PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
3 października 2014 09:14 FOR : : autor: HUBERT GUZERA 7,155 odsłon

Import węgla to zjawisko korzystne...

Próba ograniczenia importu węgla z Rosji oznacza jednak, że Polska nałoży samodzielne ograniczenia handlowe, co da powód do reakcji Rosji skierowanej wyłącznie w polską gospodarkę
fot: ARC

Węgiel z Rosji ma ograniczony wpływ na obecną złą sytuacją państwowej Kompanii Węglowej. Głównym jej problemem, jest bowiem niska efektywność wydobycia oraz wysokie koszty. Ograniczenie importu spowoduje tylko przerzucenie kosztów nieefektywnej działalności, tej państwowej spółki, na konsumentów i nie zastąpi niezbędnych reform - twierdzi HUBERT GUZERA, ekspert FORUM OBYWATELSKIEGO ROZWOJU (kierowanego przez LESZKA BALCEROWICZA). Uważa on, iż import węgla to zjawisko korzystne, bo pozwala ograniczyć ceny energii m.in. w regionach oddalonych od krajowych źródeł węgla.

Poniżej zamieszczamy pełną wersję tekstu Huberta Guzery opublikowanego na stronie Forum http://www.for.org.pl/pl Śródtytuły pochodzą od redakcji. Zapraszamy do lektury i dyskusji...

Górnicy, domagają się ograniczeń w imporcie węgla z Rosji argumentując, że jest to źródło problemów polskiego górnictwa na Śląsku. Także przedstawiciele rządu i niektórzy politycy opozycji (jak Mariusz Błaszczak z PiS czy Leszek Miller z SLD) postulują wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji. O ewentualnym ograniczeniu importu mówił m.in. Tomasz Tomczykiewicz (PO), który stwierdził również, że przygotowano już odpowiednie ustawy.

Podobną informację, związaną z protestami, można było znaleźć w komunikacie Ministerstwa Gospodarki. Regulacja miałaby zwiększać wymagania wobec importowanego węgla i w ten sposób ograniczyć jego napływ, a to z kolei miałoby poprawić wyniki nierentownej państwowej Kompanii Węglowej (KW).

Polska importowała
w 2013 roku około 10,8 mln ton węgla, przy sprzedaży węgla krajowego 76 mln ton. W zeszłym roku wyeksportowaliśmy około 9,5 mln ton, głównie do Niemiec, a stan niesprzedanego węgla wyniósł 6,4 mln ton. Węgiel importujemy głównie z Rosji (60 proc.), Czech (19 proc.) i USA (5 proc.). Roczne zużycie węgla w 2012 r. wyniosło 75 mln ton.

Problemem jest nieefektywna Kompania Węglowa, a nie węgiel z Rosji. Ze względu na specyfikę handlu węglem, próby ograniczenia importu nie przyniosą oczekiwanych przez polityków i związkowców efektów. Mogą być za to niekorzystne dla gospodarki. Przede wszystkim, węgiel z Rosji stanowi tylko 8 proc. zużycia w skali kraju. Ponadto, jego odbiorcy znajdują się głównie w północnych regionach kraju, gdzie transport ze Śląska jest nieopłacalny.

Dlatego węgiel z Rosji ma ograniczony wpływ na obecną sytuację Kompanii Węglowej, co potwierdzają także niezależne badania firmy Roland Berger zlecone przez KW oraz wypowiedzi zarządu Kompanii z poprzednich lat. Głównym problemem państwowej Kompanii jest bowiem niska efektywność wydobycia oraz wysokie koszty, które powodują, że ceny węgla z KW są powyżej cen na rynkach światowych.

Warto też zwrócić uwagę, że transport węgla ma znaczący wpływ na ostateczne ceny. Koszty przewozu mogą bowiem zwiększyć cenę węgla nawet o 30 proc. na trasie 250 km (odległość Katowice-Warszawa) i 50 proc. na dystansie 500 km (Katowice-Gdańsk). Dlatego dla odbiorców na północy krajów o wiele bardziej opłacalny jest zakup węgla dostarczony do portów morskich bądź przejść granicznych z Rosją i Białorusią. Zasięg transportu węgla krajowego to statystycznie 160 km, podczas gdy importowanego to 184 km od granic i portów. Kopalnie na Śląsku eksportują za to duże ilości węgla (4,9 mln ton) do bliskich geograficznie Niemiec i Czech.

Import węgla
to zjawisko korzystne, które pozwala ograniczyć ceny energii m.in. w regionach oddalonych od krajowych źródeł węgla. Według szacunków Forum Obywatelskiego Rozwoju zastąpienie importu węglem krajowym, wymusiłoby dodatkowe koszty transportu w wysokości około 400 mln złotych. Ponadto, konsumenci dodatkowo zapłacą 200 mln zł z tytułu konieczności pokrycia wyższych kosztów wydobycia Kompanii Węglowej. Dlatego należy liczyć się z tym, że ograniczenie eksportu spowoduje wzrost kosztów o 600 mln zł dla odbiorców z północnych regionów Polski. Szacunki uwzględniają różnice w jakości i kaloryczności węgla i są oparte na oficjalnych danych dot. wydobycia w KW oraz statystyk handlu węglem.

Powyższe kwoty nie uwzględniają strat dla całej gospodarki, które wynikałyby ze zmniejszenia jej konkurencyjności, na skutek wzrostu cen energii. Nie jest też powiedziane, że w warunkach gospodarki wolnorynkowej embargo na węgiel rosyjski spowoduje, że odbiorcy zaczną kupować węgiel śląski. Można się spodziewać, że odbiorcy z północy dalej będą wybierać węgiel importowany przez porty bałtyckie. Niskie koszty frachtu morskiego powodują, że węgiel opłaca się przewozić drogą morską, nawet na bardzo duże odległości. W efekcie, węgiel rosyjski może zostać zastąpiony nie przez węgiel śląski, ale z RPA lub Australii, skąd już go z resztą importujemy.

Polskie władze słusznie dążyły do tego aby w ramach struktur UE i NATO nałożyć na Rosję ostrzejsze wspólne sankcje. Próba ograniczenia importu węgla z Rosji oznacza jednak, że Polska nałoży samodzielne ograniczenia handlowe, co da powód do reakcji Rosji skierowanej wyłącznie w polską gospodarkę. Tego elementu brakuje w dotychczasowych wypowiedziach polityków.

Ze strony Ministerstwa Gospodarki należy także oczekiwać odpowiedzi, jak wprowadzane ograniczenia będą się miały do zasad handlu Światowej Organizacji Handlu (WTO), którego jesteśmy członkiem. Mówią one bowiem o konieczności traktowania wszystkich partnerów handlowych na równi oraz niedyskryminacji towarów importowanych względem krajowych.

Związkowcy mają rację, że należy egzekwować prawo i zwalczać przypadki fałszowania dokumentów przewozowych na granicy w celu obniżenia opłat, czy zawyżania kaloryczności węgla przez dystrybutorów.

Należy jednak pamiętać, że w Polsce już istnieją przepisy zabraniające tych działań i instytucje, które mają je egzekwować. Dlatego jeśli oszustwa są tak znaczącym problemem, rządzący, zamiast proponować nowe ustawy, powinni odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Służba Celna oraz Państwowa Inspekcja Handlu nie spełniają swoich funkcji. Proponowanie przez polityków nowych regulacji prawnych, podczas gdy istniejące nie są egzekwowane, to działania pozorowane.

Redukcja importu
z Rosji byłaby możliwa dzięki mechanizmom rynkowym, pod warunkiem restrukturyzacji Kompanii Węglowej i redukcji kosztów wydobycia. Z obliczeń zawartych w opracowaniu "Konkurencyjność cen polskiego węgla na rynku krajowych" (Huzarewicz, Włodarczyk, Krawczoska) wynika, że aby być konkurencyjnym wobec importu, uwzględniając transport, KW musiałaby mieć koszty sprzedaży w przedziale
• 10-11 zł/GJ dla Polski centralnej
• i od 9-10 zł/GJ dla Polski północnej.

Obecnie, tylko jedna z piętnastu kopalni wchodzących w skład KW osiąga takie poziomy.

Propozycje rządu i związkowców są skierowane więc w złym kierunku - głównym celem powinna być restrukturyzacja polskiego górnictwa i ograniczenie, dzięki temu, kosztów wydobycia. Ograniczenie importu spowoduje tylko przerzucenie kosztów nieefektywnej działalności państwowej Kompanii Węglowej na konsumentów i nie zastąpi reform. Bez nich, protekcjonistyczne praktyki skończą się jedynie stratami w polskiej gospodarce poprzez zwiększenie cen energii.

W październiku Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikuje szerszą analizę na temat przyczyn nieefektywności w Kompanii Węglowej.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (28) pokaż wszystkie
  • wakimen 6 października 2014 22:17:39
    Profile Avatar

    Podpowiadam FOR - spójrzcie na przetargi.

  • obserwator z otoczenia 6 października 2014 10:50:15
    Profile Avatar

    Jak widać związkowa propaganda odniosła sukces - wszystkiemu winny ruski węgiel. Jakież to proste i oczywiste. I co z tego, że przyblokuje się import węgla z tamtego kierunku ? Jest jeszcze tańszy węgiel transportowany drogą morską z RPA, Australii i innych regionów. W Indonezji budowane są odkrywkowe (!) kopalnie węgla kamiennego i ten węgiel również będzie tani i dotrze do nas. I co wtedy zrobicie, zamkniecie się na cały świat ? Obniżcie koszty to import nie będzie dla Was konkurencją !

  • zastanawiające... 6 października 2014 10:32:12
    Profile Avatar

    A może chodzi o to, że właścicielem terminalu w Braniewie, przez który wwożą ruski węgiel do Polski jest Kulczyk Investments i dlatego PO broni importu węgla z Rosji jak niepodległości?

  • janf 6 października 2014 10:24:09
    Profile Avatar

    Ten artykuł, to CZYSTA PROPAGANDA - zero merytorycznych argumentów! Niestety, tego typu 'artykułów' jest więcej, na różnych portalach, również w TVN spotykamy się z tym poziomem 'argumentacji'.

  • górnik 5 października 2014 23:06:54
    Profile Avatar

    Usuniemy Złodziejski Styropian i kopalnie staną się rentowne.

  • obserwator z otoczenia 5 października 2014 20:19:19
    Profile Avatar

    Tomasz ma jak najbardziej rację. Polska może zaszkodzić Rosji tyle co mrówka w d...e słonia. Co najwyżej mrówka odczuje jak słoń dostanie rozwolnienia. Wszyscy starają się ubić interes, tylko Polska zawsze musi być żandarmem Europy... I potem za to płaci. A jeśli chodzi o węgiel, to skoro przywieziony z daleka i obłożony cłem węgiel nadal jest tańszy niż nasz to znaczy, że mamy zbyt duże koszty wydobycia. Jedyne co trzeba zrobić to przeprowadzić głęboką restrukturyzację górnictwa !

  • Górnik 5 października 2014 19:38:01
    Profile Avatar

    Pachołek Ruskich a o swoje nie dba

  • Tomasz 5 października 2014 15:27:01
    Profile Avatar

    Trzęsiemy dupą przed Rosją, straszymy ich sankcjami, a Putin z nas się śmieje i zalewa nas tanim węglę którego transport przez 5000km nic nie kosztuje, a wręcz przeciwnie im więcej km przejedzie tym ten węgiel jest tańszy?!Wielce walczymy za Ukrainę, a oni co embargo na nasze mięso nakładają. My Polacy zawsze najbardziej się rzucamy i g... (nic) z tego nie mamy,a wychodzi na tym najgorzej. A Europa cieszy się że ma takiego głupiego bufora i swoje interesy z Rosją dalej kręci.

  • obserwator z otoczenia 5 października 2014 12:09:08
    Profile Avatar

    Do mg Tu nie chodzi o to, że odebranie tych dodatków od razu ma postawić na nogi całe górnictwo. To jeden z elementów generujących koszty (rzędu kilkuset milionów w skali roku), a w przypadku osiągania przez przedsiębiorstwo strat minimalizacja kosztów ma kluczowe znaczenie. Poza tym są jeszcze zasady. Jeśli wyciągacie łapę po pomoc do społeczeństwa to nie ma zgody na jakiekolwiek ekstra dodatki. Jak górnictwo będzie samo na siebie zarabiać, wtedy będzie mogli mieć nawet i 20-te pensje,

  • gulaj 5 października 2014 10:29:37
    Profile Avatar

    Ten gościu tylko po części ma rację jeśli chodzi o koszty produkcji, ale bredzi o imporcie. Tańszy transport przez pół świata niż u nas przez 160km? Chyba naćpał się czegoś. Tam dopłacają u nas nie wolno i dlatego tak jest.

  • gulaj 5 października 2014 10:20:15
    Profile Avatar

    Polski węgiel jest drogi ponieważ maszyny urządzenia materiały do górnictwa są sprzedawane w trzykrotnej cenie wyższej niż by można było kupić normalnie. Przykład: Taśma izolacyjna dla górnika strzałowego kosztuje 9zł a taka sama w sklepie około 3zł. Zwykła żarówka taka co w sklepie kosztuje 3 zł na kopalnia płaci około 10zł. dołożyć do tego 23 przeróżnych podatków, akcyza wat i takim sposobem rośnie cena węgla. Za dużo jest wokół tego zdzierców. Płace i deputaty to tylko 20%.

  • mg 5 października 2014 09:30:41
    Profile Avatar

    Macie racje ,jeżeli tylko odbierzecie nam pomoce szkolne dla dzieci (240zł) i 14 pensje (4000zł) a emerytom węgiel 1,5 lub 2 tony rocznie to górnictwo będzie opływało w dostatki a te 10 milionów ton importu to naprawdę jest nic Mam nadzieję że nikt wam w to nie uwierzy.

  • obserwator z otoczenia 4 października 2014 18:56:42
    Profile Avatar

    Przeczytałem artykuł i muszę przyznać, że jest on nad wyraz... rozsądny. Niestety idzie on pod prąd temu, co próbują forsować rozpasani związkowcy. Jeśli ludzie mają chcieć kupować polski węgiel to przede wszystkim musi on być TAŃSZY ! Głównym problemem powinno być więc ograniczenie kosztów wydobycia, a nie opowiadanie dyrdymałów, że winny jest import. Jeśli chodzi o koszty transportu... No cóż, koleje podobnie jak kopalnie są w większości Państwowe. Wnioski każdy inteligentny wyciągnie sam.

  • kolega 4 października 2014 16:34:40
    Profile Avatar

    Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, po przeczytaniu tego artykułu. Dawno nie czytałem tak prostackiego i bzdurnego artykułu. Nie jestem górnikiem, ale górnictwem zajmuję się od trzech lat i to bardzo solidnie. Z jednym mogę się zgodzić, że Kompania wymaga natychmiastowej naprawy. Cenę węgla na danym rynku powinien de facto ustalać klient, a ustala pośrednik, który spekuluje ceną węgla krajowego i z importu. To proszę pana jest problem.

  • doc 4 października 2014 15:44:26
    Profile Avatar

    Do "RICHTERA"zapomniałes wymienić niejakiego pana Steinhofa

  • doc 4 października 2014 15:41:20
    Profile Avatar

    Kim jest ów pan Guzera(?) bowiem rezultaty działalnosci pana Balcerowicza w odniesieniu do krajowej gospodarki są powszechnie znane.

  • maxim 4 października 2014 14:10:42
    Profile Avatar

    taras ale bzdury wypisujesz , górnicy cię rozliczą , nie dostaniesz milionowej odprawy , postaramy się o to buuuuuuuuuuuuu

  • hns 4 października 2014 13:27:56
    Profile Avatar

    @cg: powiadasz, że transport kolejowy w Polsce jest prywatny?? hmmm...

  • TA 4 października 2014 13:20:32
    Profile Avatar

    piękne bzdury wypisane o kosztach i odległościach transportu :D

  • cg 4 października 2014 13:09:45
    Profile Avatar

    Odnośnie deputatu węglowego. To jest poszanowanie zasady nie działania wstecz prawa. Pozwólcie na zabranie deputatu emerytom (oni na niego zapracowali - jeszcze całkiem niedawno jak przyjmowano pracownika na kopalnię to jako jego zarobek wyliczano: pensję, kartki, węgiel, socjal - a emeryt emeryturę z deputatem)oni nie są już nikomu potrzebni ani kopalni ani WAM niech powoli umrą i będzie po problemie. Nie zapomnijcie o tym jak doczekacie emerytury.

  • cg 4 października 2014 12:51:12
    Profile Avatar

    Nie rozumiem naszej "władzy" najpierw dewastują i prywatyzują po kawałku transport kolejowy przez co stał się droższy od samochodowego a teraz płaczą że nie opłaca się przewozić własnego węgla. Te wieloletnie działania nazywane rządzeniem to po prostu zamach stanu na naszą gospodarkę. Państwowe firmy niby się ratuje sprzedając je za bezcen (wcześniej z premedytacją je zadłużając)albo likwiduje. W zamian obcy kapitał bez podatków.

  • Roman Peritus 4 października 2014 12:37:10
    Profile Avatar

    Dlaczego nic nie piszecie o deputacie węgla dla emerytów. Czy to tylko chwilowe wstrzymanie tego deputatu czy te z na zawsze?

  • Szeruda 3 października 2014 16:17:05
    Profile Avatar

    panie kolego Richter,masz pan rację,ale niewielu to widzi

  • fdhghf 3 października 2014 11:10:59
    Profile Avatar

    Zawsze szanowałem poglądy Pana Leszka Balcerowicza, ale jego otoczenie powoli zapomina, albo nie chce wiedzieć o tym, że my tu w Polsce nie chcemy drugich CHIN i wszystkiego najtańszego - zarówno w produkcji jak i w sprzedaży. Jak się cena nie podoba polskiego węgla, to może zamiast polaków zatrudnić w polskich kopalniach węgla rosjan, najlepiej tych separatystów, niech robią od 6 do 18 za 5 dolców za dzień. Wtedy będzie i konkurencja i tani węgiel - czyż nie panie Guzera?

  • nomad 3 października 2014 10:37:17
    Profile Avatar

    Zamknąć tą żelazną kurtynę na amen i będzie święty spokój nie będzie embarga i innych takich tam pierdół

  • 123 3 października 2014 10:08:03
    Profile Avatar

    Balcerowicz musi odejść!!! i powinien się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą

  • Ciekawe 3 października 2014 10:01:17
    Profile Avatar

    A co na to WTO że rosja nam robi embarga na nasze towary z byle powodu. Rosja nie jest poważnym kontrahentem, ponieważ miesza politykę z gospodarką. Polska powinna zająć się swoim podwórkiem i pilnować, żeby w kraju było dobrze. Co do węgla z rosji, właśnie mam kolegę co kupował węgiel na pomorzu i sprzedawca mu powiedział że ten ruski węgiel jak ktoś kupi to tylko raz więcej już go nie chcę widzieć. Wniosek prosty do Polski sprowadzany jest węgiel niesortowany i na miejscu mieszany z polskim.

  • RICHTER 3 października 2014 09:46:35
    Profile Avatar

    balcerowicz musi odejŚĆ !!! a tak przy okazji to niech sobie balcerek jedzie do rosji i kupuje na miejscu ich tani wĘgieli niech go Żre razem z tym buzkiem i innymi, ktÓrzy wykoŃczyli polskie gÓrnictwo.

  • ZWXRE
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy niezadowoleni z wynagrodzeń. Związkowcy chcą pilnych rozmów
10 kwietnia 2024
37,240 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]