Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Górnictwo: Barbórka ratowniczych związkowców
11 grudnia 2018
Energy24: o branży wydobywczej i energetycznej
11 grudnia 2018
Zabrze: wielkie barbórkowe święto w kopalni Guido
10 grudnia 2018
Katowice: podróż wodorowym autobusem JSW
10 grudnia 2018
COP24: co jedzą uczestnicy szczytu klimatycznego?
9 grudnia 2018
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
5 września 2017 Portal gospodarka i ludzie autor: AMC
Górnictwo: deputaty jeszcze w tym roku?
Wiceszef resortu energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że w sprawie deputatów czeka na rozstrzygnięcia komitetu ekonomicznego, który w tym tygodniu ma się zebrać
fot: Maciej Dorosiński

Projekt ustawy w sprawie deputatów węglowych może jeszcze we wrześniu trafić pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Taką informację przekazał Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii we wtorek (5 września) podczas specjalnej sesji Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej poświęconej sprawom górnictwa.

Pytania o deputaty padały z widowni. Jak wyjaśnił wiceszef resortu energii uprawnionych do otrzymania świadczeń jest blisko 300 tys. zł. Koszt operacji (na dzień zawieszenia świadczeń) szacowany jest na około 2,7 mld zł. Uprawnieni do deputatu mają mieć wybór: albo dożywotni, comiesięczny ekwiwalent z ZUS, albo jednorazowa wypłata 10-12 tys. zł do końca tego roku.

Wiceszef resortu energii podkreślił, że czeka na rozstrzygnięcia komitetu ekonomicznego, który w tym tygodniu ma się zebrać. - Mam nadzieję, że tym razem uda nam się zrealizować postulat, o który zabiegamy.

Grzegorz Tobiszowski dodał, że sprawa była konsultowana z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Rozwoju.

Pomysł jednorazowej wypłaty emerytom górniczym świadczenia w zamian za zrzeczenie się roszczeń do deputatu w kolejnych latach była już rozważana jesienią ubiegłego roku, z inicjatywy Ministerstwa Finansów. Wówczas mówiono o 8-9 tys. zł na osobę. Ponieważ zabrakło zgody strony społecznej na takie rozwiązanie, resort energii opracował projekt ustawy, zgodnie z którym ekwiwalent za deputat miałby być wypłacany co roku przez ZUS. W styczniu projekt omówił KERM, który jednak nie skierował go do dalszego procedowania.

Przypominamy, że problem z tymi świadczeniami zaczął się w 2012 roku. Wtedy właśnie szukające na siłę oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu. W efekcie osoby, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat, a ci, którzy powinni otrzymywać je od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (22)
  • emeryt 28 września 2017 08:15:05
    Profile Avatar

    Robi nas na czarno już 2lata

  • Olek 25 września 2017 19:02:12
    Profile Avatar

    Panie York, czemu pan nie zatrudnił się w kopalni. Czy było za ciężko., rączki lewe,a może krzyż za twardy. Deputat węglowy przysługiwał gwarkom już w średniowieczu, a nasza władza zabiera coś co przynależy górnikom tak jak AMEN w pacierzu. Nasi związkowcy to chłopcy od robienia interesów, ale swoich i po nich nie należy spodziewać, że cokolwiek załatwią. Trza się skrzyknąć i ruszyć na Warszawkę. Pozdrawiam wszystkich szczególnie emerytów.

  • Jan 25 września 2017 14:32:42
    Profile Avatar

    Dziś mamy 25 września a nasi związkowcy chyba dali się na sen zimowy bo ani jednego ani be ani kukuryku.

  • Oberschlesier 21 września 2017 13:32:12
    Profile Avatar

    no i jakoŚ cicho a juŻ jest 21 wrzesieŃ , co dalej robiĄ nos w c.. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Pk 12 września 2017 09:19:53
    Profile Avatar

    Czy wiecie że jest potrzeba korekta budżetu a od budżetu jest Morawiecki . Tobiszowski to pionek w tym rządzie on ma za zadanie tylko obiecywać tak jak pani premier a od rządzenia jest prezes. Przypomnę że ustawa o związkach klepli w ciągu miesiąca a sprawa deputatu ciągnie się od grudnia zeszłego roku

  • emeryt 11 września 2017 17:19:01
    Profile Avatar

    Dostaniesz dwanaście tysięcy i każdy będzie musiał zapłacić podatek od tej sumy do skarbówki

  • Ewa 9 września 2017 09:39:28
    Profile Avatar

    Minął tydzień, żadnego posiedzenia nie było, a co robią związki, siedzą cicho. Płacicie składki a oni Was olewają. Jedyne wyjście wyjazd do Warszawy, lub nagłośnienie w mediach.

  • emeryt 7 września 2017 19:51:32
    Profile Avatar

    Co z zaległym węglem

  • Pk 7 września 2017 17:23:24
    Profile Avatar

    Jest czwartek Tobiszowski a z deputatem cisza cały czas nas emerytów okłamuje

  • antykatolik 7 września 2017 08:59:17
    Profile Avatar

    A wam mowię ze wegla nie dostaniecie kłamie kolejny raz tak juz 23 miesiace ustawe dla zwiazkow załatwil za tydzien jak kleczal na kolanach bo zwiazki nie chcialy podpisac polaczenia kompami kw i khw to chodził za nimi na kolanach a ci wykorzystali i ustawe dla siebie załatwili z glosowaniem w sejmie w miesiac tu załatwia 23 miesiace i brnie w klamstwa z miesiaca w miesiac ale czego mozna sie spodziewac po katoliku z uniwersytetu katolickiego po socjologi który pracował w banku na podrzednym stanowisku no czego pewnego poziomu nie przeskoczy tak wiec drodzy emeryci wegla nie dostaniecie nigdy ci co maja poumieraja a ci którym zabrali juz nie oddaja i koniec z deputatem teraz rzadzi prawo i sprawiedliwosc i sprawiedliwosc i prawo jest takie jak im w danej chwili pasuje

  • kwk K-J 6 września 2017 20:16:34
    Profile Avatar

    90000 rodzin rocznie ma 500+ ze schorowanych i szybko schodzących emerytów górniczych,więc gdzie logika z wypłacaniem pieniędzy jenorazowo lub przez zus? z uszczelnienia podatku?buahahahaha........Pan Mateusz ma hahaha i niby da haha. M Ż O N K I!!!! i marzenia.

  • Ewa 6 września 2017 17:45:38
    Profile Avatar

    Jedna wielka ściema, tak oszukują emerytów , minister mówi co innego, przewodniczący zzg Czerkawski co innego.

  • Pk 6 września 2017 14:41:28
    Profile Avatar

    W tym tygodniu mają się zająć deputatem węglowym jest środa i cisza

  • AM 6 września 2017 14:33:18
    Profile Avatar

    Znow jak mającos dac to obcinają. Jezeli byloby to 3 tony to wartos tego węgla jest nie okolo 1400zl a okolo 1800zl bo jest okreslone jaki to ma byc węgiel i o jakiej wartosci energetycznej. Ostatnio pisali ze za 10 lat jedno razowo( powinno byc okolo 18000zl) pisali 14 000zl a teraz juz 10 000-12000zl. A kto odda za niewyplacone lata? Węgiel byl i jest gwarancją PANSTWA!!!!! I ktos nam go nie ze zabral ale UKRADŁ!!!!. Zlamaliscie PRAWO i konstytucje i nikt za to nie poszedł siedziec. Czas sprawy wyrównac lub posadzic winnych

  • PODATNIK 6 września 2017 11:48:46
    Profile Avatar

    kolejne obietnice i klamstwa panie ministrze wegiel kosztuje w tym roku 543 zlote trz tony to 1600 a nie 1200 10 lat to 16 tys nie 12 tys a tak poza tym to kolejna sciema mowi co mu powie krzywousty historyk i broszka soltysowa czyli nigdy nie dostaniecie wegla to zwykla sciema chca kupic przed swietami spokoj bo moze byc zadyma i ludzie sie rusza na tych kŁamczuchow niby prawo i sprawiedliwosc a to zwykli oszusci tacy jak po psl i inni

  • ed 6 września 2017 11:39:27
    Profile Avatar

    Tobiszewski klamco mialo byc 16 tys albo 1600 z ZUS rydzykowi cisniecie kase ten kawiarnie luksusowe sobie otwiera a emeryci co ? ochlapy maja dostac wstyd,na hieny smo;enskie kasy nie zalujecie,co z deputtem za poprzednie lata?

  • Jorg 6 września 2017 09:43:14
    Profile Avatar

    Czy robiąc u prywaciarza np. w ogrodzeniach też należy się deputat w formie sprzęsła/furtki/bramy. Czasy komuny dawno minęły. Rządzi kapitalizm więc chcecie mieć węgiel to se go kochani emerci kupcie a nie w wieku 43 lat emerytury i jeszcze nie wiadomo co wam się NALEŻY reszta mówi stanowcze NIE! Cieszcie się z tych 25 lat pracy i emerytury bo reszta robi do 68 lat

  • helena 6 września 2017 01:05:05
    Profile Avatar

    Nalezałoby rozważyć ten problem jak najszybciej, ludzie musza kupic opał, a poza tym tak szybko odchodza!!! nalezy sie rownież deputat zaległy !!!!!!!!!!!!!

  • Pk 5 września 2017 22:06:12
    Profile Avatar

    To co powiedział dziś słyszałem w grudniu 2016 mówił w czerwcu później w sierpniu za kogo on nas ma teraz w tym tygodniu ile jeszcze będzie nas zwodził cierpliwość się nasza kończy

  • Ziom 5 września 2017 20:39:14
    Profile Avatar

    Dlaczego kopalnie ,które maja juz zyski tego nie wypłacą? dlaczego zwykły kowalski ma dopłacać do tego?!

  • emeryt 5 września 2017 19:33:18
    Profile Avatar

    Obiecanki cacanki a głupiemu radośćYW