Rosnąca głębokość eksploatacji, coraz większe wydobycie i zmniejszająca się średnia zawartość miedzi w urobku - to tendencje, które charakteryzowały górnictwo rud miedzi w Polsce w 2013 r.
- Mówiąc o górnictwie rud miedzi w Polsce, mamy na myśli trzy zakłady górnicze należące do KGHM Polska Miedź: ZG Lubin, ZG Polkowice-Sieroszowice i ZG Rudna - precyzuje Ryszard Biernacki, dyrektor Departamentu Inżynierii Produkcji w KGHM.
Podziemny remanent
Biernacki przypomina, że obszar górniczy KGHM wynosi 466 km kw. Znajduje się na nim 27 czynnych szybów wydobywczych, a dwa kolejne szyby są obecnie drążone. W podziemnych wyrobiskach górniczych, znajdujących się na poziomach od 440 do 1200 m pod ziemią, pracuje ponad 11,5 tys. pracowników własnych i prawie 6 tys. pracowników firm obcych. Oznacza to, że podczas jednej zmiany na swoich stanowiskach pracy znajduje się 4,5 tys. osób. Wyrobiska wentylacyjne KGHM mają łączną długość 17 000 m. W firmie, w której znajdują się 82 pola eksploatacyjne, pracują 32 oddziały wydobywcze. W ciągu jednej doby na powierzchnię trafia 110 tys. t urobku, a do wyrobisk wtłacza się 433 tys. m sześc. powietrza na minutę. W ciągu technologicznym kopalni pracuje 1200 maszyn należących do spółki oraz 250 maszyn firm obcych.
- Kopalnie KGHM mają ponad 50-letnią tradycję. W 2013 r. spółka otrzymała koncesję na wydobywanie złóż do roku 2064. W zasobach objętych aktualną koncesją wydobywczą znajduje się ponad 1,4 mld t rudy o zawartości do 1,96 proc. miedzi - relacjonuje Biernacki.
Rośnie głębokość i zagrożenia
Warunki eksploatacyjne KGHM określane są jako trudne. Średnio w ciągu roku głębokość eksploatacji powiększa się od 4 do 7 m. Prognozowana miąższość złoża w najbliższych 10 latach spadnie o pół metra. Zjawisko to determinuje dobór maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy wydobyciu.
- Wraz z głębokością aktywizują się zagrożenia naturalne. Wyzwaniem i koniecznością dla KGHM jest poszukiwanie nowych technologii, aby bezpieczniej i efektywniej eksploatować złoże - konkluduje Biernacki.
Obok tąpań i zawałów jednym z najdotkliwszych zagrożeń towarzyszących pracy górników KGHM jest zagrożenie klimatyczne. Na głębokości 1200 m temperatura w wyrobiskach wynosi 50 st. C. Wyzwaniem dla kadry inżynierskiej, dotyczącym szukania nowych technologii i ograniczania ryzyka, są także zagrożenie gazowe oraz wyrzuty gazów i skał.
Rośnie również wydobycie
Jak wskazuje dyrektor Biernacki,