Radośnie, momentami wzruszająco, ale przede wszystkim rodzinnie - taka atmosfera towarzyszy tradycyjnym, barbórkowo-świątecznym spotkaniom, organizowanym przez Fundację Rodzin Górniczych. Nie inaczej było w tym roku. Spotkanie odbyło się w sobotę (14 grudnia) w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.
Przybyło na nie około 300 osób. Najważniejszymi gośćmi byli oczywiście podopieczni FRG. Nie zabrakło także przedstawicieli spółek węglowych i kopalń, władz samorządowych, reprezentantów świata nauki i instytucji związanych z górnictwem.
Spotkanie rozpoczęło się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego i minuty ciszy dla uczczenia pamięci górników, którzy w tym roku stracili życie w kopalniach. Dla większości podopiecznych był to moment szczególny, bo FRG pomaga m.in. wdowom i sierotom po pracownikach zakładów górniczych.
Barbórkowo-świąteczne spotkanie to wyśmienita okazja, by złożyć podziękowania oraz podsumować mijający rok. Wyrazy wdzięczności od podopiecznych i pracowników przekazano byłemu prezesowi Fundacji Bogdanowi Ćwiękowi, który w ramach podziękowań otrzymał obraz i stroik świąteczny. Oba wyrazy wdzięczności są wykonane przez podopiecznych.
Podsumowania bieżącego roku dokonał prezes Ryszard Wyględacz, który przypomniał także historię FRG.
- Po 16 latach naszej działalności mamy wielką satysfakcję, że dzięki naszej pomocy ani jedna sierota po górniku nie jest pozbawiona możliwości nauki i zdobycia pożądanego wykształcenia. A spośród naszych stypendystów powstał liczny klub absolwentów wyższych uczelni. W dotychczasowej działalności Fundacja Rodzin Górniczych udzieliła pomocy ponad 5 tys. osób, wydając na ten cel przeszło 21 mln zł. Szczególnie wspomagaliśmy rodziny wielodzietne oraz uczące się i studiujące sieroty po górnikach - zaznaczył prezes Wyględacz, który przedstawił także szeroki program stypendialny realizowany przez FRG.
Głos mieli okazję zabrać także przybyli goście. Trudne początki fundacji przypomniał pierwszy jej prezes Kazimierz Służewski. Natomiast były wiceminister gospodarki i pomysłodawca FRG Jerzy Markowski zasygnalizował w jakim celu powstała ta organizacja pożytku publicznego. Do przybyłych przemówili także wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna oraz wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Szaleniec. Najwięcej wzruszeń przyniosły jednak wystąpienia Bogdana Ćwięka i 27-letniego podopiecznego FRG Ariela Nowaka.
- Zrobiliście mi dzisiaj bardzo wielką przyjemność i niespodziankę. Ten obraz, który otrzymałem od
na stronie frg pisza : Informujemy, że Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów sfinansowała koszt wynajmu sali na tegoroczne spotkanie świąteczno-barbórkowe, które odbyło się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek w Katowicach w dniu 14 grudnia 2013 roku. Dziękujemy.
Oni w tym górnictwie nic tylko żrą i piją za frico. Patrzcie jacy wyżarci ci prezesi. Nie można było ten szmal, co go wydano na to przyjęcie przeznaczyć dla tych sierot i wdów po górnikach? A te barbórkowe fety? Ile to kosztuje co roku!!! Nie ma co gadać....