Do 2020 r. Polska powinna ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 20 proc., zwiększyć udział źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym oraz podnieść o 20 proc efektywność energetyczną. W tym celu niezbędne jest poprawienie efektywności energetycznej. Jest to jeden z priorytetów „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku”.
- W odpowiedzi na unijne wymagania, resort gospodarki przygotował projekt ustawy o efektywności energetycznej. Dokument przewiduje wprowadzenie m.in. systemu białych certyfikatów – podkreśliła Joanna Strzelec Łobodzińska, wiceminister gospodarki.
Innym mechanizmem wspierającym efektywność będą inteligentne systemy pomiarowe, czyli liczniki elektroniczne ze zdalną transmisją danych, które umożliwią indywidualnym odbiorcom oszczędność zużywanej energii.
W opinii ministra środowiska Antoniego Kraszewskiego, jednym z głównych zadań, jakie stoją przed Polską, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych, jest usprawnienie mocy wytwórczych w energetyce. - Powinniśmy realizować innowacyjne projekty, które wzmocnią nasz system elektroenergetyczny i wpłyną jednocześnie na redukcję emisji gazów cieplarnianych – twierdzi Kraszewski.
Zdaniem prezesa URE Mariusza Swory niezbędna jest również stała edukacja konsumentów rynku, która wpłynie na poprawę świadomości indywidualnego zużycia energii.
Problematyce kształtowania polskiej polityki energetycznej do 2030 poświęcona była debata Forum „Energia-Efekt-Środowisko” zorganizowana 26 lutego br. z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a realizowana we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz Agencją Rozwoju Przemysłu.
Jej celem jest nawiązywanie i podtrzymywanie dialogu między najważniejszymi udziałowcami rynku energetycznego – zarówno ze strony sektora prywatnego (koncernów energetycznych), jak i instytucji publicznych regulujących ten rynek.
Jak poinformował portal nettg.pl wydział prasowy Ministerstwa Gospodarki, URE, UKE, ARP oraz NFOŚiGW, przy wsparciu resortów środowiska oraz gospodarki, planują do końca czerwca br. opracować projekt programu priorytetowego „Inteligentne sieci energetyczne” obsługiwanego przez NFOŚiGW.
Będzie to instrument finansowy służący wdrożeniu najnowocześniejszych rozwiązań sieciowych, podnoszących efektywność energetyczną w skali całego kraju.