  Profile Avatar

  Panie ministrze ,czerwiec minął bezpowrotnie a o górnikach ,którzy zostali ograbieni z deputatów cisza.Może któryś z rzadzacych odniesie sie do tej sprawy a nie chowa za prezesem.Pracowaliśmy na dole po 30 lat i rekompesata sie nie należy a kolejarze ,którzy teraz przechodzą na emeryturę otrzymują deputat.

 • Kris 2 sierpnia 2018 23:50:50
  Profile Avatar

  A co z rekompensata dla emerytow zjsw którzy przeszli na emeryturę w listopadzie grudniu 2014r

 • Ewa 2 sierpnia 2018 20:10:33
  Profile Avatar

  Dobre!wdowa która nie przepracowala Dobra!wdowa która nie przepracowała ani jednej sekundy na kopalni dostanie 10 tys. a ja przepracowałam 39 lat , odebrano mi węgiel jak to ładnie powiedzieli- albo się dobrowolnie zrzekniemy albo będą zwolnienia. I byłam w stanie załogi do 2 listopada 2016 r. Więc mi się nie naleza te pieniądze a biednej wdowie nigdy nie pracującej tak. Dodam że również urodziłam i wychowałam dzieci cały czas pracując. Za nieróbstwo należy wynagradzać.

 • HALEMBIORZ 2 sierpnia 2018 19:39:45
  Profile Avatar

  ostatnie sukcesy zwiazkowcow to likwidacja anny,,makoszow,,krupinskiego ,,slaska,,wieczorka,,urlopy gornicze dla siebie i za to wszystko trzepia kapuche na etatach nadsztygarow

 • Ela 2 sierpnia 2018 17:37:21
  Profile Avatar

  W woli ścisłości to są osoby z pierwszej Ustawy które nie otrzymały pieniędzy nie z winy spóźnienia ze złożeniem wniosku/bo wniosek złożony był 3 listopada z pierwszą decyzją ZUS/ i na początku stycznia osobiście bez wezwania dowiozlam akt zgonu męża i wtedy nic więcej nie było potrzebne.Po miesiącu również bez kontaktu ze strony SRK zwróciłam się do ZUS o zaświadczenie które z własnej woli dostałam. Oczywiście czas się skończył do 29 marca.Ludzie pracujący przy tych wnioskach chyba celowo zachowywali się w sposób nie profesjonalny żeby nie wypłacić należnych pieniędzy.To jest skandal i Wielkie kłamstwo, że na bieżąco kontaktowano się o uzupełnienie wniosku. Te informacje przekazywał jeden-drugiemu.A ja naiwna myślałam że jak Pani przy biurku mówi jest Pani w systemie pozytywnie załatwiona'proszę czekać'to wystarczy.

 • Już emeryt 2 sierpnia 2018 17:25:26
  Profile Avatar

  Jakie związki ???? Przecież to Oni się na to zgodzili, jak również odrabianie L-4 (ustawa z 2008r, odrabianie od 1991- SIEDEMNAŚCIE LAT wstecz !!!!!!!!!), czego się nie da zrobić?????, krwiodawstwo, odrabianie wojska-gdzie górnik szedł z przyjemnością ? Wracając do związkowców to teraz mają (żniwa), sezon podróży. Coś za rządów nie ma protestów ??? Przypadek?

 • Cina 2 sierpnia 2018 15:46:03
  Profile Avatar

  A co z emerytami 2015-2017 zwiazki dzialejcie

 • Już emeryt 2 sierpnia 2018 11:34:00
  Profile Avatar

  Czuję się ograbiony w biały dzień, z zawieszenia deputatu??, zrobiła się GRABIEŻ emerytów z węgla. Chcieli podzielić ludzi?, udało się. Byłem przeciwny tym 10 tys, CI co wzieli kasę też to teraz wiedzą(za późno). Dlaczego bekneli tylko gónicy ????. Zawodów z tzw. przywilejami jest dużo. Niezadowolonych przybywa, myślę że INNI rządzący wprowadzą jedną ustawę(sprawiedliwą) dla wszystkich emerytów.

 • rębacz przodowy 2 sierpnia 2018 11:26:03
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • Rencista 2015 2 sierpnia 2018 10:01:55
  Profile Avatar

  Dobrze źe sa wybory samorzadowe pod koniec roku. Będziemy pamietac przy urnach jak potraktowaliscie emerytów i rencistów 2015-2018 . Mam z khw świadczeń nikt nie zabrał tylko zawiesili do 2017.

 • Emeryt 2015-2017 1 sierpnia 2018 20:49:10
  Profile Avatar

  Wdowy i sieroty to medialne tematy, można je kupić sobie głosy ,My jako emeryci którzy pracowali dla Spółek Akcji Państwa zapamiętamy jaki sposób nas potraktował ten prawy i sprawiedliwy rząd a uśmiech z ust Pana Ministra pozostanie na zdjęciach

 • Khw wieczorek 2015 1 sierpnia 2018 14:38:55
  Profile Avatar

  A wdowy robily na dol co kasa sie im juz skonczyla...oddajcie emerytom z khwdeputat albo rekompensate

 • emeryt 1 sierpnia 2018 14:11:49
  Profile Avatar

  Teraz wdowa z trzecim mężem dostanie 10 tys. a emeryt zobaczy figę , więc przy urnach też wam pokażemy co tzreba.

 • zgri-99 1 sierpnia 2018 13:35:51
  Profile Avatar

  Chwała Tobie Panie ...

 • Emeryt 2016 1 sierpnia 2018 13:31:57
  Profile Avatar

  I znowu emeryci 2015 , 17 nie zostali objeci ustawą ... ciągle wdowy i sieroty ale górniczy emeryci to już nie im się nie należy Jedna władza zabrała deputat , druga władza nie chce dać rekompensaty to ma być Prawo i Sprawiedliwość ????? pięknie rozliczymy was przy urnach

 • SZOEF
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Nie ma zgody na przekształcenia zagrażające istnieniu kopalń
15 maja 2019
3971
Znikająca kopalnia
19 maja 2019
3486
Wicepremier i wiceminister w Rudzie Śląskiej
18 maja 2019
3040
Pierwszy taki kombajn. Jeszcze w maju wyruszy z USA do Ornontowic
17 maja 2019
2794
Media: Tauron chce sprzedać kopalnię
20 maja 2019
2599
JSW z mniejszą produkcją i zyskiem
16 maja 2019
1845
Władze Rybnika nie chcą nowej kopalni
14 maja 2019
1777
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
Mogą cię zainteresować
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Partnerzy portalu
Patronaty portalu