PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
1 maja 2013 13:00 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Witold Gałązka 6,885 odsłon DOSTĘPNA GALERIA: (19)

Petersburg: laur Polaka w światowym konkursie górniczym

Jarosław Smyła, 30-letni doktorant, pracujący w katowickim Instytucie Technik Innowacyjnych Emag, zdobył laur prestiżowego konkursu w Petersburgu
fot: ARC prywatne Jarosława Smyły

Polski naukowiec Jarosław Smyła, z katowickiego Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, zdobył wyjątkowo prestiżową nagrodę VIII Międzynarodowego Konkursu i Forum "Problemy eksploatacji minerałów", który 26 kwietnia zakończył się w Petersburgu.

Konkurs organizowany jest przez jedną z najstarszych i najbardziej uznanych uczelni górnicznych świata - rosyjski państwowy Uniwersytet Narodowych Zasobów Mineralnych (zwany tradycyjnie Uniwersytetem Górniczym) w Sankt Petersburgu. W tym roku rywalizowali tam z sobą uczestnicy z ponad 70 uczelni w 21 państwach, m.in. z (pierwszego na świecie) niemieckiego Uniwersytetu Technicznego Bergakademie we Freibergu w Saksonii, wiedeńskiego Uniwersytetu Technicznego, kanadyjskiego Uniwersytetu Zachodniego Ontario w miejscowości London i wielu innych renomowanych szkół. Z rosyjską uczelnią stale współpracują trzy polskie uczelnie kształcące górników: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Śląska w Gliwicach. Nie zabrakło też w Petersburgu reprezentantów polskiego Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach.

W kategorii dla doktorantów i młodych naukowców w sekcji geologicznej drugie miejsce wywalczył Jarosław Smyła swoim referatem "Ocena zawartości popiołu w węglu przez pomiar jego naturalnej promieniotwórczości gamma" - zawiadomiły portal górniczy nettg.pl służby prasowe petersburskiego Uniwersytetu Góniczego. W obszernej korespondencji z Rosji otrzymaliśmy relację z oficjalnych wydarzeń konkursu (której tłumaczenie in extenso przekazujemy Czytelnikom nettg.pl, by mogli m.in. poznać tę prestiżową imprezę również z perspektywy rosyjskich gospodarzy).

Północna kolebka nauki - starsza niż USA*)

Międzynarodową rangę konkursu i miasta, w którym się on toczy, podkreślał m.in. w imieniu Georgija Poltawczenki, gubernatora północnej stolicy Rosji, prof. Andriej Maksimow, przewodniczący Rządowego Komitetu ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rosji: - Sankt Petersburg jest największym naukowym i edukacyjnym ośrodkiem Federacji Rosyjskiej, w którym pracuje 165 tys. profesorów i nauczycieli. Są oni naszą elitą. Zawsze jesteśmy dumni mogąc rozsławiać to miasto i Rosję przy takich okazjach, jak praca z Wami - przyszłymi naukowcami i doktorantami - powiedział Maksimow do uczestników i gości. - Dlatego też konkurs-forum jest dla nas doniosłym wydarzeniem. W Petersburgu rozwija dzisiaj swą wiedzę ponad 15 tys. studentów z zagranicy a przybywa ich z każdym rokiem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi mogąc powitać na dzisiejszym forum gości z ponad dwudziestu krajów. Tak duże zainteresowanie świadczy o poziomie spotkania i najwyższych profesjonalnych umiejętnościach jego uczestników - komplementował Andriej Maksimow. Dodał, że Sankt Petersburg uchodzi za kolebkę rosyjskiej nauki i nie omieszkał zaznaczyć, że wyższe szkolnictwo zawodowe w Rosji liczy sobie więcej lat, niż Stany Zjednoczone Ameryki.

Kompanie Petersburga bazą młodych badaczy

Poprzeczkę dla rosyjskich absolwentów studiów wyższych ustawiono wysoko. By móc reprezentować kraj na konferencji, musieli wpierw zwyciężyć w wewnątrzrosyjskim konkursie, który zakończył się 5 kwietnia. W nagrodę otrzymali nie tylko przepustkę na międzynarodową arenę konkursu, ale też wstęp na studia podyplomowe na Uniwersytecie Górniczym. Warto odnotować, że właśnie w Petersburgu napisano wiele prac, które zwyciężyły w pierwszych etapach konkursu. Komentowano, że fakt ten potwierdza kondycję działających w tym mieście kompanii górniczych oraz ich atrakcyjność w oczach młodych ludzi.

Również dla uniwersytetu konkurs okazał się wyjątkową imprezą: - Wspaniale się złożyło, że konkurs i forum wypadają w roku, gdy 1 listopada świętować będziemy 240 lat od powstania uczelni. Zmagania są trudne, złożone i wielowątkowe, z ciągle rosnącą liczbą konkurencji. Poświęcamy je ważnemu zagadnieniu wykorzystania zasobów mineralnych, które dla mnóstwa krajów odgrywa pierwszoplanową rolę - mówiła prof. Natalia Paszkiewicz, prorektor Uniwersytetu Narodowych Zasobów Mineralnych (Uniwersytetu Górniczego).

Katarzyna była Niemką - ożywa braterstwo uczonych

Wszyscy uczestniczący zgodnie podkreślali międzynarodowe znaczenie konferencji a Ferdinand von Weyhe, wicekonsul generalny Niemiec w Petersburgu stwierdził, że bez obecności na niej niepodobna nawet myśleć o rozwoju stosunków między oboma krajami. - Związków łączących Niemcy i Rosję nie wyczerpuje postać Katarzyny Wielkiej ani plejada innych niemieckich księżniczek na carskim dworze. Nasze kraje łączy również nauka i zdobywanie wiedzy. Na przykład sławny Michaił Łomonosow ( XVIII-w. rosyjski chemik, geolog, twórca Uniwersytetu Moskiewskiego - przyp. red.) studiował we Freibergu w Saksonii oraz w heskim Marburgu, jak ja sam. Mógłbym więc powiedzieć, że na swój sposób jesteśmy niemalże kolegami ze szkolnej ławy. Przykład ten poświadcza naszą współpracę na niwie nauki zarówno w historii jak i współcześnie. Nie zabrakło nigdy ludzi, którzy ożywiali to nasze wzajemne partnerstwo. Jestem zaszczycony, że w tej chwili jest w tym budynku około 50 niemieckich uczonych i studentów - mówił Ferdinand von Weyhe, wicekonsul generalny Niemiec w Petersburgu.

Badawcza mekka technicznej Europy

Pierwszy z konkursów górniczych w Petersburgu zorganizowano w 2003 r. Składał się początkowo z jedynego etapu, w którym konkurowali tylko młodzi rosyjscy naukowcy. W 2005 r. rada uniwersytetu pod przewodnictwem rektora Władymira Litwinienki postanowiła umiędzynarodowić imprezę. Zmagania abiturientów szkół wyższych automatycznie stają się rundą kwalifikacyjną do późniejszych większych wydarzeń. W pierwszej konferencji udział wzięli przedstawiciele pięciu zagranicznych uniwersytetów, aby po trzech kolejnych latach w Petersburgu pojawiły się już prawie wszystkie uczelnie techniczne Europy. Odtąd grono to zastanawia się nad problemami związanymi z przemysłem kopalin mineralnych. - Zakres zagadnień jest bardzo szeroki. Dyskutujemy takie kwestie jak mechanika wybuchów i bezpieczeństwo kopalń. Wierzę, że tak rozległe spektrum problemów, w jakim się obracamy, powiększa interdyscyplinarność i edukacyjną atrakcyjność imprezy. Wreszcie to właśnie międzynarodowy przegląd prac konkursowych, pozwala nam obserwować doświadczenia poszczególnych krajów. Dodajmy, że studenci mogą spierać się o nie ze sobą i porównywać metody, których używa się w rozmaitych warunkach na całym globie. Myślę zatem, iż jest to spotkanie bardzo wzbogacające, uczące spoglądać oraz myśleć krytycznie. Bardzo ważne, aby początkujący naukowcy uświadomili sobie, że mają przed sobą przyszłość a właśnie podczas tej konferencji mogą zdobyć szczególne rekomendacje dla przyszłych prac i silną motywację do badań - powiedziała Carsten Drebenshtedt z Uniwersytetu Technicznego Bergakademie we Freibergu.

Przed rokiem do konkursowej wspólnoty uniwersytetów dołączył Uniwersytet Górnictwa i Geologii św. Iwana Rylskiego z Bułgarii. - Rok temu podpisaliśmy z prof. Litwinienką umowę o współpracy - wymianie studentów, doktorantów, nauczycieli a w tym roku, jak sądzę, nadamy umowie konkretne ramy operacyjne. Wydarzenia, panele i dyskusje, które tutaj się toczą, mają wielkie praktyczne i pozytywne znaczenie dla współpracy młodych ludzi, którzy wymieniają się informacjami, by dowiedzieć się również, jacy specjaliści, gdzie i nad czym obecnie pracują - mówił Totej Lubin z Uniwersytetu Górnictwa i Geologii św. Iwana Rylskiego.

Prestiż droższy nad precjoza

Konkurs-forum podzielono tym razem na 9 sekcji: geologiczną, poszukiwania i wykorzystania złóż ropy naftowej i gazu, górnictwa rud i niemetali, geodezji, geomechaniki i budownictwa podziemnego, inżynierii elektrycznej i wyposażenia kopalń, matealurgii, fizycznych i chemicznych aspektów procesów technologicznych, ekonomii i zarządzania, inżynierii środowiska naturalnego oraz nanotechnologii, informatyki, cybernetyki i technologii informacyjnych. Zwycięzców każdej z tych dziedzin wyłaniano w dwóch kategoriach: "Najlepszy student" i "Najlepszy student podyplomowy i młody naukowiec".

- Dyplomy tego konkursu mają oczywiście swój prestiż. Uczestniczymy tutaj w zawodach pomiędzy dwudziestką uniwersytetów z całego świata. I oczywiście, gdy się zostaje zwycięzcą - laureatem trzeciej, drugiej i pierwszej nagrody w grupie studentów lub studentów podyplomowych - jest to z pewnością znakomite osiągnięcie, którym szczycimy się później w biografii naukowej. Osiągnięty tu sukces napawa nas taką dumą, że myślę, iż pod tym względem nagrody te są po prostu drogocenne - mówiła Carsten Drebenshtedt z Uniwersytetu Technicznego Bergakademie we Freibergu.

Staże i granty,  dziesiątki tysięcy dolarów

Podsumowując rezultaty tegorocznego konkursu-forum, rektor Uniwersytetu Górniczego prof. Władymir Litwinienko w wystąpieniu do uczestników stwierdził, że przyszłość każdego bez wyjątku państwa zależy od jego kompleksu zasobów mineralnych. - Ameryka, gdzie zaczęła się zależność gospodarki od ropy naftowej, stała się jednym z najwyżej rozwiniętych technologicznie krajów świata. Młodzi ludzie, którzy teraz inwestują w wiedzę górniczą, zawsze będą w cenie. Nasze zadanie polega na stworzeniu konkurencyjnego środowiska, by móc wybrać najlepszych i dać im zachętę. Ci, którzy odebrali pierwsze, drugie i trzecie nagrody, otrzymają granty na studia podyplomowe i będą kontynuować z zaangażowaniem swe badania naukowe. Moi szanowni koledzy w Niemczech, Austrii, Kanadzie, Francji współfundują te granty. Z kolei nasz uniwersytet honoruje każdego zwycięzcę - z jakiegokolwiek bądź kraju przybywa - sumą ok. 30 tys. dol., które mogą zostać wydane na określone cele, mianowicie na staże, szkolenia, uczestnictwo w konferencjach międzynarodowych, opłaty za pobyt w hotelach i temu podobne - zapowiedział prof. Władimir Litwinienko, rektor Uniwersytetu Górniczego w Petersburgu.

Dyplom z Petersburga - przepustka do wielkiej kariery

Tak jak w poprzednich latach najlepsi badacze znaleźli bazę naukową odpowiadając na potrzeby wiodących przedsiębiorstw z krajów uczestniczących w konkursie. W tym roku na 86 tak ukierunkowanych prac naukowych autorami 21 byli studenci i doktoranci rosyjskiego Uniwersytetu Górniczego. Młodzi specjaliści prezentowali na przykład różnorodne nowe techniki służące do oceny jakości projektów i konstrukcji szybowych, odkrywali liczne nowe pod względem technologicznym filtry mogące znaleźć zastosowanie w instalacjach szkodliwych dla środowiska, wynajdowali sposoby na powtórne wykorzystanie zużytej energii w kogeneracyjnej produkcji prądu i ciepła.

Najważniejszym jednak rezultatem imprezy jest uznawany w każdym państwie na świecie dyplom laureata petersburskiego konkursu. Działa niczym znak najwyższej jakości młodego profesjonalisty, który zaczyna pracę w przemyśle i młodego naukowca, który wybrał karierę badacza.

*) tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji

W galerii: VIII Międzynarodowy Konkurs i Forum "Problemy eksploatacji minerałów" w rosyjskim państwowym Uniwersytecie Narodowych Zasobów Mineralnych (Uniwersytecie Górniczym) w Petersburgu, finał 24-26 kwietnia 2013r. (zdjęcia UNZM UG Petersburg)

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (1) pokaż wszystkie
  • ASB 9 maja 2013 09:42:13
    Profile Avatar

    Jarku, wielkie gratulacje:)

  • WGHRZ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
W kwietniu postojowe w kopalni? Dyrekcja odpowiada
12 kwietnia 2024
36,622 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]