Kosztem niespełna 16 mln zł niszczejący basen w Świętochłowicach (Śląskie) został przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy z naturalnie filtrowaną wodą. Przedsięwzięcie współfinansowano środkami unijnej inicjatywy Jessica.
Chodzi o rewitalizację kąpieliska Skałka - znanego w Świętochłowicach i okolicznych miastach miejsca rekreacji i wypoczynku. W miejsce nieużytkowanego od kilkunastu lat zniszczonego basenu powstało tam nowe kąpielisko. To basen o zróżnicowanym kształcie i głębokości, z systemem biologicznego oczyszczania wody.
- To pierwszy w Polsce publiczny obiekt oczyszczany metodą naturalną. Nie ma tu grama chemii. Efekt, sprawdzaliśmy już, jest fenomenalny - zaznaczył podczas piątkowej uroczystości otwarcia odnowionej Skałki prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. - Na Śląsku, w Polsce znajdują się same zbiorniki konwencjonalne. W Niemczech takich obiektów oczyszczanych naturalnie jest ponad 200 - dodał.
W zastosowanej - teraz również w Świętochłowicach - technologii woda krąży w systemie, który tworzą: zbiornik kąpieliska, strefa filtracyjna wykorzystująca mieszankę kruszyw, roślin i przyjaznych dla człowieka bakterii, a także zbiornik wykonany w technologii stawu naturalnego z podwodną roślinnością. Dzięki temu rozwiązaniu utrzymanie basenu ma być niedrogie, a wody nie trzeba chlorować. W chłodniejsze dni wodę można też podgrzewać w systemie kolektorów słonecznych.
W ramach przedsięwzięcia świętochłowickiego samorządu, oprócz basenu o powierzchni 1,2 tys. m kw. z filtrowaną naturalnie wodą, powstały m.in. trawiasta plaża, park linowy oraz budynek wielofunkcyjny. Przylega do niego ścianka wspinaczkowa, a wewnątrz znalazło się sześć boisk do gry w squasha, sala fitness, siłownia, szatnie oraz zaplecze sanitarne. Wokół strefy filtracyjnej powstała ścieżka edukacyjna opisująca zastosowaną tam technologię.
Samorządowcy ze Świętochłowic chcą, aby odnowiony kompleks służył nie tylko mieszkańcom tego miasta, ale i ościennych: Chorzowa, Bytomia czy Rudy Śląskiej. Odwiedzać go może ok. 3 tys. osób dziennie.
Inwestycję wykonała - w formule zaprojektuj i buduj - firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Ze względu na innowacyjność technologii, wykonawca skorzystał m.in. z wiedzy i doświadczenia partnerów z Niemiec.
Miasto sfinansowało przedsięwzięcie m.in. dzięki wynoszącej 10,8 mln zł pożyczce na 1,5 proc. - z mechanizmu Jessica. To unijna inicjatywa wspierająca zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Jej
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.