Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Rocznice: uczczono pamięć poległych górników z Wujka
16 grudnia 2018
Historia: tablica przypomni o strajku w kopalni Staszic
15 grudnia 2018
JSW: nowe produkty na trudne czasy
14 grudnia 2018
Katowice: związkowa inicjatywa na szczycie klimatycznym
13 grudnia 2018
COP24: zgazowanie to przyszłość węgla
13 grudnia 2018
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
24 lutego 2018 Trybuna Górnicza autor: Jacek Madeja
Górnicze pensje nie tak konkurencyjne
Górnictwo ciągle ma jednak tę przewagę nad innymi branżami, że młodzi wciąż je kojarzą ze stabilnością i poczuciem bezpieczeństwa
fot: Maciej Dorosiński

Końcem minionego roku stopa bezrobocia w województwie śląskim osiągnęła rekordowo niski poziom. Nie ma co liczyć na to, że ten trend się odwróci, a to oznacza, że przedsiębiorcy chcąc przyciągnąć pracowników muszą zaoferować wyższe wynagrodzenia. Z płacową konkurencją będą musiały również zmierzyć się spółki węglowe.

Jeśli chodzi o statystykę, to tak dobrze jeszcze nigdy nie było. Pod koniec minionego roku stopa bezrobocia w woj. śląskim spadła i wynosiła 5,1 proc. (średnia krajowa 6,5 proc.), a lepszy wynik odnotowała jedynie Wielkopolska. Sytuacja jest oczywiście zróżnicowana, a stawkę z najlepszym wynikiem otworzyły Katowice (2,2 proc.), podczas gdy na drugim biegunie znalazł się Bytom (11,2 proc.).

- Powoli zbliżamy się do poziomu bezrobocia naturalnego. Dla pracowników jest to oczywiście sytuacja bardzo korzystna, ten kto chce pracować, raczej nie powinien mieć z tym większego problemu. Tym bardziej, jak wynika z najnowszej prognozy „Barometru zawodów”, w zasadzie nie mamy już zawodów nadwyżkowych. Profesje, które znajdowały się w tej grupie jeszcze w ubiegłym roku, jak choćby górnicy i operatorzy maszyn górniczych, w tym roku znajdują się już w równowadze – zaznacza Arkadiusz Kaczor, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Niedopasowanie kwalifikacji
Czy to oznacza, że mamy już do czynienia z rynkiem pracownika? Tak określa się sytuację, kiedy to pracownicy mogą przebierać w ofertach zatrudnienia jak w ulęgałkach i to oni dyktują warunki pracodawcom.

- Byłbym ostrożny, żeby hucznie ogłaszać nastanie rynku pracownika. Po pierwsze, na rynku występuje wciąż pewne niedopasowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb, a po drugie, ważniejsze, poziom wynagrodzeń w Polsce wciąż nie wzrasta tak dynamicznie, jak dynamicznie spada odsetek osób bezrobotnych. Zaryzykuję stwierdzenie, że poziom wynagrodzeń nie nadąża za rynkiem pracy – zaznacza Kaczor.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to branża górnicza wciąż ma się bardzo dobrze. A przynajmniej, kiedy popatrzeć na dane statystyczne. Przykładowo średnie miesięczne wynagrodzenie w 2017 r. w PGG, czyli największej polskiej spółce węglowej, wynosiło 6565 zł brutto. Nieco niższe było w przypadku samych pracowników produkcyjnych zatrudnionych w kopalniach – 6225 zł. To i tak wciąż bardzo dużo w porównaniu ze średnią krajową, która wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnim kwartale roku wyniosła nieco ponad 4,5 tys. zł brutto.

Górnicy argumentują, że średnią

Strona
1
2
3
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (22)
  • Liroj 4 marca 2018 10:17:47
    Profile Avatar

    Kopalnia Ruda odzdzial pomocniczy elektryczny 7 lat stażu około 2500 netto razem wegielem.Przedtem pracowałem na ścianach (2900 z węglem netto) ale z powodu operacji i L4 zostałem przeniesiony. A najlepsze jest to ze komisja była zakładowa co jest nie zgodne z prawem istny mobing nawet chorować nie można.

  • 1560 netto 28 lutego 2018 14:41:55
    Profile Avatar

    Zaczyna od 2500? moja pierwsza wyplata ZA PEŁNY PRZEPRACOWANY MIESIAC to bylo 1560zł na reke czyli tysiac mniej niz tutaj podajecir

  • Szalal 25 lutego 2018 13:08:37
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • marcus 25 lutego 2018 12:39:19
    Profile Avatar

    Górnicy dobrze zarabiacie 4600 zł. netto pozazdrościć

  • Majlo 25 lutego 2018 12:04:27
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Kwkpokuj 25 lutego 2018 12:01:00
    Profile Avatar

    HALEMBIORZ co ty godosz w khw wieksze chyba cie pogielo w khw jak zrobilem na tasmo3ym 27 dni w miesiącu to ledwo mialem 3700 a jak przeszliśmy pod pgg to miałem 5tys za 27 dni narzekacie a sie za robotą wejscie

  • Kwkpokuj 25 lutego 2018 11:51:38
    Profile Avatar

    Chopy ale nie godejcie pierdół i nie przesadzajcie z tymi wyplatami 6 lat dołu 4 czerwone i 4100zl bez wegla na ścianie godocie fleki i ino narzekacie

  • Slazak 25 lutego 2018 08:34:24
    Profile Avatar

    To czyli na srk nie jest tak źle ,z czterema świętami 5300 na rękę

  • Rolo 24 lutego 2018 23:48:07
    Profile Avatar

    Napiszcie ile Gornik zarabia w netto bo piszecie pierdoly!!mundurowka ma 13 i 14 nie piszac juz o nauczycielach,wakacje i wszystkie swieta wolne i ile godzin przepracowanych!!!Jeszcze bedziecie plakac za weglem.

  • Kwk 24 lutego 2018 22:37:58
    Profile Avatar

    Czemu w średniej górnika wlicza się wszystkich darmozjadów z góry, którym wypłata zaczyna się grubo po dwu cyfrowej liczbie?! Żenada tym, którzy piszą takie artykuły..

  • Flashi 24 lutego 2018 21:11:15
    Profile Avatar

    Cóż wynagrodzenia wynagrodzeniami. Ciemnote wciskać to prawie wszyscy potrafią. Tylko jak to jest ze pomiędzy 2015-2016-2017 mam na picie 18000zl przychodu mniej. Tzn 15-16 7000 a 16-17 już 11000. Ale ponoć się poprawia. Wiem ze 14 zniknęła w jakimś tam stopniu. Ze akurat jubilat wypadł w 2015. Jednak taka różnica zaczyna bolec. Te pity są przy bardzo podobnej ilości dniówek i świąt (a standardowo robię 4-5). Jeśli dobrze pamietam to i kartki podniesiono w tym czasie. Przecież podobne pieniądze jak na oddziałach pomocniczych zarabia się w kontroli jakości czy nawet w biedronkach czy lidlach.

  • Kwkpokoj 24 lutego 2018 20:15:43
    Profile Avatar

    Gdzie ty chlopie na pokoju masz lepiej niz na ziemowicie? Kwk pokoj, 4lata dolu, sciana 2.900 bez swiat i bez wegla. To gdzie masz lepiej? Zadnych pozyczek itd

  • Ryl z Pokoju 24 lutego 2018 19:52:59
    Profile Avatar

    Górnik z Ziemowita akurat tyla Ci moga pedzieć że na Pokoju to zarobki są porażka. Za cały m-c we ścianie, z węglem i zyskowym kere płacili 3100zł (zyskowe 900, węgiel 427). Zobocz sie jako wypłata bez tych 'cudów'..... Aha i nie mom żodnej pożyczki z kasy (żeby niebyło).

  • HALEMBIORZ 24 lutego 2018 19:44:42
    Profile Avatar

    Gornik z Ziemowita,,,czemus taki zdziwiony,,,przeciez od lat zarobki sa rozne na kopalniach w PGG ,,za tako samo robota roznica nawet do 1 tysiaca,,tak jest od lat ,,a w KHW ,zarobki byly wyzsze nawet o 1,4 tys netto niz w PGG to czemu sie dziwisz ,,,,,,,PGG to takie hospicjum gornicze ,,,zwiazkowcy z tym nic nie robia od lat bo sami zarabiaja po 8-9 tys netto z etatu nadsztygara to po co beda sie wychylac ,,,,,,,,,,,jak wejdzie nowy uklad pracy problem sam sie rozwiaze bo wszyscy beda zaabiac tak samo,,bedzie gola pensja 2,5 tys netto + premia za wydobycie+ premia za zyski,,,zniknie wszystko,,karta gornika,szkodliwe,dodatki,,,,za pare miesiecy zaloga sie obudzi co sie stalo ale bedzie joz za pozno bo zwiazkowcy beda na urlopach gorniczych a reszta bedzie bakac za miske ryzu

  • Gornik z Ziemowita 24 lutego 2018 19:00:11
    Profile Avatar

    Ludzie pracujemy w jednej firmie nazywa się PGG, a teraz na temat Ruch Śląsk został zamknięty ludzie przeszli do innych kopalń jedni trafili do nas na KWK Ziemowit i co się dowiadujemy?? Że oni tam zarabiali ponad 5500 zl na rękę a u nas ile zarabia górnik z 10 letnim stażem też w ścianie i np jest hajerem?? 3700- 4100 zl z dwoma świętami!! U nich nawet za weekendy płaceni byli jepiej jak my!! Mieli nawet premię za postęp miesieczny ściany a na Ziemowicie czegoś takiego nie ma!!! Pracujemy w jednej firmie a co kopalnia to inny zarobek nawet na Pokoju mają lepiej niż mieli w Ruchu Śląsk. Czy to jest normalne czy to wida dyrekcji każdej z kopalń?? Zróbcie cos z tym bo każdy chce normalnie zarobić za tą sama pracę. Pizdrawiam wkur.....ny górnik......

  • NOMAD 24 lutego 2018 18:45:05
    Profile Avatar

    droga redakcjo jeŻeli juŻ tak piszecie o naszych zarobkach to wytŁumaczcie temu ociemniaŁenu ludowi Że to sĄ zarobki brutto!!! do diabŁa

  • Górnik 24 lutego 2018 17:48:32
    Profile Avatar

    Nowoprzyjęty, 5 miesięcy pracy na dole, 2000zł netto bez świąt.

  • lolol 24 lutego 2018 17:39:25
    Profile Avatar

    #skarbek K*#wa mi zabierają 1/3 wypłaty na wszelakie składki i jest tego przeszło 2 tyś a ty pier*^#isz że składek nie płacimy ?

  • skarbek 24 lutego 2018 15:47:28
    Profile Avatar

    Górnik. po co zakazywać niech pracują ale z pełnym odprowadzeniem wszystkich należnych składek tak jak pracownikowi nie pobierającemu świadczeń emerytalnych . oczywiście liczyłoby sięto do emerytury z jednoczesnym sastrzeżeniem o wysokości wynagrodzenia objętego limitem o dopuszczalnej kwocie jaką każdy emeryt może zarobić bez opcji zawieszenia świadczenia emerytalnego. tacy pracownicy jednocześnie byliby poddawani rygorystycznej kontroli organu skarbowego jak również pracodawca ich zatrudniający pod kontem prawidłowości wypłat i odprowadzania wszystkich składek . tyle i aż tyle. tak byłoby do osiągnięcia przez pracownika ogólnie przyjętego wieku emerytalnego czyli 65 lat

  • SIERPUCH 24 lutego 2018 15:37:21
    Profile Avatar

    zwiazkowiec kwk halemba 9 tys netto z etatu nadsztygara,,,,drugie tyle na geszeftach,,szczesc boze

  • AntyZwiązkowiec 24 lutego 2018 14:57:48
    Profile Avatar

    Może ktoś by podał średnią pensję w kopalniach pracowników fizycznych!

  • górnik 24 lutego 2018 14:50:52
    Profile Avatar

    Panie ministrze trzeba się zając ustawą która będzie zakazywała PRACĘ EMERYTOM GÓRNICZYM W KOPALNIACH I INNYCH ZAKŁADACH

  • UTGMV
    user