Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Odznaczenia i stopnie na Barbórce w JSW
5 grudnia 2019
Z troską o branży wydobywczej
5 grudnia 2019
Dumni z bycia górnikami
4 grudnia 2019
Odznaczeni na Barbórce Taurona Wydobycie
4 grudnia 2019
Górnicze święto w spółce Tauron Wydobycie
4 grudnia 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
16 grudnia 2013 Portal gospodarka i ludzie autor: WIG DOSTĘPNA GALERIA: (24)
Katowice: 32 rocznica krwawej pacyfikacji w Wujku
W tym roku uroczystości w Wujku zdominowała młodzież
fot: Witold Gałązka/ARC

- Oprawcy chodzą na wolności, mają godne i dobre emerytury, a represjonowanych wysyła się do miejskich ośrodków pomocy społecznej. Czy udało się nam wypełnić testament górników z Wujka, robotników zastrzelonych na Wybrzeżu, ofiar represji stanu wojennego? - pytał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności w poniedziałek wieczorem, 16 grudnia, pod Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni Wujek w Katowicach.

Uroczystości 32 rocznicy pacyfikacji Wujka, w czwartym dniu stanu wojennego w 1981 r., rozpoczęła o godz. 16 msza św. koncelebrowana przez 6 biskupów w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. przy ul. Pięknej blisko kopalni.

Zabito sumienie
Głoszący homilę bp. Jan Kopiec z Gliwic przypomniał, że ta niewielka świątynia stała się już "górniczym sanktuarium", bo co roku 16 grudnia gromadzi górników i wiernych, którzy od 32 lat czczą modlitwą swoich zabitych współbraci i postanowili przechować pamięć grudniowych wydarzeń 1981 r.
- Wtedy zabito sumienie. Ważniejsze były ustalenia, numery, kodeksy, poprawność i własny interes. To boli niczym otwarta rana i dlatego tu jesteśmy - mówił pochodzący z Zabrza Rokitnicy ordynariusz gliwicki. Ocenił jasno, że  rację mieli strajkujący górnicy, a nie władze. - Mimo zwycięstwa ciągle brakuje nam w Polsce poczucia braterstwa i współodpowiedzialności za siebie nawzajem. Polska, która ma prawo cieszyć się osiągnięciami, powinna być państwem uczciwym i dojrzałym - wytknął bp. Kopiec i dodał, że tylko pamięć, szacunek dla wszystkich obywateli i szczere wyjaśnienie sobie wszystkiego, może doprowadzić do pojednania.

W świątyni i na placu przed kościołem zgromadzili się działacze Solidarności 2010 z transparentem z wizerunkami m.in. gen. Jaruzelskiego oraz zabitych ofiar.
- Domagamy się chociaż symbolicznego ukarania oprawców. Ten podstawowy warunek sprawiedliwości nie zostal do dzisiaj spełniony - tłumaczyli.

Polski się nie wstydzimy...
W tym roku uroczystości w Wujku zdominowała młodzież. Do świątyni i pod kopalnię przyszły setki młodych ludzi, m.in. uczniowie klasy mundurowej z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Rotm. Witolda Pileckiego w Katowicach przy ul. Obroki. Z dumą noszą zielone mundury, których - jak mówią - coraz częściej zazdroszczą im rówieśnicy. Chcą w przyszłości służyć w wojsku polskim, policji, straży pożarnej.

- Nie wstydzimy się Polski. Gdyby była potrzeba, nasze pokolenie potrafiłoby zapłacić najwyższą cenę, taką jak górnicy w 1981 roku. Jesteśmy skłóceni i podzieleni

Strona
1
2
3
4
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (9) pokaż wszystkie
  • hajer 18 grudnia 2013 14:28:50
    Profile Avatar

    Kopalnia WUJEK już zawsze będzie nosiła to brzemię i będzie się zmagała z historią. Młode pokolenie trzeba uświadamiać i mówić o przeszłości, żeby już nigdy się taka sytacja nie powtórzyła, że robotnicy muszą w słusznych ideach oddawać swoje życie. Tak często zapominamy, że dzieki tym wydarzeniom i temu, że im sie chciało chcieć mamy dzis wolność. Ilu ludzi dziś byłoby gotowych postąpić bez wahania jak Oni? Podejrzewam, że nie wielu, bo dziś zagościło wśród społeczeństwa wygodnictwo, znieczulica i najgorsze instynkty kierują ludźmi. Jestem dumny, że ludzie ciężkiej pracy poświęcili wszystko co mieli najcenniejsze i nie ulękli się terrorowi i przemocy. DZIĘKUJĘ śp. Janie, śp. Joachimie, śp. Józefie, śp. Krzysztofie, śp. Ryszardzie, śp. Bogusławie, śp. Andrzeju, śp. Zbigniewie, śp. Zenonie

  • sprawiedliwy 18 grudnia 2013 07:39:36
    Profile Avatar

    Frustracja młodych ludzi no nie jak czytam takie bzdety to ogarnia mnie śmiech, to MY społeczeństwo jesteśmy sfrustrowani kibolami i nie chcemy WAS/ICH oglądać poza stadionami, tam demolujcie i niszczcie jak wam gospodarze obiektów na to pozwalają. 21 wiek i Policja nie potrafi sobie dać rady z bandą kretynów i bandziorów, to tez pokazujeże słaba jest ta formacja. Z czasów wydarzeń na wujku wystarczył by jeden batalion osławionego ZOMO i gówniarze nie wysunęli by nosa z domu jak by dostali pałami osiemdziesiątkami po plecach

  • secundo 17 grudnia 2013 23:27:16
    Profile Avatar

    Myślałem, że doszło tam do bójki kibiców, ale okazuje się, że winą tych z Chorzowa było zapalenie rac w obecności tych z Gieksy. Policja ogłosiła, że złamali prawo. Jak? Uczestniczyli "w nielegalnym zgromadzeniu". Policja chyba czuje, że zarzut się kojarzy z PRL, gdzie obficie milicja karała za bycie nie tam i nie wtedy, co wymagały władze. 16 grudnia pod kopalnią Wujek taki zarzut brzmi jak czarna komedia. Rzecznik KM Policji próbuje więc precyzować, na czym polegało "przestępstwo": "zachowanie wskazywało na dążenie do konfrontacji". Ściślej opisać by się nie dało? Pytam wprost: czy ktoś kogoś pobił, ilu jest pokrzywdzonych, ilu odniosło obrażenia, jakie straty materialne powstały w wyniku tych "chuligańskich wybryków"? Jeśli nie ma takich skutków, to znaczy, że de facto nie doszło do żadnej bitwy! Inaczej: doszło z inicjatywy stróżów prawa, którzy ganiając z pałami między blokami zrobili sobie historyczną rekonstrukcję. Jedną z grup policja określa słowami: "chuligani deklarujący sympatię do jednego z klubów". Dlaczego od razu chuligani i czy deklarowanie sympatii jest już w Polsce na liście występków? Rozumiem, że estetycznie kibice mogli się nie podobać po pomnikiem przy kopalni Wujek. Po co jednak w takim razie organizatorzy sami ich tam zaprosili? Dlaczego wyróżniono jeden klub, a spałowano drugi? Przecież to musi się skończyć prawdziwą eskalacją konfliktu. Czy użycie pałek i gazu przez funkcjonariuszy było proporcjonalne do faktycznych zachowań młodych ludzi? Obawiam się, że policja sama przyczyniła się do problemu. Miała prawo zagrodzić przemarsz chorzowian i zawrócić lub odseparować ich dużo wcześniej, zanim dotarli pod kopalnię Wujek. Miała też prawo kordonem rozdzielić potencjalnie grożące sobie grupy. Czy jednak w porę zrobiono dobre rozpoznanie operacyjne i czy siły skierowane do Wujka były adekwatne? Widocznie nie, jeśli sięgnięto po pałki, gaz łzawiący i aresztowania na 48h. Nie jestem kibicem i nie podoba mi się do końca ich ekspresja. Ale będę ich bronił, gdy próbuje się obarczyć ich winą, jakiej w rzeczywistości nie zaciągnęli. Nie wolno robić z kibiców chłopca do bicia i obciążać odpowiedzialnością za nieprofesjonalne błędy sił porządkowych oraz za nieroztropność organizatorów, którzy nawet nie zauważyli, że zapraszając jedno stadionowe środowisko, wywołują wilka z lasu. Nie wolno tej sprawy zostawić bez rzetelnego wyjaśnienia, bo to tylko powiększy frustrację tych młodych, która i tak już buzuje z powodów społecznych i ekonomicznych, które wszyscy znamy.

  • sprawiedliwy 17 grudnia 2013 11:57:31
    Profile Avatar

    do gośia - I o tym własnie pisałem, tylko obrażanie drugich typu "śmierdziele", "niemcy" a TY kim jesteś że uzurpujesz sobie prawo do oceniania i nazywania drugich? to co sie stało było haniebne a Ci którzy się tego dopuścili to zwykli bandyci, którzy powinni być przykładnie ukarani. Moim zdaniem kibice nie powinni być w takich miejscach, ponieważ nie potrafia sie zachować i co róż dają temu wyraz

  • :) 17 grudnia 2013 11:38:12
    Profile Avatar

    Śmierdziele z Ruchu Chorzów nie potrafili uszanować pamięci poległych górników. Kibice GKS wzorowo podobnie jak rok temu. Czyżby śmierdziele z Chorzowa pozazdrościli inicjatywy? ..a może RAŚ maczał w tym palce ? w końcu to dojcze i dla nich Polska się nie liczy.

  • przodowy 17 grudnia 2013 10:15:10
    Profile Avatar

    Analizując co się stało zauważyłem, że górnicy troszkę chaotycznie bronili kopalni (trudno się dziwić by byli lepiej wyszkoleni niż ZOMO) ale zamiast rozdzielić się na 2 grupy, łatwiej byłoby się bronić, na barykady można było podstawić spychacze i inny sprzęt jeżdżący ze zwałów, ale to tylko moja hipoteza, skoro mówi się, że atakujący byli naćpani i pod wpływem środków odurzających trudno było coś więcej zrobić. Czytałem wypowiedź jednej z córek zabitych i nie zgodzę się, że jej ojciec był przypadkową ofiarą, bo był akurat z przodu, ZOMO miało rozpracowany atak i wiedziało kogo trafić by złamać opór strajkujących. Takie ponure czasy...to były...

  • kombajnista 17 grudnia 2013 09:30:26
    Profile Avatar

    W pełni się zgadzam z przedmówcą. Służby nie panują nad sytuacją a dopuszczanie kiboli z racami i flagami jest niepoważne...to nie stadion, do kościoła też nikt nie wchodzi z odpaloną racą. To miejsce kaźni i należy zadbać by byli tam ludzie odpowiedzialni a nie rozrabiacze i zadymiarze. Sama oprawa uroczystości wzruszająca i doniosła jak to co się tam wydarzyło przed laty. Jestem troszkę zniesmaczony zachowaniem ludzi kiedy przemawiał Premier Buzek, nieładne i prostackie zachowanie w takiej chwili i w takim miejscu. Swoje żale i niezadowolenie można w innym czasie i innym miejscu wyrażać. Dlatego w Polsce jest jak jest, bo ciągle ktoś do kogoś chowa urazy, nie ma wybaczenia, zgody ...

  • Sprawiedliwy 17 grudnia 2013 07:44:36
    Profile Avatar

    Pseudokibice a w zasadzie bandycie zakłócili i "skopiowali" wyczyn ZOMO sprzed 32 lat...przykro i smutno. Ziemia przykopalniana ciągle jest skrapiana krwią...jak długo jeszcze ??? Czy w tym chorym kraju nie może być normalnie ? czy nie ma już tolerancji i poszanowania drugiego człowieka???

  • Sprawiedliwy 17 grudnia 2013 07:11:34
    Profile Avatar

    Dziś kolejna rocznica tragicznych zajść pod Kopalnia WUJEK Mówi się że czas goi rany ale to nie prawda, im dłużej to trwa tym pojawia się więcej pytań, na które nie ma odpowiedzi... Wnioski są tragiczne, żyjemy w kraju gdzie morduje się swoich obywateli i pozostaje bezkarnym. Przeciwstawienie się ówczesnej władzy było bohaterskim zrywem, który został bestialsko stłamszony w zarodku ale stał się zarzewiem wolności i odzyskania godności przez ludzi pracy. I to jest właściwy sens tamtych, dramatycznych, grudniowych wydarzeń. Władza była spanikowana i przestraszona, bo cóż to była za władza ? marionetka w rękach Moskwy... Dziękuję poległym za oddanie swojego życia i przelanie swojej krwi, rodzinom i najbliższym gratuluję że mieli tak wspaniałych bohaterów w swoich domach. Strzelającym i wydającym wyroki wybaczam i proszę Boga o łaskawość dla nich... W pacyfikacji zginęło 9 górników: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk, Zenon Zając... Pamiętamy również o wszystkich, którzy odnieśli rany i obrażenia...

  • JXHED
    user