24 kwietnia 2015 09:01 Polska Agencja Prasowa 3,085 odsłon

Sport.: 100 zawodników w ultramaratonie

Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r.
fot: Andrzej Bęben/ARC

Będzie długodystansowo i międzynarodowo! W najbliższą sobotę (25 kwietnia) do Rudy Śląskiej zjadą najlepsi ultramaratończycy z Polski, Litwy, Białorusi i Serbii. Przed nimi XVII Międzynarodowy Rudzki Bieg dwunastogodzinny połączony z VI Mistrzostwami Śląska w biegu na dwanaście godzin. - Biegi są coraz popularniejsze w naszym kraju, co również przełożyło się na rekordową liczbę uczestników tych szczególnych zawodów - podkreśla współorganizator, August Jakubik.

Zawody rozpoczną się o godzinie 7:00. Lista startowa została zamknięta, a figuruje na niej 100 osób w tym 15 kobiet i 85 mężczyzn. - Wśród uczestników jest kilku zawodników, którzy planują ustanowienie nowego rekordu Polski w tej konkurencji. Tradycyjnie mieszkańcy Rudy Śląskiej będą walczyć o czołowe miejsca oraz puchary - zapowiada August Jakubik.

Wśród rudzian którzy zmierzą się tego roku z dwunastogodzinnym dystansem są: Sebastian Kądziołka, Marian Górski, Jan Mroczek, Przemysław Basa, Marek Kopala oraz August Jakubik, który jako jedyny ukończył szesnaście dotychczasowych edycji biegu. Biegiem towarzyszącym będzie organizowana już po raz siódmy Rudzka Sztafeta 4-godzinna, w której wystartuje 11 zespołów reprezentujących rudzkie szkoły oraz Straż Miejska.

Trasa biegu posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki a jej długość wynosi 1309,5m. Wyznaczona została ulicami Nowego Bytomia, zaczynając od Placu Jana Pawła II następnie ulicami: Smolenia, Objazdową, Markowej i Damrota. Mieszkańcy tych ulic muszą być przygotowani na utrudnienia w poruszaniu się samochodem w dniu zawodów w godzinach od 6:00 do 20:00. - Proszę o wyrozumiałość oraz doping uczestników tego szczególnego biegu. To nie lada wyzwanie, dlatego też mam nadzieję, że zawodnicy nie będą na trasie osamotnieni - apeluje prezydent Grażyna Dziedzic.

Zwycięzcami ubiegłorocznego biegu dwunastogodzinnego byli Andrzej Radzikowski oraz Aleksandra Niwińska. Przebiegli oni odpowiednio ponad 145 i 126 km. Przypomnijmy także, że dla 14 zawodników ten bieg miał wymiar również duchowy. Postanowili oni zadedykować go Janowi Pawłowi II i wspólnie przebiec dystans 1500 km, dzielący Rudę Śląską od Watykanu. Zawodnicy ci dystans ten pokonali z nawiązką, przebiegając 1558 km.

Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r. Okazją miała być 40. rocznica powstania Rudy Śląskiej. Trasa pierwotnie przebiegać miała przez wszystkie dzielnice miasta, jednak ze względów logistycznych areną zmagań został stadion "Wawelu" Wirek. Pierwsze zawody zgromadziły na starcie 15 uczestników, a ich zwycięzcą został Ukrainiec Wiktor Łozownik. Od kilku lat zawody odbywają się w centralnej części miasta w Nowym Bytomiu.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.