Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Transformacja energetyczna to koniec górnictwa?
24 lutego 2020
Dar dla tych, którzy walczyli o powrót do Polski
18 lutego 2020
Strugiem po rekordowe wyniki
12 lutego 2020
Górnicze podsumowanie roku przy muzyce Straussa
10 lutego 2020
Jerzy Markowski nowym prezesem SITG
7 lutego 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
9 października 2012 Portal gospodarka i ludzie autor: Andrzej Bęben
Koniec epoki, czyli po górniczych emeryturach...
Związkowcy ostrzegają, że nie pozwolą odebrać sobie uprawnień emerytalnych i jak będzie trzeba, to wyjdą na ulice...
fot: Maciej Dorosiński

To, co poniżej będzie przedstawione, może zbulwersować tych, którzy zazdroszczą pracującym pod ziemią  górniczych emerytur, jak i broniących uprawnienień do tego świadczenia, niczym niepodległości.

I zacznijmy od końca, czyli od wniosku: górnictwo, a w szczególności węgla kamiennego, nie jest już tą siłą, jaką była - już nie ćwierć wieku temu - nawet przed 2005 r. A przypomnijmy: to wtedy zdecydowaną postawą, prezentowaną również pod urzędami państwowymi w Warszawie, branża wywalczyła sobie (jeszcze) obowiązujący dziś system emerytalny. Szanse na to, że dojdzie do ponownej prezentacji niezadowolenia z utraty uprawnień (przywilejów - jak mówią inni) jest duża. Szansa, że dojdzie do zwycięstwa na miarę tego sprzed siedmiu lat - niewielka.

Dziura wsysa uprawnienia
Nie ma co przypominać po raz enty, komu i kiedy należy się górnicze emerytury. Pewne jest, patrząc na na nie z perspektywy Jacka Rostowskiego, że pobiera jest zbyt wielu (i zbyt długo) obywateli. ZUS z coraz większym trudem wypełnia swoje obowiązki względem uprawnionych do pobierania WYPRACOWANYCH świadczeń. Zatem bez dodatkowego wsparcia finansowego (niby skąd?) lub wydłużenia wieku upoważniającego do ich pobierania, zawali się cały system emerytalny, a nie tylko górniczy.

I właściwie na tym stwierdzeniu można byłoby poprzestać, bo ono samo w sobie pokazuje, że rząd jest tak samo zdeterminowany w radykalnym ograniczeniu górniczych uprawnień emerytalnych, jak górnicy w ich obronie. Z tym, że przewagę ma rząd, który skutecznie i bez większych oporów opozycji, związków zawodowych i innych grup opinii publicznej podwyższył w Polsce wiek emerytalny wszystkim obywatelom nie mającym szczególnych uprawnień emerytalnych.

I z górnikami, też (najpewniej) da sobie radę. To nic, że mimo zapowiedzi o tym, że emeryturę należy sobie wypracować, a nie dostać ją w prezencie i na koszt innych podatników, wcale tak nie jest (patrz: reforma emerytur mundurowych), nie przeszkodzi rządowi dzielić górników na tych "co pracują bezpośrednio przy wydobyciu" i na tych, co pracują obok. Gdyby rząd tak postąpił z mundurowymi, jak zamierza uczynić z górnikami, to wprowadziłby, dla przykładu, wśród nich podział na "będących na pierwszej linii realizacji zadań służbowych" i będących poza nią.

Strona 1 z 3
1
2
3
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Tagi
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (16) pokaż wszystkie
 • Adik 15 października 2012 12:05:49
  Profile Avatar

  A ile jest darmozjadów takich jak kalfaktory itp du o-lizów którzy nie zjeżdżają na dół a szychty mają jak z przodka??tzw pieski kierowników nadsztygarów i innych panów powiem wam że na każdej kopalni jest ich połowa i tu by cza zrobić porządek wewnątrz zakładowy najpierw bo na to nie da się patrzeć! kierownik urlopu człowiekowi nie da bo nie ma ludzi do pracy a połowa oddziału obrabia mu ogródek i przy domku za tzw zrzutki tzn niby jest na dole lecz jest na usługach i dyspozycji dozoru poza zakładem

 • swot 13 października 2012 09:11:22
  Profile Avatar

  Autor tego tekstu chyba nie wie co pisze. Po prostu oczy bolą gdy się widzi tekst, że na dole są podziały. I właśnie przez takich srających w własne gniazdo nie będzie dobrze.

 • MOCNA ZMIANA 13 października 2012 07:20:14
  Profile Avatar

  Już nie jest dostarczycielem cennych dewiz, jego udział w tworzeniu PKB wynosi około 3 procent. A przed nim, choć Polska - bez przenośni - na węglu stoi, ciężkie czasy wymuszone przez unijną politykę energetyczno-klimatyczną. W takiej sytuacji mogą i górnicy usłyszeć to, co od dawna słyszą inne grupy zawodowe: przecież nikt wam nie każe pracować na kopalni!

 • Górnik Elektryk 11 października 2012 15:31:24
  Profile Avatar

  Kamil jo sie zgodza ale kto nie byl to nie zrozumi... A te podziały to kaj som??? to że my na dole se dogadujemy to to tam na dole zostaje mało kiedy to wyjeżdzo na wierch no chyba ze ktoś jest mściwy... Ile razy mi górnicy dogadywali albo jo im i co i "G..wno" Górnictwo mo swoja kultura... i ci z góry tego nie zrozumieją... Górnik górnika-elektryka-ślusorza nie zostawi ale co w warszawie wiedzom??

 • kamil 11 października 2012 12:12:23
  Profile Avatar

  Zanim dostałem pracę na kopalni byłem dwa razy na wycieczce na dole (w tej samej kopalni w której pracuję). To co widziałem na wycieczce i w pracy to dwa różne światy. Na wycieczce było sucho, fajna trasa, ściana stała itd. W pracy to zupełnie inaczej wygląda. Pracuję w ścianie (jako ślusarz, rabunek i zbrojenie). Gorąco tak, że nawet jak się stoi to pot się leje, powietrza prawie nie ma, dodatkowo woda ze stropu leci jak w ulewie. Dojście do ściany 3km w jedną stronę. Powrót stromo pod górę (jest lina, ale często nie działa). Dążę do tego, że zabierają takich Tusków na wycieczkę na dół i nie dość, że biorą ich w ładne rejony to jeszcze trasa jest przygotowywana. Później taki jegomość ma wyobrażenie, że na kopalni praca jest łatwa, przyjemna i w fajnych warunkach i czego ci Górnicy chcą... Druga sprawa to taka, że słyszy się głosy że emerytury mają być tylko dla GÓRNIKÓW bezpośrednio przy wydobyciu. Kto jest przy tym wydobyciu? Czy ślusarzy i elektryków nie ma w tych ciężkich warunkach? Czy jak się coś zawali to tylko górnicy są zasypani? Czy górnicy oddychają tam innym (gorszym) powietrzem? Uważam, że przywileje należą się wszystkim jednakowo. Jestem pewny, że połowa ludzi którzy raz zjechali by pod ziemię nie chcieli by tam już wracać.

 • Górnik elektryk 11 października 2012 09:45:25
  Profile Avatar

  niech zjedzie taki na szychta na przodek a na drugi dzien jak wypluje czorny pył.. To niech wspomni ze kozol ludziom robić do ŚMIERCI. Niech zrobi swoje expose i powie wszystkim w tym kraju "TAK JA TYCH LUDZI ZOSTAWILEM POWOLNEJ AGONI"

 • Wydobywczy 10 października 2012 22:25:12
  Profile Avatar

  Powiem wam że niestety o górnictwie decydują ludzie nie mający o nim pojęcia. Nasłuchają się na wycieczkach jak to idzie postep techniczny, jak sie robi coraz lżej na kopalni. Tylko nikt im nie tłumaczy ze kiedys 9 oddziałów fedrowało u mnie na kopalni 18 tys ton/dobe a teraz dwa są w stanie dawać ponad 20 tys ton/dobe, postęp jest fakt ale robote która dawniej robiło pięciu teraz robi trzech. Czuje że niedługo nie będzie Hanysów i Goroli i wszyscy pod jednym sztandarem będziemy walczyć o swoje zapracowane pieniądze i nikt nam nie wmówi że do górnictwa się dopłaca.

 • Mikan 10 października 2012 21:20:14
  Profile Avatar

  Niech Tusk zjedzie i pociągnie 100 metrów kabla kombajnowego w temperaturze na poziomie 1000. A potem niech sobie uświadomi, że takich dni jest bardzo, bardzo wiele. Niech więc odpieprzy się od elektryków, ślusarzy, bo inaczej te wszystkie nowoczesne technologie bez nich będą kupą złomu. Takie podziały rozpieprzą tylko wydajność pracy.

 • flak 10 października 2012 15:36:49
  Profile Avatar

  NO nie ładnie ze strony górniczej gazety oraz portalu GÓRNICZEGO NAJWIĘKSZEGO W KRAJU pisać pod włos swoim czytelnikom to jest jak podpalenie swojego domu !!! NIE SRO SIE DO SWOJEGO GNIOZDA!! A PODZIAŁY TO YNO ROBIĄ MEDIA I LUDZIE BEZ POJĘCIA ,A JAK TRZABYDZIE TO WARTKO BYDYMY TAM KAJ TRZA BYDZIE W WARSZAWCE BEZ PODZIAŁÓW!!! CO NAWET GULIKA NIE UMIOM DO POŻĄDKU WYKOPAĆ BO SIE ZAWALO ...PISZCIE DALI TAKIE PIERDOŁY A WASZYMI GAZETAMI NAWET W PIECU NIE BYDOM POLIĆ TAK TRZYMEJCIE SZCZĘŚC BOŻE!

 • Młody 10 października 2012 14:13:37
  Profile Avatar

  Jo robia pora miesięcy i to mi sie bardzo nie podobo... Nie poto były ofiary na "Wujku" świętym obowiązkiym młodych jest pamiętać o tamtych górnikach. I jo napewno byda pamintoł wszyscy powinni pamintać bo to jest nasz chlyb.

 • górnik 10 października 2012 09:40:02
  Profile Avatar

  a ja wam mówię,że to będzie gwóźdź do trumny rudego-będą śruby, kilofy, pył... i Bóg wie co jeszcze, nie powstrzymają nas nawet blokady policji i trzepanie autobusów(sprzęt dowieziemy osobno dużo wcześniej) przed wjazdem do warszafki, rudy pewnie ucieknie ale innych na taczkach wywieziemy, niesiołowski już nie będzie tak trajkotał jęzorem, ze strachu narobi w spodnie... będą strajki... tyle kasy ciągną z kopalń nie rozumie tych ptaków co sr... do własnego gniazda-czytaj rząd i powiem wam jeszcze jedno-za chwilę w kraju znajdzie się jakiś snaj...

 • Górnik 10 października 2012 08:46:47
  Profile Avatar

  Jak by ktoś nie zauważył to górnicy są podzieleni zawsze ale to tylko żarty w stosunku do innych... Jak będzie trzeba to sie zjednoczą... Górnicy nie zostawiają swoich... Zawsze se dogryzali ale jak co to pomogom jedyn drugiemu.

 • Pyton78 10 października 2012 08:40:53
  Profile Avatar

  "zapłace dodadkowe słatki,ale wtedy wengiel bedzie 3x droższy...." - to powinien być kolejny powód dla takiego postępowania, wengiel!!!!!!! słatki!!!!!!!!!!!

 • do" m" 10 października 2012 08:19:09
  Profile Avatar

  zapłace dodadkowe słatki,ale wtedy wengiel bedzie 3x droższy.....

 • m 10 października 2012 07:20:25
  Profile Avatar

  Panowie górnicy, chcecie emerytury po 25 latach pracy. W porządku ale skoro mówicie że to sobie WYPRACOWALIŚCIE" to niech naliczają wam emeryture z odłożonych składek a nei ze wskaźnikiem 1,8. Jak dostaniecie emeryture z tego co faktycznie wypracowaliście to może wam sie zmienić zdanie co do długości pracy. Pozdrawiam

 • smerf 9 października 2012 15:36:36
  Profile Avatar

  brawo po 25 latach pracy za elektryka w przodku ,lykajac kurz i pyl oraz uzerajac sie z murcolami ,nie pojda na emerytura tylko przeniesom mnie na odstawa,, tam machajac lopatom do 65 ,pojda na emerytura i moze jak beda miol szczescie wezma 3 emerytury i zapakujom mnie do bomboniery i pojda z powrotem pod ziemia------dzieki panie premierze

 • NZJLC
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Wypadek na kopalni. Rannego 24-latka zabrał helikopter
19 lutego 2020
10239
Protestu nie będzie. Górnicy dostaną 6-proc. podwyżki
20 lutego 2020
9329
Wstrząs w kopalni Polskiej Grupy Górniczej
22 lutego 2020
8977
Tomasz Cudny: Tauron Wydobycie znów na plusie
19 lutego 2020
8462
Rozmowy płacowe w PGG, związkowcy gotowi do kompromisu
20 lutego 2020
8449
Skąd pieniądze na podwyżki i kiedy górnicy dostaną wyrównanie?
20 lutego 2020
7231
To będzie najgłębszy szyb w Polsce
21 lutego 2020
7193
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu