20 listopada 2009
autor: Kaj - nettg.pl
Gminy górnicze radzą nad swą przyszłością
Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, co widziałem - podkreślał Patric Delattre
fot: Kajetan Berezowski
„Potężny huk, olbrzymi ogień i wielki dym. To niewyobrażalne znaleźć się w epicentrum wybuchu pyłu węglowego”. Uczestnicy konferencji EURACOM byli pod wrażeniem prezentacji przygotowanej specjalnie dla nich w Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie.
W Wiśle rozpoczęła się dziś doroczna konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Gmin Górniczych EURACOM. Biorą w niej udział przedstawiciele ponad osiemdziesięciu miast górniczych z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Belgii, Węgier, Czech, Słowenii i Polski.
W południe uczestnicy konferencji odwiedzili Mikołów. Wzięli udział w spotkaniu z władzami miasta i zwiedzili pomieszczenia otwartej w październiku Biblioteki Miejskiej. Jest ona zlokalizowana przy Placu 750-lecia w budynku dawnego kina „Adria”. Centralne miejsce obiektu stanowi medioteka wyposażona w dwadzieścia stanowisk komputerowych. Sala ta może pełnić także rolę kina studyjnego. Inwestycja kosztowała ponad 4,1 mln zł i zrealizowano ją ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, a także z pieniędzy przekazanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Gościom zaprezentowano film o działalności Kopalni Doświadczalnej „Barbara”. Po projekcji mogli zobaczyć kopalnię i obserwować pokaz gaszenia ognia w chodniku oraz kontrolowany wybuch pyłu węglowego.
- Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, co widziałem. Potężny huk, olbrzymi ogień i wielki dym. To niewyobrażalne znaleźć się w epicentrum wybuchu pyłu węglowego. Pomyślałem zaraz o wszystkich górnikach, którzy ponieśli śmierć lub zostali ranni w podobnych okolicznościach. We Francji dochodziło w przeszłości do takich zdarzeń. W ostatniej katastrofie górniczej w okręgu Nord-Pas-de-Calais zginęło 42 górników. Pamiętamy o tej historii, ale jednocześnie jesteśmy dumni z naszych górniczych tradycji. Kopalń już u nas nie ma, są za to nowe problemy związane z zagospodarowaniem dawnych terenów pogórniczych i budowaniem nowej rzeczywistości. To nie jest łatwe zadanie – podkreślił dla nettg.pl Patric Delattre, szef francuskiej asocjacji gmin górniczych.
Na dzisiejszy wieczór zaplanowano uroczystości z okazji dziesięciolecia działalności Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. To właśnie z tej okazji władze EURACOM zgodziły się, by gospodarzem tegorocznego spotkania przedstawicieli samorządów miast górniczych była Polska.
Jutro w ramach konferencji jej uczestnicy będą debatować o przyszłości gmin górniczych Europy. Planowane jest wystąpienie Radima Tabaka, członka Komitetu Wykonawczego EURACOAL – organizacji zrzeszającej przedsiębiorców z branży górniczej oraz Jeana Pierre Damma z Międzynarodowej Federacji Pracowników Górnictwa, Chemii i Energetyki, który mówić będzie o roli europejskiego dialogu społecznego w sektorze węglowym.
W galerii: Pokaz gaszenia ognia w chodniku oraz kontrolowany wybuch pyłu węglowego w kopalni \"Barbara\" (zdjęcia - Kajetan Berezowski).