Wśród ok. 200 tys. świadczeniobiorców, obsługiwanych przez Oddział ZUS w Chorzowie, niemal 25 proc. stanowią emeryci i renciści związani z górnictwem - podkreśla MARIA DASZCZYK-BIERNAT, dyrektor Oddziału ZUS w Chorzowie.
Chorzowski Oddział ZUS, którym Pani kieruje, jest nie tylko jednym z większych oddziałów w Polsce, ale też jednym z niewielu, które mają pod swoją opieką emerytowanych górników. Czy ta okoliczność powoduje utrudnienia w Państwa pracy?
Emerytury górnicze to odrębne uregulowania w systemie emerytalnym - sposób ustalania prawa do takiego świadczenia oraz jego wysokości jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i wymaga od naszych pracowników znajomości wielu przepisów prawnych, a także dogłębnej wiedzy o pracy górniczej. Takie kompetencje zdobywa się nie tylko dzięki szkoleniom, ale także poprzez wieloletnią praktykę. Zasadne zatem jest, aby tego rodzaju specjalistyczne zadania były raczej skupione w miejscach, gdzie świadczeń górniczych jest najwięcej.
Jakie są najważniejsze różnice w systemie emerytalnym obejmującym większość Polaków i tym, który dotyczy górników?
Podstawowa różnica to oczywiście przywilej skorzystania z emerytury w wieku niższym niż ogólnie obowiązujący. W powszechnym systemie emerytalnym jesteśmy obecnie w trakcie procesu wyrównywania powszechnego wieku emerytalnego i jego wydłużenia do 67 lat. Natomiast górnicy pracujący pod ziemią mogą przechodzić na emeryturę w wieku 50, 55 lat, a nawet wcześniej - jeśli spełnią wymagane warunki stażowe. Kolejna różnica to sposób obliczenia wysokości emerytury górniczej, oparty na wyborze 10 lub 20 lat z najkorzystniejszymi wynagrodzeniami i kwocie bazowej, podczas gdy wysokość emerytury powszechnej jest wynikiem podzielenia składek, zgromadzonych na koncie ubezpieczonego, przez tzw. średnie dalsze trwanie życia. Nie zapominajmy także, że przy wyliczaniu wysokości emerytur górniczych stosuje się specjalne przeliczniki dla okresów pracy górniczej (1,2; 1,4; 1,5; 1,8), które mają wymierny wpływ na wysokość świadczenia.
Czy w chorzowskim ZUS wyodrębniona jest osobna jednostka organizacyjna zajmująca się emeryturami górniczymi? Ile osób znajduje się pod jej opieką?
Wśród ok. 200 tys. świadczeniobiorców, obsługiwanych przez Oddział ZUS w Chorzowie, niemal 25 proc. stanowią emeryci i renciści związani z górnictwem. Zaznaczyć jednak trzeba, że nasi górniczy emeryci to osoby aktywne, które często zwracają się do ZUS z
Od 01.01.2007 r. obowiązują nowe przepisy, wprowadzone ustawą z lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy - Karta Nauczyciela (Dz U. z 2005r. nr 167 poz. 1397). Ustawa ta wprowadziła do ustawy emerytalnej rozdział 3a - pt. emerytury górnicze, w którym określone są nowe warunki przechodzenia na emeryturę górniczą. Zgodnie z tymi przepisami, górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: • ukończył 50 lat życia, • ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej.