Powstało forum dyskusyjne o zasadach społeczeństwa informatycznego. Zostało uruchomione przez Fundację Widzialni (www.widzialni.eu) wraz z Uniwersytetem Śląskim (www.us.edu.pl). „Dostępność w sieci” można znależć pod adresem www.widzialni.us.edu.pl
- Mamy nadzieję, że będzie to platforma żywej dyskusji i wymiany poglądów na temat założeń do ustawy „O standaryzacji publicznych stron internetowych”, miejsce konstruktywnej wymiany poglądów dotyczących koniecznych zmian w prawie. W ostatnim czasie na Uniwersytecie Śląskim podjęto wytężone działania, które mają na celu dostosowanie strony internetowej www.us.edu.pl do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Konieczność wprowadzenia zmian w serwisie internetowym uniwersytetu została zgłoszona między innymi przez studentów z dysfunkcjami wzroku. Władze uczelni zleciły dokonanie niezbędnych modyfikacji. Pełne zakończenie procesu dostosowania strony głównej UŚ planowane jest na drugą połowę kwietnia bieżącego roku. Jak podkreślają osoby niewidome i niedowidzące zmiany dokonane do tej pory radykalnie zwiększyły dostępność treści zamieszczonych na stronach UŚ – zapewnia netttg.pl rzecznik prasowy UŚ dr Magdalena Ochwat.
Od dłuższego już czasu zgłaszane są uwagi dotyczące założeń ustawy „O standaryzacji publicznych stron internetowych”. Dziś mówi się o wykluczeniu z Internetu, jeżeli serwisów administracji publicznej są niedostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, co jest wciąż wielką przeszkodą w walce z dyskryminacją.
W Polsce brakuje odpowiednich uregulowań prawnych tej istotnej kwestii, co jest zapóźnieniem cywilizacyjnym w porównaniu do państw Europy Zachodniej, Ameryki i Australii. Założenia do ustawy są oddolnym impulsem, który ma pobudzić do działania polityków tworzących prawo. Wkrótce wydyskutowane założenia zostaną przekazane do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Tam powinny zostać poddane merytorycznej analizie i weryfikacji, co będzie kolejnym krokiem na długiej drodze legislacyjnej.