Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Górnictwo: o węglu i koksie powiedzą wszystko
22 stycznia 2019
Faser SA: aparaty ATU-1 po rocznych testach w kopalni JSW
19 stycznia 2019
Katowice: medalowi hokeiści GKS pod opieką Taurona
16 stycznia 2019
Śląsk: jakościowa rewolucja w przewozach towarów koleją
15 stycznia 2019
Górnictwo: koncertowy początek nowego roku
14 stycznia 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
22 lutego 2015 Trybuna Górnicza autor: Kajetan Berezowski
Co począć z górniczym wykształceniem?
Czy sztolnie ćwiczebne w przyszłości zapełnią się uczniami?
fot: Jarosław Galusek/ARC

W klasach górniczych nerwowe wyczekiwanie. W czerwcu egzamin zawodowy, a tymczasem kopalnie wcale nie czekają na absolwentów z otwartymi ramionami. Restrukturyzacja górnictwa może odcisnąć się na ich zawodowym życiorysie.

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku opuści w tym roku ponad 100 absolwentów. Grażyna Kohut, dyrektor ZTS, jest spokojna o losy swych podopiecznych.
- Mieliśmy spotkanie z dyrektorami kopalń. Podzieliliśmy naszych absolwentów na grupy według potrzeb poszczególnych zakładów i mamy wystarczająco przejrzystą sytuację. Tegoroczni absolwenci kierunków górniczych zdają sobie sprawę, że jeśli nie otrzymają zatrudnienia od ręki, to będą musieli zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i oczekiwać na telefon z kopalni - wyjaśnia.

Przyznaje, że szkoła jest przygotowana na uruchomienie od września br. trzech klas technikum o profilu górniczym. W grę wchodzą specjalności: technik górnictwa podziemnego, technik mechanik górnictwa i technik elektryk górniczy.

Koniec z profilami górniczymi
Śląskie publiczne służby zatrudnienia już w najbliższy piątek, 20 bm., zwołały spotkanie wszystkich dyrektorów szkół prowadzących klasy o profilu górniczym, na który będą ich namawiać do zmiany dotychczasowego systemu kształcenia - co się z tym wiąże - rezygnacji z prowadzenia klas o kierunkach typowo górniczych. Argumentują, że w dzisiejszej sytuacji kształcenie górników w obliczu redukcji zatrudnienia w branży to czysty nonsens.
- Denerwują mnie takie stwierdzenia. To niepotrzebne wprowadzanie zamieszania. Młodzi górnicy opuszczają szkołę doskonale wykształceni, z dużym zasobem wiedzy. Świetnie dadzą sobie radę także poza górnictwem. Przedmiotów zawodowych uczyli się niejako dodatkowo, dlatego uzyskane przez nich wykształcenie jest uniwersalne. Co do możliwości dalszego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji, to jestem za. Stoję na stanowisku, że na pogłębianie wiedzy nigdy nie jest za późno - wyjaśnia Grażyna Kohut.

Likwidować, czy nie?
W Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu, największej szkole górniczej w Polsce, panują raczej minorowe nastroje.
- Decyzje o kierunkach kształcenia w roku szkolnym 2015/2016 podejmiemy po 1 marca. Wiele wskazuje na to, że zupełnie zrezygnujemy z kierunków górniczych. Grupa ponad 130 tegorocznych naszych absolwentów znajdzie się w trudnej sytuacji. Dlatego każdy program im dedykowany będzie cenny - przyznają.

W Bieruniu sytuacja jest o tyle trudna, że zakończenie współpracy z miejscową

Strona
1
2
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (16)
  • ryl 25 lutego 2015 11:04:36
    Profile Avatar

    nie masz znajomości, tatus nie w związkach, dyrektor nie brat taty im wystarczyła tylko zawodowa i to budowlanka, nie trzeba gornictwa, masz znajomości masz prace, mozesz byc dilerem samochodowym a robote w gospodarce maszynami dostaniesz

  • absolwent 24 lutego 2015 17:57:39
    Profile Avatar

    Ukończyłem szkołę w 2014. Miałem zagwarantowane na piśmie, że do końca 2014 roku będę pracował na którejś z kopalń kompanii węglowej. Jak dotąd zero odzewu.

  • sacd 24 lutego 2015 16:15:59
    Profile Avatar

    Czas by się też zająć tymi profesorskimi pijawkami, m.in. z Politechniki Śląskiej, dla których im więcej studentów tym więcej mamony w kieszeniach. W październiku też planujecie przyjąć kolejnych 300 przyszłych bezrobotnych i mącić im od początku w głowach jakiej to słusznej decyzji nie podjęli wybierając Wydział Górniczy? Jeśli ktokolwiek młody, myślący o studiach to czyta to niech zapamięta sobie moje słowa - trzymaj się z dala od tego wydziału, zrób kolego inżyniera z czegoś innego.

  • Tadek 23 lutego 2015 19:52:56
    Profile Avatar

    Ja już zwalniam swoje miejsce młodym, niech tylko rząd wprowadzi bym nie musiał odrabiać chorobowego i wojska.

  • bols10 23 lutego 2015 14:25:50
    Profile Avatar

    wszystkich górników którzy będą mieli uprawnienia emerytalne za 4 lata przenieść do kopalń likwidowanych a tam przecież rząd gwarantuje urlopu górnicze a w to miejsce przyjąć uczniów i po sprawie .

  • ryl 23 lutego 2015 13:24:46
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • nik 23 lutego 2015 13:22:41
    Profile Avatar

    bo nie miałes tatusia u nas nawet kobita jest prac. dołowym (tylko 1 na kop.) po znajomości inne odchodzily z kwitkiem, mówi ci to co?????????

  • student 23 lutego 2015 10:56:23
    Profile Avatar

    Pozdrawiam od 2 miesięcy bezrobotny absolwent uczelni wyższej na kierunku górnictwo. Nikt sie nie zabija o nas na rynku pracy, a inzynierowie pouciekali już do holandii na tomaty, bo przynajmniej tam sa pieniądze.

  • Krecik 22 lutego 2015 22:19:30
    Profile Avatar

    Wystarczy by państwo zlikwidowało odróbkę wojska,co jak by nie było,było służbą dla ojczyzny,a natychmiast w samej kopalni Knurów-Szczygłowice potrzeba by było zatrudnić 400 nowych pracowników,by utrzymać minimalny potrzebny do ruchu zakładu stan osobowy.

  • Absolwent 22 lutego 2015 22:12:24
    Profile Avatar

    Zapraszam do Facebookowej strony : absolwenci szkół górniczych - bez pracy . Jeżeli my z tym czegoś nie zrobimy to zostaniemy na lodzie.

  • Młody 22 lutego 2015 21:03:13
    Profile Avatar

    Miejsce pracy dla młodych adeptów górnictwa znalazłoby się i to od zaraz gdyby tylko rząd wprowadził kompleksowy program naprawy górnictwa. Tylko systemowe rozwiązania w postaci czteroletnich urlopów górniczych oraz zlikwidowanie odrabiania wojska i chorobowego do emerytury dla górników z wszystkich spółek i kopalń pozwoliłoby na odejście tysięcy ludzi z branży bez niepokojów społecznych, co bezpośrednio przełożyłoby się na nowe miejsca pracy dla absolwentów szkół i poprawę ekonomiczną sektora.

  • Piotr 22 lutego 2015 20:43:18
    Profile Avatar

    Jestem uczniem Technikum Górniczego w Lubinie. Sytuacja wygląda następująco: -nie mamy zapewnionego miejsca pracy -nie mamy zapewnionego stażu -praktyki to nic innego jak sprzątanie -podatek od kopalin nie pozwala KGHM-owi na nowe inwestycje i miejsca pracy w Polsce (kopalnia w Bolesławcu) Stare dziady mają już po 40 lat przepracowane i dalej pracują, zamiast zwolnić miejsce dla absolwentów ! Po prostu śmiech na sali. Powiedzcie co ja i moi koledzy mają myśleć ?

  • ryl 22 lutego 2015 16:53:48
    Profile Avatar

    na telefon z kopalni to czeka ktos kto ma znajomości, może nie miec wykształcenia gorniczego a prace i tak dostanie, skoro sa bardzo dobrze wykształcenie???? to czego sie obawiaja wszędzie prace dostana???? na gornictwo ida najsłabsi!!!

  • ted 22 lutego 2015 13:17:00
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

  • johe 22 lutego 2015 12:01:18
    Profile Avatar

    Młodzi europejczycy z Polski z podstawową znajomością języka niemieckiego, znajdą przez tzw. JOBCENTER bardzo szybko zarówno miejsce dla nauki zawodu oraz odpowiednie przyszłościowe miejsca pracy...