Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA
NAJNOWSZE GALERIE
COP24: co jedzą uczestnicy szczytu klimatycznego?
9 grudnia 2018
Tarnowskie Góry: Faser SA gościł studentów górnictwa z Rosji
8 grudnia 2018
Pływanie: wyzwanie dla najtwardszych
6 grudnia 2018
Faser: zakładowe święto z barbórkowym rytuałem
5 grudnia 2018
Pawłowice: uroczysta akademia barbórkowa JSW w kopalni Pniówek
4 grudnia 2018
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA
11 kwietnia 2018 Polska Agencja Prasowa
Rekompensaty: SRK rozpatrzyła prawie wszystkie wnioski
Na wypłatę rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla rząd przeznaczył w ubiegłorocznym budżecie ponad 2,3 mld zł. Wpłynęło łącznie 237 tys. 45 wniosków o rekompensatę, większość z nich do Spółki Restrukturyzacji Kopalń
fot: Beata Szenowska

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która przyjęła blisko 193 tys. wniosków o 10-tysięczną rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla, do końca marca wypłaciła to świadczenie ponad 170 tysiącom osób. Decyzję odmowną otrzymało ponad 21,2 tys. wnioskodawców - podała SRK.

- Według stanu na koniec pierwszego kwartału, niezakończonych pozostawało 827 spraw - w większości w związku z brakiem odpowiedzi od wnioskodawców lub przedsiębiorstw, które ich zatrudniały, bądź niemożliwością skontaktowania się z nimi - wyjaśnił w środę, 11 kwietnia, Wojciech Jaros z biura prasowego SRK.

Przyjęta w październiku ub. roku ustawa przyznała 10-tysięczne rekompensaty emerytom i rencistom górniczym, którym odebrano deputaty węglowe, a także wdowom i sierotom po nich. Nie objęła natomiast tych wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń, w tym ofiarach wypadków górniczych. Rekompensat nie dostali także ci obecni emeryci i renciści, którzy utracili prawo do deputatu w latach 2015-2017 jeszcze jako czynni pracownicy, przed przejściem na emeryturę.

Na wypłatę rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla rząd przeznaczył w ubiegłorocznym budżecie ponad 2,3 mld zł. Wpłynęło łącznie 237 tys. 45 wniosków o rekompensatę, większość z nich (192 tys. 984) - do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

"170 tys. 187 osobom przesłano należne im pieniądze (łącznie ok. 1,7 mld zł), a do 21 tys. 236 wnioskodawców wysłano pisma z informacją o odmowie z uwagi na niespełnienie przez nich kryteriów określonych w ustawie" - podała SRK, podsumowując realizację wypłat ustawowego świadczenia.

Tym samym do końca marca br. załatwionych zostało ponad 99,5 proc. przyjętych przez SRK wniosków.

- Pracownicy zajmujący się tematem przeprowadzili kilkadziesiąt tysięcy rozmów telefonicznych, wyjaśniając wątpliwości, korygując niezgodności i błędy w dokumentacji - powiedział Jaros, wskazując, iż kilkaset niezakończonych dotąd spraw wynika głównie z braku kontaktu z wnioskodawcami lub niewyjaśnieniem istotnych dla sprawy kwestii.

Osoby, które otrzymały decyzje o odmowie przyznania świadczenia, mogą odwołać się od nich do sądu. Natomiast środowiska, którym w świetle ustawy nie przysługują rekompensaty (chodzi m.in. o wdowy i sieroty po ofiarach wypadków górniczych oraz emerytów z lat 2015-17) zabiegają o nowelizację ustawy; opowiadają się za tym także górnicze związki zawodowe. Resort energii deklaruje, że

Strona
1
2
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA
Komentarze (20)
  • persona 27 czerwca 2018 16:31:21
    Profile Avatar

    Elu bardzo proszę o kontakt do Ciebie (lub proszę administratora tego forum, żeby podał na Pani maila - adres mojego maila). Chciałabym być w ścisłym kontakcie. Czym będzie nas więcej to może nabierzemy sił do walki o swoje.

  • Ela 20 czerwca 2018 18:22:09
    Profile Avatar

    Do kogo należy się udać w sprawie wypłaty zatwierdzonych a nie wypłaconych rekompensat???? Bo do sądu trzeba mieć odmowę a takiej nie będzie bo wszystko jest kompletne, tylko pieniędzy nie ma!!!!Czy wogole ktoś jest za tą sprawę odpowiedzialny ????

  • Ela 14 czerwca 2018 07:58:23
    Profile Avatar

    To masakra jakaś!!!!!!!!!!!! Media juz nie interesują się sprawą ,i od początku kwietnia zero przelewów.Panie w SRK odpowiadają,że mają listę 600 osób z pozytywnymi wnioskami a pieniędzy z Ministerstwa od końca marca nie dostali, żeby zakończyć sprawy. Czy władze czekają na naturalną selekcję tych starych, chorych ludzi. Może wreszcie ktos wypowie się w tej kwesti i konkretnie odpowie KIEDY BEDA WYPLACONE -NALEZNE PIENIADZE.

  • persona 2 czerwca 2018 20:05:08
    Profile Avatar

    Dokładnie, tego samego dowiedziałam się zarówno z Woli, jak i z Zabrza. Mamy czekać... Ale jak długo? Najgorsze jest to, że w internecie nie można znaleźć żadnej konkretnej wzmianki dotyczącej terminu wypłaty naszych pieniędzy :-( Prosimy o jakąś informacje.

  • Ela 21 maja 2018 13:47:40
    Profile Avatar

    Własnie dodzwoniłam się do Zabrza bo Wola nie odbiera telefonów. Dowiedziałam się, że mój wniosek jest kompletny i 500 innych też na liście do wypłaty, ale od 2 miesięcy czekają na pieniądze z ministerstwa i trudno określić kiedy będą.Tyle w temacie.Pozdrawiam oczekujących takich jak ja.!!!!!!!!!!!!!

  • Ela 14 maja 2018 17:18:32
    Profile Avatar

    Dziś wysłałam na Wolę zaświadczenie z ZUS.Zobaczymy ile to znowu będzie się ślizgać.Juz nie mam siły się denerwować

  • persona 29 kwietnia 2018 22:45:57
    Profile Avatar

    Elu ręce opadają. Będę dzwonić na Wolę po długim weekendzie. Ciekawe czy mi też każą dowieźć jakieś dokumenty. Bądźmy w kontakcie

  • bambuko 25 kwietnia 2018 10:30:10
    Profile Avatar

    Trzy razy kserowano moje dokumenty- w Zabrzu i na Woli,chociaż składane papiery były w komplecie.Poczatek kwietnia pani w Zabrzu telefonicznie stwierdziła, że rekompensata została przydzielona 29 marca ale pieniędzy w tej chwili nie mają,ponieważ do końca marca pieniążki musiały być zwrócone(nie wiem gdzie?). Nadal czekam, nie wiem gdzie się odwołać nie mając żadnej decyzji pisemnej?

  • Ela 20 kwietnia 2018 08:16:12
    Profile Avatar

    To znowu ja, chcę się podzielić nowościami/do persony/. Wczoraj odziwo dodzwoniłam się na Wolę i okazało się, że mają potwierdzenie z Holdingu o przejściu męża na rentę ale mam dostarczyć zaświadczenie z ZUS o tym że był na rencie.Paranoja!!!! znowu przeciąganie sprawy. To co potwierdził Holding skoro mąż dostał rentę na stałe.Rece opadają.Ja jestem na wózku, straszny kłopot dla córki żeby coś załatwić ze mną , ale kogo to obchodzi.Oczywiscie oni nie dzwonili i pisma też nie wysłali!!!!

  • persona 18 kwietnia 2018 17:29:32
    Profile Avatar

    Elu ja też, tak, jak Pani nie dostałam do tej pory pieniędzy. Do mnie też nikt nie zadzwonił ale sama dowiozłam akt zgonu męża. Po usilnych dzwonieniach w końcu osobiście pojechałam wypytać i mi powiedzieli, że mogę się sądzić. Spytałam 'o co mam się sądzić, skoro mam przyznane/zaakceptowane, tylko ktoś chyba na urlop poszedł, że nie dokończył mojej sprawy. Martwię się swoją bezsilnością. Proszę napiszcie, kiedy będzie kolejna transza na wypłaty zaległych deputatów.

  • PiS się skończy na deputatach. 14 kwietnia 2018 10:40:23
    Profile Avatar

    TCHÓRZEWSKI, TOBISZOWSKI są na paskach PiS-u wiem, że baaaaaaaaaardzo chcieliby być nadal posłami z PiS i piastować stanowiska rządowe. Ustawa dała im sporo popularności ale tym co nie dali mają Rodziny -Oni mogą NIE zagłosować za PiS-em. Więc Tchórzewski i Tobiszowski robiąc bardzo wiele dobrego dla Rodzin Górniczych mogą zrobić jeszcze więcej złego dla PiS-u a to za sprawą nieudacznika SRK, który bardzo źle zarządził pobieraniem danych z bajzlu dawnej bazy KHW.

  • Maja 13 kwietnia 2018 00:04:55
    Profile Avatar

    Emeryci odczepcie się od wdów im się należy i walczą o swoje ktopka

  • Ela 12 kwietnia 2018 16:09:45
    Profile Avatar

    Ja niestety jestem tej grupie 827 osób które nadal czekają, bo przez 5,5 miesiąca nie mogą sprawdzić zatrudnienia.Akt zgonu dowiozlam sama bez ich telefonu ale nie mam świadectwa pracy męża.Zenada jakaś a te telefony których nikt nie odbiera-to już przesada.Bylam pracownikiem biurowym przez 30 lat ale nigdy nie lekceważyłam tak petentów.Przykre!!

  • emil kryka 11 kwietnia 2018 20:47:57
    Profile Avatar

    Przeciez liczyli ze jest ok 230 tys uprawnionych.Nadwyzke wyplacic pominietym emerytom od 2015 r.

  • Wieczorek 2015 KHW Emeryt 11 kwietnia 2018 19:42:09
    Profile Avatar

    emeryci maja juz dosc placzacych wdow- celebrytek mogly isc do pracy a nie uzalac sie nad sobĄ,zadne inne wdowy nie dostaly tyle kasy po smierci meza,co wdowy gornicze,mialy tez propozycje pracy na kopalni i z calym szacunkiem,to emerytom nalezy sie ta rekompensata ,a nie im,to emeryci wypracowali sobie ten deputat,nie wdowy,to emeryci narazali swoje zycie pod ziemia,nie wdowy i to emeryci 2015-17 zostali pokrzywdzeni i to im nalezy sie cokolwiek.a na wyjazd gornikow do warszawy w ich obronie niech nie licza i niech nie wierza w cuda ktore im kolorz obiecuje bo on sobie robi kampanie wyborcza,a gornicy maja w powazaniu wdowy i emerytow,oni maja swoje problemy i tyle zwiazki niech zaczna bronic emerytow z khw 2015-17 ktorych sprzedali,karczmy piwne sie juz skonczyly,wiec niech sie wezmĄ do roboty,bo to emeryci na nich skladki placili ,a gornicy to tez juz maja dosyc zwiazkowych nierobow i juz nie dlugo wywiozĄ ich na taczkach.

  • KHW 2015-2017 11 kwietnia 2018 18:47:05
    Profile Avatar

    [...] Stowarzyszenie Wdów grozi bojkotem... przypominam Panie Ministrze, że jest duża grupa pokrzywdzonych emerytów którzy nie straszą nie spotykają się skamląc z przedstawicielami wszystkich ugrupowań politycznych.... nie musi Pan Minister spotykać się z nami tylko podjąć działania które doprowadzą do równości społeczeństwa chociaż raz niech wszyscy będą równi, dlaczego emeryci kolei otrzymują deputat węglowy... a emerytów kopalń podzielono na lepszych i gorszych...

  • emeryt 2015-1017 11 kwietnia 2018 17:54:09
    Profile Avatar

    Wypłaty rekompensat za utracony deputat to znowu duży popis niekompetencji .... jestem emerytem KHW 2015-2017 nikt prawnie nie odebrał mi deputatu mieliśmy zawieszony ..... nikt tego nie chce zrozumieć nawet sądy zresztą czego się spodziewać po orzecznikach ....tłumaczenie Pana Ministra że nam odebrano jest przesadzone , porozumienie zostało podpisane miedzy strona tzw społeczną a przedstawicielami właściciela czyli jako Spółka Akcji Państwa ,bez zgody pracowników czy też emerytów nie interesuje nas kto przewodził państwem ... nie zmienił się właściciel czyli państwo tylko rządzący nim i przepychanki to nie my tylko Oni są dziecinne.. jako emeryci KHW będziemy walczyć nawet poprzez sąd poza granicami tek cudownej krainy niech wszyscy wiedzą jakie obowiązują tutaj prawa ..a co do wdów są to Panie medialne , współczuję straty męża , jak zwykle w Polsce wdowa to ktoś komu wszystko się należy w pierwszej kolejności ... nie znam innego resortu który daje tak wysokie odszkodowania , i nie tylko .... a byli pracownicy pokrzywdzeni emeryci którzy zdrowie stracili to zero ....zapominacie o karcie górnika i paragrafie 19 Ustawy Rady Ministrów....

  • Jack 11 kwietnia 2018 16:57:58
    Profile Avatar

    Panie ministrze to jest tak że nas pozbawiono pod groźba zwolnienia z pracy jak nie zrezygnujemy z węgla to nas zwolnią z pracy tak samo jak was zmusił prezes Kaczyński do oddania nagród pan sam nie zrezygnował tylko pod przymusem.

  • górnik z KHW 11 kwietnia 2018 16:56:04
    Profile Avatar

    Panie rzeczniku ale nie stać Pana na potwierdzenie, że dawny KHW to bajzel na kołach , syf totalny który spowodował opóźnienie wypłat, które ostatecznie w 99% i tak wypłacono bo nie było podstaw do dalszego zwlekania pod groźbą przegranych procesów sądowych. Liczy się pozytywny koniec, dziękujemy [...]