Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Premier przedstawił założenia Pakietu dla Przedsiębiorców
21 września 2019
W Hucie Pokój porozumiano się o restrukturyzacji zakładu
19 września 2019
Ostatnia uroczystość przy kopalni Śląsk
18 września 2019
Jedna z największych tragedii w historii polskiego górnictwa
18 września 2019
Oddali cześć ofiarom grudniowej katastrofy
16 września 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
4 października 2012 Trybuna Górnicza autor: Andrzej Bęben
Emerytury dla górników – problem, czy po problemie?
Czy 11 października Donald Tusk powie którzy górnicy stracą "szczególne uprawnienia emerytalne" i kiedy to nastąpi?
fot: KPRM

Poniedziałkowa (1 października) Gazeta Wyborcza w wydaniu ogólnopolskim podała duży materiał (jej katowickiego dziennikarza Tomasza Głogowskiego) pod znamiennym tytułem: "Fedrowanie górniczych przywilejów". Czas i miejsce opublikowania takiego artykułu mogą być najzupełniej przypadkowe. Możliwe, że w Wyborczej wiedzą, że coś jest na rzeczy i niebawem się wydarzy...

Miło, że autor powołuje się w tekście na portal górniczy nettg.pl. Nierzadko piszemy o sprawie górniczych emerytur. Niemiło jest górnikom, gdy to, iż pod 25 latach pracy pod ziemią mogą przejść na emeryturę nazywa się "przywilejem" i za taki się uważa.

"Mają najwyższe emerytury, jakie Polakom wypłaca ZUS, ale nie zamierzają za to przepraszać. - Nikt nie pracuje tak ciężko, jak my - przekonują górnicy. Czy rząd będzie miał odwagę to zweryfikować?" - pyta na wstępie red. Głogowski.

Wyjaśnijmy, że górnicy nie mają najwyższych emerytur, "jakie Polakom wypłaca ZUS". To po pierwsze. Po drugie: owszem, mają wysokie, bo w Polsce jest tak, że ten kto dużo zarabia, odprowadza wyższą składkę na ZUS od zarabiającego mniej, a kto płaci wyższą składkę, ten ma wyższą emeryturę, od tego, który uiszcza ją w mniejszym wymiarze.

Rząd zamiar i odwagę ma
Rząd, należy sądzić będzie miał odwagę, by ograniczyć liczbę uprawnionych do pobierania emerytury górniczej, bo gdyby było inaczej, to 18 listopada Donald Tusk nie powiedziałby w Sejmie, co powiedział, a co teraz jeszcze raz przypomnijmy:

"Jeśli chodzi o uprzywilejowane warunki przechodzenia na emeryturę w górnictwie, będziemy proponowali utrzymanie tych przywilejów wyłącznie dla tych, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu we wszystkiego rodzaju kopalniach, ale wyłącznie tych, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu. Oni dzisiaj dysponują specyficznym, im precyzyjnie dedykowanym przywilejom i te powinny być zachowane, natomiast niektórzy korzystający ze szczególnych uprawnień do emerytur górniczych tego lub podobnego typu, a którzy nie pracują bezpośrednio przy wydobyciu, będą mogli skorzystać z emerytur przejściowych tak, aby pozostali jak najszybciej mogli wejść do systemu powszechnego".

Mniej więcej od czerwca pojawiają się informacje, że resort pracy i rządowe instytucje pracują nad listą, którzy zachowaliby "szczególne uprawnienia". Portal górniczy nettg.pl parokrotnie weryfikował te pogłoski w efekcie czego okazywało się, że Ministerstwo Pracy, Płacy i Polityki Społecznej zamierza dopiero, z pomocą ekspertów Centralnego

Strona
1
2
3
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Tagi
Komentarze (11)
 • płacowiec 6 stycznia 2014 21:14:59
  Profile Avatar

  Jesteście frajerzy. Ja robie w dziale płac i też jestem dołowy. Co jakiś czas mam dyżur na nadszybiu i cały miesiąc dołu zaliczony. Legalnie.

 • Walerian Sikora 6 stycznia 2014 19:27:47
  Profile Avatar

  Wszystkie przeczytane przeze mnie komentarze w jakiś sposób próbuję zrozumieć; wszystkie mają jakiś korzeń ekonomiczny. Jeszcze w tych rozważaniach nie zauważyłem tematu górników, którym stan zdrowia nie pozwolił dobrnąć do "emerytury górniczej". Obserwuję tych (przepraszam za wyrażenie górnicze -połamańców}, którzy muszą dożyć i pracować do 65l. W końcu od nich też odprowadzano składki do biednego ZUS, z czego my szczęśliwcy -emeryci górniczy też korzystamy. Mogę złożyć im tylko podziękowanie bo nic innego nie mogę w tej chwili. Jeżeli ktoś podpiera się w swoich wywodach to naprawdę niech je sprawdzi (długość życia górnika).

 • Emerytowany gornik 6 października 2012 13:40:31
  Profile Avatar

  Tak przedmowca ma absolutna racje,jak teraz wszyscy popuscimy to dokladnie tak bedzie,predzej czy pozniej za przodek sie wezma tak samo,a zreszta przeciez kazdy kto jest pod zimia ma tak samo ciezka prace,nie ma na to co chce premier pozmieniac w przywilejach przyzwolenia i koniec...

 • emil 6 października 2012 08:29:01
  Profile Avatar

  5000 dniowek 1/8 i emerytura. Ale ile lat bedziesz zbieral te 5000 dniowek, tego nie wie nikt. Swoja droga chcialbym widziec podzial na oddziale, jak to wszyscy pchaja sie do przodka i haruja jak woly, zeby nastepnego dnia znowu dostac sie tam i tym samym robiac z siebie niewolnikow. Jesli my, górnicy poddamy sie, to i z czasem wezma sie za robiacych w przodku. Bo kryzys swiatowy bedzie sie poszerzal i bedzie znow pretekst, zeby komus jeszcze cos zabrac. Przemyslcie ostatnie zdanie z wpisu goscia: gulaj

 • g\pz 5 października 2012 16:19:17
  Profile Avatar

  5000 dniówek 1\8 i odchodzisz na emeryturę górniczą i po sprawie.

 • Wojtuś MEE-2 5 października 2012 16:06:22
  Profile Avatar

  uwałaszczonyRYL-u Twoja godność spłynęła poniżej pasa. Widać , że Cie w gorącej wodzie kąpali , jedzenie pod dziób podstawiali i o nic nie musiałeś się martwić. Teraz biedolisz bo pewnie pracujesz na śmieciowej umowie i masz żal do całego społeczeństwa. Nie pracujesz w branży górniczej więc się nie wypowiadaj. Bo tylko w tyłku byłeś i ciemno widziałeś. Pozdrawiam

 • gulaj 5 października 2012 11:13:16
  Profile Avatar

  Gryzipiórki niech zjadą na dół do przodka i przepracują jedną dniówkę. Muszą znać smak tego "syty nie zrozumie głodnego". Biurokraci nie zdają sobie spraw z tego że np. na oddziale przygotowawczym trzeba ludzi silnych do transportu ręcznego elementów ważących po 100 kg, a najgorzej jest gdy drąży się dowierzchnie o nachyleniu 25 stopni do góry.Dochodzi temperatura zapylenie itp. ja pracuję 24 lata na przygotówkach i niestety siły już mnie opuszczają. jestem wyeksploatowany.

 • uwałaszczonyRYL 5 października 2012 10:48:08
  Profile Avatar

  Sprawiedliwość społeczna związkowców wygląda tak,że ryl-nierób po 25 latach idzie na emeryturę kasuje od 2,5 do 4 tyś miesięcznie,a zwykły pracownik pracujący w zakładzie będzie pracował do 67 czyli niektórzy np.47lat!!!Według związkowców w tym najbardziej te fachury od Czerkawskiego 25 to to samo co 47 brawo niech żyje sprawiedliwość społeczna!!!!Dlaczego pajace związkowe nie protestują przeciwko/za tym żeby każdy pracownik z każdej branży pracował również 25 lat i emerytura?? nigdy takiego protestu nie było i nie będzie,bo każdy posiadający trochę odrobiny wiedzy ekonomicznej,wie ,że państwowy system piramidalno-ambero-goldowy zwany ZUSem zbankrutowałby wtedy bardzo szybko,stąd ci co pracują do 60 i 65 póżniej do 67 muszą tak długo tyrać by ci co mają emerytki po 25 latach mogli żyć w luksusie,żeby nie być antyrylowskim,to samo się tyczy sfery budżetowej wojska,policji,straży pożarnej itp. Sprawiedliwość społeczna związkowców ma się tyle do sprawiedliwości co krzesło do krzesła elektrycznego Amen!!!

 • rylik 4 października 2012 16:35:44
  Profile Avatar

  Z wiadomości uzyskanych w Instytucie Medycyny Pracy z Sosnowca, wiem, że przeciętny górnik dożywa na emeryturze do 74 lat...". Powinno być zamiast "górnik dożywa" - "pobierających emerytury górnicze". Nie powiedzieli jaki procent emerytur górniczych pobierają wdowy po zmarłych górnikach, bo jest taka możliwość i często z tego korzystają.

 • blebleble 4 października 2012 10:09:56
  Profile Avatar

  Średnia długość zycia mężczyzn w Polsce wynosi 69 lat a górnik wg artykulu dozywa 74 lata :) hmmm moze praca pod ziemią działa jak sanatorium. A co do tego, że 20 lat temu górnictwo wyglądało inaczej i było cięższe to trudno się z tym zgodzić, gdyż maszyny które pracują na kopalni teraz w 2012r. są np: z 1988 r. więc to wtedy mieli nowości a my mamy problemy techniczne z tym złomem. (Potwierdza to tylko wywiad z Jackiem Korskim na konkurencyjnym portalu, który opisuje, że bez prywatyzacji jesteśmy w górnictwie niekonkurencyjni ze względu na zacofanie technologiczne) Po trzecie ponad 20 lat temu na 1 kopalni pracowało około 10 000 górników a teraz około 3500 z czego 2200 pod ziemią. W tamtych czasach nie było możliwości upilnowania wszystkich pod ziemią a mnóstwo stanowisk było niepotrzebnych. Aktualnie 1 górnik wykonuje czynności za 2/3 górników. Jednak na powierzchni w dobie komputerów i zaawansowanych programów liczba osób zatrudnionych nieznacznie spada lub utrzymuje się na tym samym poziomie.

 • Górnik 4 października 2012 08:41:46
  Profile Avatar

  Ciekawe co zrobią związki??? Pomogą nam czy tylko składki pobierają??? A tych w garniturkach zapraszamy na dół na cały miesiąc roboty może zmienią zdanie. A nie jak przyjeżdżają na śląsk to zjadą na chodnik pokazowy i se potem myślą ja to górnik może robić więcej...

 • JHXDM
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jedna z największych tragedii w historii polskiego górnictwa
18 września 2019
10423
Powstanie lista strategicznych złóż węgla
16 września 2019
9926
Zatrzymania w związku z tragedią w kopalni Mysłowice-Wesoła
19 września 2019
6258
Ostatnia uroczystość przy kopalni Śląsk
18 września 2019
4908
Czekają na decyzję i będą wydobywać metan ze śląskiej kopalni
16 września 2019
3875
Nowa kopalnia zatrudnia pracowników
19 września 2019
3706
Spotkanie ratowników górniczych z wiceministrem energii
17 września 2019
3344
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Partnerzy portalu
Patronaty portalu