Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Sprawdź czy w niedzielę zrobisz zakupy
5 czerwca 2020
Górnictwo podziemne ma w Polsce wielki etos
5 czerwca 2020
W kopalni Bobrek dalej badają załogę. Pomoże w tym wojsko
15 maja 2020
W PGG trwa testowanie górników
8 maja 2020
Badania w PGG. Część odbywa się z samochodów w trybie drive-thru
7 maja 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
26 października 2017 Trybuna Górnicza autor: Anna Zych

Do czterech razy sztuka

DOSTĘPNE VIDEO:

- Gdy we wrześniu upubliczniona została analiza wpływów budżetowych, uzyskaliśmy rozstrzygnięcie, że wypłatę świadczenia rekompensacyjnego można przeprowadzić skutecznie - mówi w rozmowie z Trybuna Górniczą wiceminister energii GRZEGORZ TOBISZOWSKI.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą zasady wypłaty rekompensaty za utracone prawo do emeryckich deputatów węglowych. Dlaczego było tak istotne, by ustawa została przyjęta jeszcze w tym roku?
Uszczelnienie systemu podatkowego oraz uzyskanie dodatkowych wpływów do budżetu, związanych z funkcjonowaniem spółek Skarbu Państwa sprawiło, że można było w sposób bardziej aktywny wystąpić do ministra finansów o rozwiązanie tego problemu. Tegoroczny budżet jest w stanie udźwignąć wypłatę tej znaczącej kwoty, wynoszącej 2,35 mld zł. Gdy we wrześniu upubliczniona została analiza wpływów budżetowych, uzyskaliśmy rozstrzygnięcie, że wypłatę świadczenia rekompensacyjnego można przeprowadzić skutecznie. Pojawiła się więc szansa, aby w jakimś stopniu, poprzez wypłatę 10 tys. zł netto na osobę, zrekompensować emerytom i rencistom utracone świadczenie. Podkreślam: w jakimś stopniu, bowiem w stu procentach zadośćuczynienie nie będzie niestety możliwe. Proszę zauważyć, że górniczy emeryci i renciści są chyba jedyną grupą byłych pracowników w Polsce, która została pozbawiona uprawnienia do pewnej kwoty pieniężnej lub świadczenia w naturze, które zostały im słusznie przyznane. Ministerstwo Energii ubiegało się o rozwiązanie tego problemu od dawna. Ustawa, która właśnie weszła w życie, jest czwartym z kolei rozwiązaniem legislacyjnym przygotowanym przez nasz resort. Mam nadzieję, że nasze starania choć w części spowodują, iż byli pracownicy kopalń poczują, że państwo zauważyło ich trudną sytuację.

Uprawnieni, licząc od 24 października, mają zaledwie 21 dni na złożenie wniosków o wypłatę rekompensaty. To będzie olbrzymi wysiłek organizacyjny dla spółek węglowych.
Mamy świadomość wielkiego przedsięwzięcia, stąd w Polskiej Grupie Górniczej odbyła się narada z udziałem wszystkich pozostałych spółek, podczas której omówiono funkcjonowanie punktów konsultacyjnych dla emerytów i rencistów. Jest ich 37, a w każdym z nich czynnych jest kilka stanowisk. W każdej spółce działa także infolinia. Zaproponowaliśmy też, aby media informowały o możliwości składania wniosków, abyśmy mogli je jak najszybciej rozpatrzyć. Po weryfikacji dokumentów będziemy się starali jak najszybciej, przekazem pocztowym lub przelewem bankowym przekazać uprawnionym należne im pieniądze, tak, by cały proces został zamknięty do końca roku.

Obok usatysfakcjonowanej wypłatą rekompensat z pewnością pojawi się grupa niezadowolonych emerytów.
12 tys. osób nie jest objętych tą ustawą. Stało się tak nie dlatego, że nie chcieliśmy uregulować ich roszczeń. Naszą intencją nie było też podzielenie środowiska emeryckiego. Złożyło się jednak tak, że w momencie, gdy osoby te odchodziły na emerytury i renty – to oczywiście nie ich wina – nie miały tego uprawnienia ze względu na pewne okoliczności, które powstały w Kompanii Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym. Aby zadośćuczynić tym ludziom, musielibyśmy uruchomić postępowania wewnątrz spółek węglowych, a to dzisiaj jest o tyle trudne, że najpierw musimy zbudować ich stabilność. Proszę więc o wyrozumiałość, bowiem chcąc objąć tę grupę ustawą, mielibyśmy z punktu prawnego problem, aby obronić rozwiązania dotyczące pozostałych 235 tys. emerytów. Nie chcę dzisiaj niczego obiecywać, ale umówiłem się z przedstawicielami strony społecznej, że w połowie przyszłego roku, przy sprzyjającej kondycji finansowej spółek węglowych, spróbujemy się nad tą sprawą zastanowić. Mam świadomość, że te 12 tys. osób może mieć poczucie, że ich nie zauważyliśmy. Zapewniam, że tak nie jest. Ich los leży mi na sercu i przyszły rok pokaże, czy nad problemem będzie się można pochylić.

Do górniczych emerytów i rencistów w ostatnich dniach zwracają się firmy, które w zamian za odpłatność deklarują pomoc przy składaniu wniosków o rekompensatę. Czy korzystanie z pomocy kancelarii prawnych w tej sprawie jest konieczne?
Zdecydowanie nie. Formularz wniosku oraz oświadczenia to bardzo proste dokumenty, przygotowane w ten sposób, by nikt z ich wypełnieniem nie miał żadnego problemu. Gdyby jednak takie problemy się pojawiły, pomocą służyć będą doradcy w punktach konsultacyjnych i infoliniach.

Strona 1 z 1
1
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (28) pokaż wszystkie
 • jjjjjkkk 3 listopada 2017 12:43:27
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • pracownik SEJu 27 października 2017 08:08:55
  Profile Avatar

  Panie Matusiak i pan panie wice ministrze oddajcie akcje pracowników SEJu które ukradła JSW przy udziale związków zawodowych

 • Khw Wieczorek 26 października 2017 19:43:21
  Profile Avatar

  Do Bielszowice za czasow PO zawiesili mi deputat niczego nie podpisalem za to pis obiecalo nie zamykac kopaln a co zamierzaja? 1 mld juz maja na zamykanie kopaln do tego zlikwidowali uprawnienie nabyte ktore ma 100 lat ,podzielili emerytow narod i mam gdzies obie partie tylko chcialem ci pokazac co pis zamierza dlatego kazalem zobaczyc profil tego posla,bo na profilach tych z pis tego nie znajdziesz Czas pogonic obie partie Pozdrawiam emeryt gorszego 12 tys sortu

 • mario 26 października 2017 19:18:35
  Profile Avatar

  12 tys górników okradzionych z węgla bezpowrotnie Mamienie emerytów jakimiś pieniędzmi ze spółek górniczych to czysta demagogia Spółki już się wypowiedziały że żadnych pieniędzy nie dają.Jest to perfidna gra na czas aby problem ucichł.12 tys razy cała rodzina to może zadecydować przy urnach wyborczych.

 • bielszowice 26 października 2017 18:45:18
  Profile Avatar

  Kolego Gor ty chyba nie jesteś Górnikiem ja również podpisywałem pismo o rezygnacji z deputatu węglowego po przejściu na emeryturę pod grośbą zwolnienia z pracy jak wielu innych górników i to też było za rządów PO

 • gor 26 października 2017 18:20:07
  Profile Avatar

  Do bielszowice. PO zabrało niektórym górnikom, ale PiS zabiera teraz wszystkim plus tym którzy przejdą w przyszłości na emeryturę. Spółki które do teraz wypłacały deputaty emerytom właśnie wykreśliły zapisy z układów zbiorowych. Już żaden emeryt nie dostanie węgla. Szczęśliwi ci którzy już są emerytami, bo ci którzy będą nimi 'jutro' nie dostaną nic. PO PiS siebie wart.

 • bielszowice 26 października 2017 17:51:20
  Profile Avatar

  Mr khw wieczorek ropierdzieliłeś mi uczucia. podajesz mi nazwisko posła Gadowskiego z PO którzy najpierw odebrali nam prawa do deputatu węglowego a teraz niby są przeciwni temu kiedy stołków nie mają!!!!! i ci złodzieje już ich nie otrzymają ,chłopie w jakim ty świecie żyjesz sprawdz pierw kiedy odebrano nam wegiel i kto wtedy rządził. No chyba że widzisz i słyszysz tylko to co chcesz. ty chłopie trzymaj się POzdrawiam.

 • Khw Wieczorek 26 października 2017 16:44:55
  Profile Avatar

  Bielszowice wejdz na profil posla Gadowskiego bo nie umie tu wkleic 1mld na likwidacje kopaln czytaj uwaznie to fakty i zobacz kto rządzi?

 • Khw Wieczorek 26 października 2017 16:41:13
  Profile Avatar

  Do bielszowice,czego komuna nie zrobila zrobilo PIS bo zlikwidowali uprawnienie ktore ma 100 lat,podzielili narod teraz emerytow i przestan zwalac na PO ,bo teraz rzadzi pis i mialo byc lepiej...gorszy sort emerytow za rok i dwa podziekuje przy urnach,

 • bielszowice 26 października 2017 16:34:23
  Profile Avatar

  No cóż chyba ktoś zapomniał kto ten węgiel odebrał nam wszystkim i kto wtedy rządził ? to nie był PIS tylko PO. I tak nos wszystkich wyruchali. A teraz jeden z drugim sie ciepie bynajmniej szanowni emeryci dostali żeście 'coś' Czy wy naprawde macie tak krótką pamięć i zapomnieliście o planach likwidacji kopalń. Po dalszej wygranej PO to w Rudzie Sl. nie było by już żadnej kopalni. Może czasem Panowie z Sierpnia tak bardzo zaangażowani w komentarze też by pomyśleli zanim napiszą. Pozdrawiam Szczęść Boże

 • Khw Wieczorek 26 października 2017 15:40:56
  Profile Avatar

  Do gornika,wam jak zmienią uklad zbiorowy po nowym roku to bedziesz sie vieszył ze masz wyplate...a dlaczego nikt tu nie pisze o planowanym strajku co? Mam link z sierpnia 80 ale nie da sie go tu wkleic ,szukajcie na fb

 • górnik 26 października 2017 15:09:53
  Profile Avatar

  A dlaczego tylko 12 tyś. osób miło by coś dostać w przyszłości a reszta górników co będą odchodzić na emerytury? to co gorszy sort?

 • Khw Wieczorek 26 października 2017 14:28:49
  Profile Avatar

  Cos cicho gdzie zwiazki czyzby organizowaly wyjazd do Warszawy? A moze juz na wczasy pojechali? Ludzie piszcie komentarze wszedzie gdzie sie da na fb jest profil nettg,deputaty,sa profile zwiazkow szukac pisac musimy walczyc i sie organizowac niech nie myslą ze my gorszy sory emerytow tak to zostawimy SZCZESC BOZE

 • murcolek 26 października 2017 14:24:53
  Profile Avatar

  MINISTER ZADOWOLONY PEWNIE DOSTANIE OD ZWIAZKOWCOW MEDAL I SZABLE NA BARBORKE,,,,,,,,,,,,komentarz zostanie usuniety z powodu wulgaryzmu

 • murcolek 26 października 2017 14:02:07
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • nobel 26 października 2017 13:34:50
  Profile Avatar

  Poco emerytom węgiel swoje już dostali jak pracowali szkoda tej kasy

 • murcolek 26 października 2017 13:33:12
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • HALEMBIORZ 26 października 2017 13:26:28
  Profile Avatar

  gdzie jest czerkawski,,on byl obronca deputatow,,,,,12 tys ludzi wydymanych przez zwiazki zawodowe,,,,,,gdzie jest grzesik ,kolorz,,,duda z psem kacperkiem,,,gdyby rzadzilo pelo a by taka ustawe przeglosowalo ,,to by palili opony przed sejmem,,,,,zapadli sie pod ziemie albo juz organizuja przygotowania do barborki ,,trzeba powypinac piersi na medale i szpady,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,komentarz zostanie usuniety bo szkodzi to ,,,, pisowi,,

 • Miki 26 października 2017 13:24:28
  Profile Avatar

  Gdzie ta sprawiedliwosc ktos sobie zakpil z 12 tys gornikow ,panie ktore wegiel na powierzchni pracowaly I nie mialy nic wspolnego z wydobycie dostaja z zuzu co miesiac a ci ktorzy pracowali na sciannach I innych dostali nic czysta kpina robic wnoisek zbiorowy tych emerytow o przywrocenie praw do deputatu a nie udawac ze wszystko zalatwione I jest okkpina w bialy dzien z ludzi ktorzy ciezko pracowali

 • molol 26 października 2017 12:33:03
  Profile Avatar

  Zobaczymy przy wyborach 12 tys Pamięta

 • On40 26 października 2017 11:56:08
  Profile Avatar

  A co z pracującymi górnikami którzy pod groźbą zwolnienia musieli się zrzec węgla emeryckiego,szantarz w polskim prawie jest karany! Kasjerka z PKP dostanie węgiel na emeryturze a górnik który ten węgiel ciężko pracą wydobywa niszcząc zdrowie i narażając życie nie dostanie, gdzie tu jest (PIS) PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ ?!

 • HALYMBA 26 października 2017 10:04:26
  Profile Avatar

  aha ha ha fajnie sie tracom komentarze. 12 tys to emeryty gorszego sortu jak to w pis godajom, genau jak 500+ na _k_o_Ż_d_e dziecko. cyganienie i beranie durŚ,

 • DOBRA ZMIANA 26 października 2017 09:59:01
  Profile Avatar

  A NO I NIY GODOM ŁO TYM, ŻE 10 000 i SZLUS, POTYM ŁOD DEPUTATU UMYWOCIE SZŁAPY JAK PIŁAT. A JAK MI SIE NIE NIE WIDZI TO DO GERICHTU KAJ JUŻ ZAROZKI ZIOBER MI POKOŻE.

 • DOBRA ZMIANA 26 października 2017 09:55:43
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • Johan 26 października 2017 09:36:52
  Profile Avatar

  Panowie czyste kłamstwa w tej wypowiedzi tylko dosc przeciw dobrej zmiany inflacja wzrost kredytów itd zabije ich popularność do urn za rok złota kartka a za dwa czerwona

 • wyj......y 12 tysięcznik 26 października 2017 09:01:34
  Profile Avatar

  Dobra zmiana.......ale to już było.....ech......szkoda komentować......

 • emeryt z 2016 roku 26 października 2017 08:47:53
  Profile Avatar

  Natychmiast do dymisji , w PGG szykuje się strajk niech o tym opowie , a nie chwali się że okradł 12 tys emerytów

 • Rudek 26 października 2017 08:47:28
  Profile Avatar

  Po co jakies podania Tym co się należy dać tym co nie to nie Wszędzie musi być biurokracja?To kpina?Tadeusz R tez pisze do PiS o każdą dotację?

 • IMDJG
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Ziemowit nowym ogniskiem pandemii? Pomyłka ministerstwa
1 czerwca 2020
8365
Zarząd PGG i związkowcy nie spotkają się w piątek
4 czerwca 2020
7470
Spotkanie z zarządem PGG. „Trudno będzie o porozumienie”
1 czerwca 2020
7206
Postojowe jednak wyższe
4 czerwca 2020
7188
Olbrzymy na przygotówce
30 maja 2020
7070
Nadłożyli tempa robót, pokonali koronawirusa
2 czerwca 2020
5296
Nowe zarażenia w JSW
30 maja 2020
4934
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu