"Stan techniczny wielkiego pieca nr 3 w dąbrowskiej hucie Arcelor Mittal Poland zagraża zdrowiu i życiu pracowników. W tym roku doszło tam już do dwóch poważnych awarii. Tymczasem w ocenie związkowców pracodawca bagatelizuje problem" – zaalarmowali w czwartek, 5 lipca, związkowcy. "ArcelorMittal Poland z całą mocą zaprzecza sensacjom przekazanym dziś mediom przez Śląsko-Dąbrowską Solidarność" - zdementowała spółka.
W komunikacie przesłanym mediom w czwartek przed południem przez Łukasza Karczmarzyka z biura prasowego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność zacytowano m.in. Jerzego Goińskiego, przewodniczącego Solidarności w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej:
Wybuchy w instalacjach i ukrywanie prawdy
"21 czerwca miał miejsce wybuch jednej z instalacji wielkiego pieca nr 3. W marcu doszło do podobnej awarii w tym samym miejscu. W obu tych przypadkach pracodawca nie podjął w naszej ocenie odpowiednich działań, aby usunąć zagrożenie, a wręcz można odnieść wrażenie, że stara się ukrywać przed związkami zawodowymi informacje o rzeczywistym stanie technicznym wielkiego pieca. Tymczasem mówimy tutaj o sytuacji, w której może dojść do potężnej eksplozji zagrażającej zdrowiu i życiu pracowników. Ponadto przy każdym tego typu zdarzeniu do atmosfery przedostają się ogromne ilości szkodliwych gazów i pyłów, co stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej" – twierdzi Jerzy Goiński.
Związkowcy żądają zdecydowanej poprawy
Związki zawodowe we wszystkich oddziałach Arcelor Mittal Poland przyjęły wspólne stanowisko, w którym zażądały od pracodawcy "podjęcia zdecydowanych działań w związku z powtarzającymi się awariami wielkiego pieca". "Zakładowe Organizacje Związkowe działające w ArcelorMittal Poland S.A. żądają przedstawienia przez Zarząd i Dyrekcję ArcelorMittal Poland S.A. szczegółowego programu (planu) działania trwałej poprawy stanu technicznego instalacji i urządzeń technologicznych, ograniczającego do minimum prawdopodobieństwa wystąpienia awarii stwarzających zagrożenie dla pracowników i otoczenia oraz opracowania w porozumieniu z organizacjami związkowymi i wdrożenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Żądamy również niezwłocznego uzupełnienia stanu zatrudnienia co najmniej do poziomu pozwalającego na okresowe przeglądy stanu technicznego instalacji i urządzeń technologicznych oraz przestrzeganie przepisów polskiego prawa pracy" – napisali