Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
W kopalni Bobrek dalej badają załogę. Pomoże w tym wojsko
15 maja 2020
W PGG trwa testowanie górników
8 maja 2020
Badania w PGG. Część odbywa się z samochodów w trybie drive-thru
7 maja 2020
Dzień, w którym świętują ludzie pracy
1 maja 2020
Droga Cierpienia z polskimi akcentami
12 kwietnia 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
27 października 2016 Trybuna Górnicza autor: Anna Zych

Pod bankowym pręgierzem

Przeniesienie Krupińskiego do SRK było jednym z warunków zawarcia przez JSW umowy restrukturyzacyjnej z bankami, które rozłożyło w czasie zobowiązania spółki
fot: Jarosław Galusek/ARC

Odrzucając na bok niuanse, sprawa wygląda tak: jeżeli 25 listopada Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie podejmie uchwały o przekazaniu kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, umowa restrukturyzacyjna zawarta z bankami staje się nieważna. Taka sytuacja, niemal automatycznie, oznacza upadłość JSW.

Tymczasem zespół wyłoniony przez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego przeanalizuje ponownie zasadność decyzji o przekazaniu kopalni Krupiński do SRK. W analizie mają zostać uwzględnione rosnące ceny węgla. Związkowcy liczą, że wykaże ona celowość utrzymania Krupińskiego, a co więcej, instytucje finansowe dadzą się przekonać do tej koncepcji.

Nie igrać z bankami
Minister energii Krzysztof Tchórzewski jest jednak sceptyczny wobec zmiany postanowień zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wprawdzie, jak powiedział dziennikarzom po posiedzeniu WRDS, do 25 listopada jest przestrzeń na analizy, jednak równocześnie przestrzegał przed konsekwencjami zerwania rozmów z bankami. Tłumaczył, że środków na inwestycje w kopalnię Krupiński fizycznie nie ma. Według najkorzystniejszego wariantu restrukturyzacji, do kopalni, by mogła sięgnąć do zasobów węgla semi-soft, trzeba dołożyć 300 mln zł. Banki nie udzielają górnictwu nie tylko kredytów inwestycyjnych, ale też obrotowych. Dodatkowo JSW już w 2019 r. potrzebować będzie 200 mln zł na spłatę zobowiązań wobec banków i kolejne 200 mln zł na realizację zawieszonych obecnie świadczeń pracowniczych. Setki milionów zł musi przeznaczyć na odtworzenie frontów eksploatacyjnych. M.in. z tych powodów JSW w II kw. 2017 r. przewiduje emisję akcji. O powodzeniu projektu, z którego JSW spodziewa się uzyskać 600 mln zł, stanowić będzie zaufanie inwestorów, którzy muszą być przekonani, że wniesione pieniądze przyniosą im zysk.

- Jeżeli nie uzyskamy tych pieniędzy, pod znakiem zapytania stoi przyszłość całej Grupy Kapitałowej. Gdyby spółka miała konieczną płynność, nie musielibyśmy się starać o ten zastrzyk. Nie wiem, kto się w takiej sytuacji podejmie negocjacji dotyczących uzyskania kolejnych 300 mln zł na Krupiński, bo ja na pewno nie - zastrzegł minister.

Setki milionów na przeżycie
Przeniesienie Krupińskiego do SRK było jednym z warunków zawarcia przez JSW umowy restrukturyzacyjnej z bankami, które rozłożyło w czasie zobowiązania spółki. Jeśli walne zgromadzenie nie przyjmie uchwały dotyczącej przekazania kopalni, umowa przestanie obowiązywać. W sytuacji, gdyby banki zażądały spłaty wierzytelności, może to oznaczać upadłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Z przeprowadzonych w JSW analiz wynika, że aby przedłużyć żywotność kopalni Krupiński do 2021 r., potrzeba 300 mln zł. Analiza została wykonana przy założeniu, że cena węgla wynosić będzie 223 zł/t. Jak informowali przedstawiciele spółki, obecne transakcje na sprzedaż węgla z Krupińskiego zawierane są po cenie 200 zł/t. Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że przyszłoroczne kontraktacje dla Polskiej Grupy Górniczej opiewają na 195 zł/t.

- Mamy jedyną i niepowtarzalną szansę, by doprowadzić proces długofalowej restrukturyzacji górnictwa do końca. Teraz są ku temu warunki. Przed nami jednak mało czasu, bo Bruksela zgodziła się na pomoc publiczną dla sektora tylko do końca 2018 r. - podkreślił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, dodając, że w 2019 r. branża nie dostanie budżetowej dotacji na osłony dla odchodzących z pracy.

Nie przyjęli do wiadomości
Związkowcy wskazali, że analizy dotyczące przyszłości kopalni zostały przeprowadzone przed obecnym wzrostem cen węgla. Nie przyjęli do wiadomości, że zwyżki są zjawiskiem czasowym.

- Krupiński został zaprojektowany do wydobywania węgla gazowo-koksowego. W latach 90., po zmianach koniunktury, kopalnia została przeorientowana na węgiel energetyczny. Kluczowe jest, aby dokonano dodatkowej analizy w oparciu o pierwotny obszar górniczy zakładu. Z moich informacji wynika, że mamy tam zasoby węgla koksowo-gazowego typu 35, o miąższości 6 m, w bardzo korzystnych warunkach górniczych. Do tego węgla nie ma dojścia z innych kopalń JSW - argumentował Andrzej Józefczyk z ZZ Kadra.

Związkowcy twierdzili, że inwestycja ta gwarantowałaby osiągnięcie rentowności kopalni na najbliższe kilkanaście, a nie kilka lat, a zwrot kosztów inwestycji w udostępnienie tych złóż mógłby nastąpić w krótkim czasie.

Obecnie JSW do tony węgla produkowanej w kopalni Krupiński dokłada 70 zł. Kopalnia w latach 2006-2015 wygenerowała ok. 1 mld zł strat. Jak wskazuje Tomasz Gawlik, prezes JSW, w razie przeniesienia Krupińskiego do SRK nikt spośród 2,1 tys. załogi kopalni nie straci pracy. Ok. 500 osób zadeklarowało chęć skorzystania z osłon. Reszta pracowników znajdzie zatrudnienie w pozostałych zakładach JSW. Przy alokacji ma być brane pod uwagę miejsce zamieszkania pracowników oraz to, by nie rozdzielać zgranych już ze sobą brygad. Gawlik ujawnił także, że na terenie kopalni Krupiński powstać ma Centrum Logistyki Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które da pracę 600 osobom. JSW nie zamierza również rezygnować ze złoża. Planowane jest wydobywanie tam metanu.

KRZYSZTOF TCHÓRZEWSKI, minister energi:

Krupiński potrzebuje trzysta milionów złotych
Spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego było dosyć trudne, dlatego, że strona społeczna nadal oczekuje, że kopalnia Krupiński pozostanie w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tymczasem wszystkie wskaźniki ekonomiczne wskazują na to, że aby kopalnia przetrwała kilka lat, trzeba do niej dołożyć Krupiński potrzebuje trzysta milionów złotych.

Z drugiej strony cała spółka potrzebuje środków. W przyszłym roku planowane jest dokapitalizowanie JSW w wysokości 600 mln zł, które jest niezbędne do zapewnienia spółce normalnej pracy i sprawienia, by stała się ponownie championem koksowym w Europie z dużą perspektywą na przyszłość. Moim celem jest doprowadzenie do tego, żeby JSW wróciła do świetności.

Podczas obrad WRDS padła propozycja, żeby jeszcze raz dokonać wyliczeń odnośnie możliwości doprowadzenia kopalni Krupiński do rentowności. W związku z tym, że 25 listopada odbędzie się Walne Zgromadzenie JSW, które rozstrzygnie wszystkie sprawy związane z jej funkcjonowaniem, do tego czasu wszystkie analizy są wskazane. Ja się im nie sprzeciwiam.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (16) pokaż wszystkie
 • Adamo 28 października 2016 19:57:20
  Profile Avatar

  W tej partii są pokłady o miąższości 2-3 metry i nikt tego nie powie. Udokumentowano, że to w przeważającej częsci typ 34.2 i każą to zniszczyć. To po co te przekopy i pochylnie? Pamiętajcie koledzy z Borynii czy innych Zofiówek. Dzisiaj MY, jutra Wam rząd Prawa i Sprawiedliwości każe zamykać Wasze zakłady na polecenie swoich zachodnich mocodawców.

 • Adamo 28 października 2016 19:54:17
  Profile Avatar

  Mnie nie jest obojętne gdzie pracuje. I nie jest mi obojętne, gdy jadą dwa przodki na zbicie, przodki które mają łączyć dwa poziomy, dzięki których będzie brany pokład 329/2 o miąższości 2,50-3,00 metra i ktoś mi gada, że to jest niepłacalne. Typ węgla: 34.2. Pozostało wydrążyć ok. 500 metrów wyrobisk i tniemy 4 ściany w tym pokładzie. Szlak mnie trafia, gdy wydano kilkaset milionów złotych na rozcinkę nowej partii Z i teraz wszystko każą tamować i niszczyć, bez drążenia wyrobisk ścianowych.

 • jsw s.a. 28 października 2016 18:57:10
  Profile Avatar

  no widzisz tak się porobiło że banki rządzą, wypniesz się i w grudniu wszyscy będziemy stać w urzędzie pracy, ja wiem że szkoda kopalni ale jednak praca będzie tylko na innych kopalniach, najwięcej będą się burzyć lewusy i pociotki bo na innej grubie do gumowców i na dół tak samo związkowcy na uczciwie pracujący to im to zapewne obojętne gdzie będą robić byłe 10 na ROR będzie przelew

 • Adamo 28 października 2016 17:46:57
  Profile Avatar

  Od kiedy o istnieniu kopalni decydują banki a nie to, czy ta kopalnia posiada złoże do wyeksploatowania i to dobry jakościowo węgiel gazowo - koksowy?

 • kolorz 28 października 2016 10:12:16
  Profile Avatar

  zostawicie krupczoka, banki od razu upomna sie o swoje i całe jsw poleci. To akurat prawda jest, dlatego trzeba zlikwidowac ten zakład.

 • liczek 28 października 2016 10:11:22
  Profile Avatar

  przeciez decyzja o przekazaniu krupinskiego do srk była jednym z postanowien podpisania porozumienia z obligatoriuszami o przesunieciu w czasie spłaty zobowiazań. Jesli teraz na banki sie wypniemy to mozemy pożegnać sie z pobrym traktowaniem i rozmowami w przyszłosci

 • bolo2 28 października 2016 10:09:32
  Profile Avatar

  co jest niby kłamstwem? Ze krupiński przynosi strate? Ze jego koks jest w klasie sredniej jakosci surowca? Ze na wydobyciu tylko kamien i woda leci?

 • bolo 28 października 2016 09:13:18
  Profile Avatar

  do Adamo wiesz dlaczego powstaja takie klamliwe artykuly ?? -- bo redaktorzy zbieraja informacjie na zasadzie poglosek albo kopiuj wklej z innych portali tak to wyglada -- rozwala mnie to jak non stop pisza ze ktupniok ma koncesje do 2021 itd.

 • glut 27 października 2016 22:11:47
  Profile Avatar

  Kłamcy,nie oddamy kopalni która ma przyszłość,prędzej po was przyjdziemy Panowie.

 • Adamo 27 października 2016 21:50:40
  Profile Avatar

  W interpelacji nr 5516 są obalone wszystkie kłamstwa który tutaj piszecie, są obalone również kłamstwa, które Ministrowie Tchórzewski i Tobiszewski sieją w mediach, a także w Sejmie. Dlaczego tym się Pani nie zainteresuje? Dlaczego Pani nie porówna Pani odpowiedzi na interpelację z tym, co mówią ministrowie Prawa i Sprawiedliwości i z tym, co Pani i Pani koledzy tutaj piszą...Dlaczego tak bardzo zależy Wam na likwidacji jednej z najmłodszych kopalń w Polsce?

 • Adamo 27 października 2016 21:48:06
  Profile Avatar

  Dlaczego net tg kłamie? Komu służycie? Potrzeba 300 milionów na to, by fedrować węgiel semi soft? A teraz z naszych 3 ścian, N-0, B-15 i N-10 co fedrujemy? Właśnie semi - soft, typ 34.2. Pani Anno Zych - dlaczego tak bezczelnie manipuluje Pani opinią czytelników tego portalu? Odsyłam do interpelacja poselskiej nr 5516 posła Ruchu Narodowego - Roberta Winnickiego i odpowiedzi Ministra Energii na tę interpelację.

 • bolo 27 października 2016 14:57:06
  Profile Avatar

  Niech minister tak sie nie obawia bankow i uni europejskiej -- bawia sie konstytucja od roku - na apele unii nie reaguja - wiec czego sie boi pan minister :P

 • renger 27 października 2016 14:24:43
  Profile Avatar

  dlatego nie mozna pozwolic na upadek jsw jako całosći, prezes tomasz gawlik juz dawno zwracał na to uwage, zgłaszał równiez ze likwidacja krupinskiego nie przychodzi łatwo, bo to wazny zakład.

 • manis 27 października 2016 14:20:51
  Profile Avatar

  podpisanie porozumienia z obligatoriuszami miało miejsce jeszcze w wakacje, jesli teraz jednak utrzymalibysmy krupinskiego w jsw to byłoby to bardzo niepowazne. A trzeba przyznac ze z bankami musimy sie liczyc.

 • dolowy 27 października 2016 14:18:27
  Profile Avatar

  co zrobisz, niegospodarnosc lat koalicji po-psl doprowadziła zarówno społki energetyczne jak i weglowe do bardzo trudnego połozenia. Dlatego trzeba zdecydowanych działań. Likwidacja krupińskiego bedzie jednym z nich

 • zibi 27 października 2016 13:29:23
  Profile Avatar

  Tak,tak banki już w przeszłości doprowadzały firmy do ruiny,nawet spółki giełdowe Przecież to jest chore.

 • RSNGK
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Po 30 latach Anglia powraca do węgla
22 maja 2020
9710
Ile wyniesie postojowe? Związkowcy chcą spotkania z zarządem
21 maja 2020
8718
Ogromny wzrost zakażeń w JSW. Ponad 300 nowych przypadków
19 maja 2020
7812
Koronawirus zaatakował największą kopalnię
19 maja 2020
7249
Dwa dodatkowe wolne dni w PGG
25 maja 2020
7012
Kopalnia zwalnia górników z powodu COVID-19
25 maja 2020
6416
Związkowcy obawiają się zatrzymania kolejnych kopalń
22 maja 2020
6352
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu